En Çok Satan Telefonlar – 2023

En çok satan telefonlar listemiz ile karşınızdayız. Bu listede global pazarda en çok satan telefon modellerini sizler ile paylaştık. Ayrıca dünya genelinde ve Türkiye’de en yüksek pazar payına sahip markalara da içeriğimizde yer verdik.

Listemizde yer alan tüm sıralamalar ve veriler çeşitli araştırma kuruluşları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu araştırmaların güncelliği de her bir alt başlık için farklılık göstermektedir. Bu nedenle birkaç çeyrek öncesinin verilerini sizler ile paylaşabildiğimizi belirtelim.

En Çok Satan Telefonlar: Modeller

Küresel pazarda en çok satan telefon modelleriyle içeriğimize başlıyoruz. Counterpoint şirketi tarafından 2022 yılının nisan ayında gerçekleştirilen bu araştırma, global piyasada en fazla satış yapan telefon modellerini ortaya koymakta. Listenin ilk 10 telefonunu ise resmi olarak paylaştıklarını belirtelim. İşte dünyanın en çok satan telefonları:

Apple iPhone 13

Listenin ilk sırasında iPhone 13 serisinin baz modeli yer alıyor. Küresel pazardaki en yüksek pazar payına sahip model iPhone 13 olarak ifade ediliyor. Öyle ki kendi serisindeki diğer modellere bile önemli ölçüde fark atmış gibi gözüküyor. Bir başka deyişle son yılların en çok talep edilen iPhone modelinin iPhone 13 olduğunu söylemek de yanlış olmaz gibi duruyor. Araştırma sonuçlarına göre iPhone 13’ün pazar payı %5.5 olarak belirtiliyor. En iyi telefonlar arasında yer alabilecek bir cihaz olduğunu belirtelim.

Apple iPhone 13 Pro Max

Listenin ikinci sırasındaki isim ise iPhone 13 Pro Max modeli oluyor. iPhone 13 serisinin en yüksek donanımlı cihazı olan iPhone 13 Pro Max, iPhone 13’ün hemen arkasında yer alıyor. Özellikle kamerasıyla kullanıcıları kendisine hayran bırakan bu cihaz araştırmalara göre en çok talep gören modeller arasında bulunuyor. Küresel pazar payı ise %3.4 olarak ifade ediliyor.

Apple iPhone 13 Pro

Apple’ın listenin üst sıralarındaki hakimiyeti belirgin bir şekilde elinde tuttuğunu görmek mümkün. iPhone 13 serisinin bir başka cihazı olan iPhone 13 Pro ise listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Ancak iPhone 13 ve iPhone 13 Pro Max’ten farklı olarak listenin diğer üyelerine daha yakın bir paya sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Tüm bunlara rağmen üçüncü sırada olduğunun altını bir kez daha çizmek gerekiyor. Bu modelin pazar payı ise %1.8 olarak belirtiliyor.

AnTuTu Puanı yüksek telefonlar - iphone 13 pro max

Apple iPhone 12

Listenin dördüncü sırasına geldiğimizde karşımıza çıkan marka yine Apple oluyor. Bu sefer diğer modellerden farklı olarak iPhone 12 serisine ait bir cihazın listede yer aldığını belirtelim. Serinin baz modeli olan iPhone 12 küresel pazarda hala talep gören cihazlar arasında konumunu koruyor.

Tabii ki bu araştırmanın 2022 yılında yapıldığını göz önüne alırsak bu modelin hala bu sırada olup olmadığını sorgulamak mümkün. Yine de araştırmaya göre %1.6 ile en çok satan telefonlar arasında yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G

Apple dışında listede yer alan ilk marka ise bir başka küresel teknoloji devi Samsung oluyor. Samsung’un en güncel Galaxy S serisi olan Galaxy S22 Ultra modeli dünyada en çok satan telefonlar arasında yer alıyor. Tüm telefon pazarının %1.5’ini oluşturan Galaxy S22 Ultra satışları, bu modeli listenin beşinci sırasına yerleştirmek için yeterli gibi gözüküyor.

Samsung Galaxy A13

Amiral gemilerinin ardından daha uygun fiyatlı bir cihaz ile en çok satan telefonlar listemize devam ediyoruz. Araştırmaya göre Samsung’un Galaxy A13 modeli de en çok satan telefonlar arasında yer alıyor. Özellikle listenin ilk beş sırasındaki cihaza kıyasla çok daha ucuz bir fiyata sahip olan A13 modelinin pazar payı ise %1.4 olarak ifade ediliyor.

