Epic Games’in Fortnite Geliri İki Yılda 9 Milyar Doları Aştı

Fortnite, oyunseverlerle buluştuğundan beri oyun sektöründe oldukça popüler bir yere sahip. Epic Games için sağladığı kazanç da bu görüşü doğruluyor. Apple ile arasındaki davada açıklanan belgelere göre, Epic Games’in 2018 ve 2019 senesinde Fortnite geliri 9 milyar dolardan daha yüksek bir miktara ulaştı.

Şirket Verileri Davada Açıkladı

Epic Games, geçtiğimiz aylarda Apple’a dava açmıştı. Epic Games’in iddialarına göre Apple, uyguladığı politikalar ile App Store üzerinden diğer şirketlere karşı avantaj sağlamaya çalışıyor.

Üstelik, böyle düşünen tek şirket Epic Games değil. Spotify da aynı konu hakkında Apple’a dava açtı.

Epic Games, dava sürecinde bazı verileri mahkemeyle paylaştı. Yeni belgeler, Fortnite’ın 2018 yılında 5 milyar dolarlık bir kazanç elde ettiğini gösteriyor. Ayrıca şirketin, 2018 ve 2019 senesinde toplam 9 milyar doları aşan bir kazanç sağladığı ortaya çıkıyor.

Mahkemede sunulan belge, Fortnite üzerinden net olarak ne kadar kazanç sağlandığını belirtmiyor. Ancak şirket, 2018 ve 2019’da toplam 5.5 milyar dolardan daha fazla kâr elde edildiği açıklıyor.

Bunun dışında aynı belgede 2020 ile ilgili veriler de mevcut. Şirketin tahminlerine göre 2020 yılında 3.6 milyar dolar gelir elde edileceği belirtiliyor.

Ancak Epic Games CEO’su Tim Sweeney’nin açıklaması bu tahminle pek uyuşmuyor. Sweeney’e göre Epic Games’in 2020 yılındaki geliri 5.1 milyar dolar.

Fortnite Kazanç Sağlamaya Devam Ediyor

Fortnite

Fortnite, Epic Games tarafından geliştirilen ve 2017 yılında piyasaya sürülen bir nişancı oyunu. Oyun grafikleri ve modları sayesinde kısa sürede popüler olmayı başardı.

Oyunda birbirinde farklı modlar yer alıyor. Fakat oyunun en çok oynanan modu hayatta kalma modu oluyor.

Oyunun oynanma sayısının artması üzerine Epic, oyunun mobil versiyonunu da geliştirmişti. Fortnite, mobil versiyonuyla oyuncuları memnun etmeyi başardı. Ancak 2020 yılında App Store ve Play Store oyunu mağazalarından kaldırdı.

İki mağazanın da yaptığı açıklamaya göre Fortnite, mağaza kurallarını ihlal ediyordu. Apple bu konuda çok katı bir tavır sergiledi. Bu durum da Epic ile Apple arasındaki mücadelenin başlamasına sebep oldu.

Ancak Play Store yetkilileri daha ılımlı davranarak Epic ile anlaşabileceklerini belirttiler.

Oyunun bilgisayar ve PlayStation versiyonları ise hâlâ erişime açık. Bu yüzden de Epic Games’in Fortnite geliri gelecek yıllarda da artış gösterebilir.

Sizce Apple ve Epic Games arasındaki mücadele nasıl bir son bulacak? Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.