Facebook ve Instagram Yeni Yılda Farklılaşacak

Geçtiğimiz günlerde Instagram‘ın TikTok’laşma süreci tepki çekmişti. Ancak bu değişiklik her ne kadar kullanıcılar tarafından beğenilmese de hem Facebook hem Instagram’da değişim sürecek. Instagram ve Facebook’un yeni yılda daha farklı hale gelmesi söz konusu. Yapılan açıklamalara göre gelecek yılda her iki platformda da “tavsiye” tarafı ağırlıkta olacak.

Dolayısıyla kullanıcıların yeni yılda Facebook ve Instagram akışlarında daha fazla tavsiye gönderi içerikleri yer alacak. Böylece takip etmediğiniz hesaplardan içerikler gösterilecek. Aynı zamanda kişilerin takip ettiği hesaplardan çok yeni şeyleri keşfetmesi için çaba gösterecek. Dolayısıyla keşfetmeye daha açık bir deneyim için değişiklikler söz konusu olacak.

Instagram ve Facebook Öneri İçeriklerinin Oranı Artış Gösterecek

Geçtiğimiz gün Instagram’da yapılan değişikliklere karşı çok sayıda eleştiri oldu. Bu eleştirilere sessiz kalmayan şirket bu konuda videolu bir açıklama yaptı. Adam Mosseri, yaptığı açıklamada değişiklerin yeni trendlere uyum sağlama konusunda bir gereklilik olduğunu ifade etti.

Açıklamalara göre Instagram platformunda her ne kadar fotoğraf temelli kenara atılmasa da herkesin videoya yöneldiği ifadeler arasında yer aldı. Bu nedenle Instagram artık video tarafına daha fazla ağırlık verecek. Ancak tasarım süreci henüz hazır değil. Öte yandan Mosseri, Instagram ve Facebook için öneri sistemi hakkında da açıklama yaptı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg‘in ise gelecek yıl hakkında açıklamaları mevcut. Zuckerberg’in açıklamalarında, insanların Instagram ve Facebook kullanırken gördüğü önerilen içerik miktarının 2023’de iki katından fazla olacağı yer alıyor. Hatta bu tavsiye içeriklerin şu anda Facebook’un yaklaşık yüzde 15’ini oluşturduğunu ifade ediyor. Instagram’da ise bunun çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Facebook’un içerik önerme konusundaki son büyük değişikliği 2018 yılında olmuştu. Bu değişiklik “Anlamlı Sosyal Etkileşimler (MSI)” olarak adlandırılmıştı. Zuckerberg, değişikliğin sosyal ağda geçirilen zamanın azalmasına yol açacağını ifade etmişti. Ancak bunun yanı sıra kullanıcılar kendilerini daha iyi hissedecekti.

Dahası Zuckerberg’in yeni açıklamalarında “Keşif Motoru” olarak yer alan özellik, kullanıcının sosyal grafiği ya da arkadaş listesindeki gönderi odağından ayrılmayı işaret ediyor. Öte yandan video önerileri için TikTok’un yoğun AI kullanımı ile rekabet amacı söz konusu.

Meta’nın çarşamba günü ikinci çeyrek kazanç çağrısı sırasında da Zuckerberg, AI ile ilgili açıklamalarda bulundu: “AI, insanların ilginç bulduğu, etkileşimi ve yayınların kalitesini artıran ek içerikler sunmaktadır. İnsanların açık olarak paylaştığı bağlantılar ya da fotoğraflar gibi içerikleri önermek için AI kullanılacak”. Gelecek dönemde kullanıcıların bu değişikliklere nasıl tepki göstereceği ise merak konusu.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/27/23281451/facebook-instagram-meta-recommendation-discovery-engine-ai

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.