Samsung-Galaxy-A13 en iyi akıllı telefonlar

Apple iPhone SE 2022

Samsung’un bütçe dostu modelinin ardından en çok satan telefon ise Apple’ın bütçe dostu modeli oluyor. iPhone SE serisi cihazlar uzun yıllardır uygun fiyatlı iPhone modelleri sunmasıyla bilinen ürünler arasında yer alıyor. Amiral gemileri ile benzer çiplere sahip olan ancak materyal ve kasa tipi gibi unsurlar ile biraz daha demode kalan bu seri ise küresel pazar payının %1.4’ünü oluşturuyor.

Samsung Galaxy A03 Core

Listenin sekizinci sırasında yine bütçe dostu bir model bizleri karşılıyor. En çok satan telefonlar arasında yer alan Samsung Galaxy A03 Core modeli diğer modellere adeta kafa tutuyor. Çünkü listedeki diğer telefonlara kıyasla teknolojik anlamda çok daha geri planda kalan bu cihaz neredeyse iPhone 12 ve Samsung Galaxy S22 Ultra modelleriyle aynı satış rakamlarına sahip. Küresel pazardaki payı ise %1.4 olarak ifade ediliyor.

Samsung Galaxy A53 5G

Listenin son sıralarına yaklaştığımızda bizleri farklı bir Samsung modeli daha karşılıyor. Galaxy A53 modeli de en çok satan telefonlar arasında yer alıyor. Daha çok orta segment bir telefonun özelliklerine sahip bu cihazı fiyat/performans ürünleri arasında saymak mümkün. Genel pazar payının %1.3’ünü elinde tutan ürün birçok kullanıcının severek kullandığı bir telefon gibi gözüküyor.

Redmi Note 11 LTE

Samsung ve Apple haricinde bir telefon üreticisi listenin son sırasında bizleri karşılıyor. Teknoloji devi Xiaomi de en çok satan telefonlar arasına bir cihaz eklemeyi başarmış gibi gözüküyor. Redmi Note 11 LTE modeli araştırma sonuçlarına göre en çok satan onuncu telefon olarak kayıtlara geçiyor. %1.3 pazar payı ile listenin son sırasına yerleşen Xiaomi de telefon sektöründe ne kadar önemli bir marka olduğunu kanıtlıyor.

redmi note 11

En Çok Satan Telefonlar: Marka Pazar Payı

Yukarıda saydığımız tüm cihazlar, küresel pazarda en çok satılan telefonları gösteriyordu. Ancak en çok satan telefonlar denince akla gelen bir diğer unsur ise en çok satış yapan markalar oluyor. Bu nedenler markaların pazar payına da bakmanın faydalı olacağını düşündük.

İçeriğimizin bu bölümünde yine Counterpoint tarafından yapılan bir araştırmaya yer vereceğiz. Üstelik bu araştırma bir öncekine kıyasla daha güncel veri setlerine sahip. Bu nedenle 2022 yılının neredeyse tamamında piyasaya öncülük etmiş olan markayı görmek mümkün.

Counterpoint’in açıklamalarına göre 2022 yılının ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon sektöründe en yüksek pazar payına sahip lider marka Samsung olarak ifade ediliyor. 326.4 milyonluk sevkiyatın %23’ü kadar pazar payı ile neredeyse küresel satışların çeyreğini Samsung oluşturmuş gibi gözüküyor. Listenin ikinci sırasında ise %18 ile Apple yer alıyor. Üçüncü sırada %12 ile Xiaomi, dördüncü sırada ise %9 ile Oppo bulunuyor. Beşinci sırada ise %5 ile Vivo yer alırken %30’luk pazar payının geriye kalan şirketlere ait olduğu ifade ediliyor.

2022 yılının ikinci çeyreğindeyseSamsung’un %2’lik bir düşüş yaşayarak 294.5 milyonluk sevkiyatın %21’ine sahip olduğunu görüyoruz. Apple ikinciliğini %16 ile korurken Xiaomi’nin pazar payı %13’e yükseliyor. Oppo’nun pazar payı %10, Vivo’nun ise %9’a yükselmiş gibi gözüküyor. Geriye kalan markaların ise %31 pazar payı olduğu belirtiliyor.

Counterpoint’in açıkladığı en güncel veriler ise 301.9 milyon sevkiyat yapılan 2022 yılının üçüncü çeyreğine ait. Samsung halihazırda dünyanın en çok satan telefon markası olarak ifade ediliyor. %21 ile en geniş pazar payına sahip olan Samsung’u %16 ile Apple takip ediyor. Daha sonrasında %13 Xiaomi, %10 Oppo ve %9 Vivo markalarının pazar paylarını görmek mümkün. Diğer telefon üreticileri ise %31’lik payı bölüşüyorlar.

kuresel-akilli-telefon

En Çok Satan Telefonlar: Türkiye

Küresel pazarın haricinde Türkiye’ye de göz atmanın faydalı olacağını düşündük. Bu nedenle Türkiye’de en çok satan telefonlar ve telefon üreticileri hangisi sorusunun yanıtını da sizler için içeriğimize ekledik. Statcounter sitesi tarafından paylaşılan bilgilere göre Türkiye’de 2022 yılında küresel pazardan biraz daha farklı bir tablo karşımıza çıkıyor.

