Facebook Kullanıcı Verileri Sızdırıldı! 19 Milyon Türkiye’den

Facebook kullanıcı verileri sızdırıldı. 533 milyon Facebook kullanıcısının verileri internet ortamında dolaşıyor. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook’tan çalınan veriler arasında telefon numarası, isim, doğum yeri ve tarihi, konumlar ve bazı kullanıcıların e-posta adresleri yer alıyor.

Konuyla ilgili Facebook cephesinden gelen açıklama sızıntının 2019 Temmuz tarihinde yaşanan bir sorunla bağlantılı olduğunu söylüyor. Bu açıklamanın kullanıcılar açısından pek bir şey değiştireceği söylenemez. Facebook, bu sorunun 2019 Ağustos ayında çözüldüğünü de ifade ediyor. Bu verilerin ise aradaki bir aylık süreçte çalındığı ifade ediliyor.

Sızıntıyı fark eden Alon Gal, eğer bir Facebook hesabınız varsa büyük ihtimalle verilerinizin açığa çıktığını söylüyor. Ayrıca bu verilerin daha önceden gizli olarak ya da para karşılığı satıldığını da ifade ediyor.

Ocak ayında ortaya çıkan ve Telegram üzerinden çalışan bir bot aracılığıyla veritabanına göz atabiliyordunuz. Tabii ki belli bir ücret karşılığında. Ancak, artık bu işleme gerek kalmadı. Çünkü, tüm bu veriler forumlarda ücretsiz olarak dolaşmaya başladı bile.

Alon Gal ise, bu sızıntının 2020 başlarında ortaya çıkan sistemsel bir sorundan kaynaklandığını belirtiyor.

https://twitter.com/UnderTheBreach/status/1378314424239460352

Verilerinizin Çalındığını Düşünüyorsanız Dikkatli Olun

Facebook’un daha önce yaşadığı benzer durumlar da olmuştu. Daha önce bahsettiğimiz 2019 yılındaki veritabanı sorunu bunlardan birisi. Tabii ki, Facebook için oldukça sancılı bir süreç olan Cambridge Analytica davasını da unutmamak gerekir.

Veritabanında dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden Facebook kullanıcılarına ait veriler yer alıyor. ABD’den 32 milyon, Birleşik Krallık’tan 11.5 milyon, Türkiye’den ise 19.5 milyonu aşkın kullanıcının verisi açığa çıkmış gibi gözüküyor. Eğer siz de 2020’nin başlarından önce bir Facebook hesabına sahipseniz verilerinizin bu veritabanında olması fazlasıyla mümkün.

Verilerin çalınmış ve ücretsiz olarak forumlarda dolaşmaya başlamış olması kullanıcıların yapabileceklerinin sınırlı olduğunun habercisi. Eğer sizin verilerinizin de çalındığını düşünüyorsanız gelecek dönemdeki e-postalarınıza ve kim olduğunu bilmediğiniz numaralardan gelen aramalara karşı dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Verilerinizin dünya çapında yayıldığını düşünürseniz dolandırıcılık ihtimali de son derece yüksek.

Daha önce söylediğimiz gibi, Facebook’un da elinden gelen pek bir şey bulunmuyor. Kullanıcı verileri sızdırıldı ve Facebook tarafından alınabilecek en iyi aksiyon verileri çalınan kullanıcılara haber vermek. Böylece olası bir dolandırıcılığın önüne geçmek mümkün olacaktır.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, önümüzdeki günlerde gelen aramalara ve elektronik postalara dikkat etmeniz gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.