Verilere göre Türkiye’nin akıllı telefon pazarı lideri Samsung olarak ifade ediliyor. 2022 yılında %36.4’lük bir pazar payına sahip olan Samsung en yakın rakibine önemli ölçüde bir fark atıyor. Yılın son ayında Samsung’un pazar payının %39’a yükseldiği ifade ediliyor.

Listenin ikinci sırasındaki isim ise tahmin edilebilir bir şekilde Xiaomi oluyor. %22.8 ile 2022 yılında Türkiye’de en çok satan ikinci telefon markası Xiaomi’nin aralık ayında da bu veriyi koruduğunu görmek mümkün. Ancak son ayda ufak bir düşüş ile %22.3’lük bir pazar payına sahip olduğunu da belirtelim.

Listenin üçüncü sırasında ise Apple yer alıyor. Şirket %15.74’lük bir pazar payı ile 2022 yılının üçüncü sırasına yerleşiyor. Teknoloji devi, son ayda yaklaşık %12’lik bir pazar payı ile karşımıza çıkıyor. Dördüncü sırada ise %11.05 ile Huawei yer alıyor. Ardından %5.33 ile Oppo’yu görmek mümkün.

Türkiye markası olan General Mobile listenin altıncı sırasında kendine yer buluyor. Yedinci sırada ise Realme karşımıza çıkıyor. Ardından LG, Casper ve Vestel markaları ile liste tamamlanıyor. Bu markalar haricindeki markaların toplamda %3.6’lık pazar payına sahip olduğu belirtiliyor.

turkiye-en-cok-satan-telefon

En Çok Satan Telefonlar: Sıkça Sorulan Sorular

En çok hangi telefon satılıyor 2023?

2022 yılında yapılan araştırmalara göre dünyada en çok satan telefon modeli iPhone 13 olarak açıklandı. İkinci sırada iPhone 13 Pro Max, üçüncü sırada ise iPhone 13 Pro yer alıyor. En çok telefon satan marka ise Samsung olarak ifade ediliyor.

Türkiye’de en çok hangi telefon satılıyor?

Türkiye pazarında en çok satan telefon modeli maalesef resmi olarak bilinmemekte. Ancak 2022 yılında Türkiye’de en çok satan telefon markasına ait veriler mevcut. 2022 yılının verilerine göre Türkiye’de en çok satış gerçekleştiren marka Samsung olarak ifade ediliyor.

Samsung mu Apple mı daha çok satıyor?

Hem küresel pazarda hem de Türkiye’de en çok satan telefon markası Samsung olarak ifade ediliyor. Daha sonrasında ise genellikle ikinci ya da üçüncü sırada Apple’ı görmek mümkün. Bu nedenle Samsung’un Apple’dan daha çok sattığını söylemek yanlış olmayacaktır.

En çok satan telefon markası ne?

Dünya genelinde en çok sevkiyat gerçekleştiren telefon markası son açıklanan verilere göre Samsung olarak ifade ediliyor. Uzun bir süredir sektörün lider olan Samsung, en yakın rakibiyle bile hatırı sayılır ölçüde bir fark yaratmış gibi gözüküyor.

En çok satan iPhone hangisi?

2022 yılında açıklanan verilere göre en çok satan iPhone modeli iPhone 13 oluyor. Daha sonrasında iPhone 13 Pro Max, iPhone 13 Pro ve iPhone 12 modelleri geliyor. Tüm zamanların en çok satan iPhone modeli ise yaklaşık 225 milyon birim telefon ile iPhone 6 oluyor.

en-cok-satan-telefonlar

En Çok Satan Telefonlar: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için en çok satan telefonlar konusunu ele aldık. Hem küresel hem de Türkiye’de en çok satan markalara göz attık. Ayrıca son verilere göre dünyada en çok satan telefon modellerine de içeriğimizde yer verdik. Görüldüğü üzere Samsung ve Apple telefon sektörünün önde gelen isimleri arasında yer alıyor.

Maalesef Türkiye’de en çok satan modellere ulaşabileceğimiz bir kaynak bulunmuyor. Bu nedenle ülkemizdeki modelleri tek tek inceleme şansımız olmadı. Ancak genel anlamda markaların pazar paylarından aşağı yukarı bir tahmin yürütmek mümkün. Şimdilik dünya ve Türkiye’de sıralama bu şekilde gözüküyor. Ancak ilerleyen dönemde verilerin güncellenmesiyle içeriğimizin de güncelleneceğini belirtelim.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.