En Popüler 5 Açık Kaynaklı Google Takvim Alternatifleri

Dijital takvimler birçok insan için bir gereksinim haline gelmiştir. Programlarımızı düzenlemek için bir duvar takvimi kullanırken, birçok insan artık bu süreçler için dijital takvimler kullanıyor. Bunlar arasında Google Takvim belki de en yaygın olanıdır. Bu yazımızda, en popüler 5 açık kaynaklı Google Takvim alternatifleri listeledik.

Nextcloud (Masaüstü, Web)

popüler-açık kaynaklı-Google-Takvim-alternatifleri-nextcloud

Nextcloud, kişisel bulut depolama alanı, metin düzenleyici, fotoğraf galerisi, dosya paylaşımı, takvim uygulaması ve daha birçok özellik içerir. Nextcloud, bir CalDAV bileşeni içerdiğinden, iCalender etkinlikleri oluşturabilir, dışa ve içe aktarabilir ve bunlara abone olabilirsiniz.

Nextcloud’un takvimi, dijital bir takvimden bekleyebileceğiniz tüm standart seçenekleri sunar: renk kodlaması, özel ve genel etkinlikler, .ics dosyalarını içe ve dışa aktarma, tekrarlanan etkinlikler, konum etiketleri, açıklamalar vb.

Yakın arkadaşlarınızdan ya da iş arkadaşlarınızdan davet almak ve davet kabul etmek için yalnızca Google Takvim’i kullanmanız gerekmez. Daha da iyisi, NextCloud’u bütün cihazlarınızda kullanmanıza da gerek yok.

Nextcloud’u kendi sunucunuza veya hosting hesabınıza yükleyebilir, mevcut bir Nextcloud sağlayıcısının sunucusuna katılabilir veya kendi özel örneğiniz için ödeme yapabilirsiniz.

Thunderbird (Masaüstü)

popüler-açık kaynaklı-Google-Takvim-alternatifleri-thunderbird

Firefox’un yaratıcıları, web tarayıcınızın dışındaki e-postaları okumak için Linux, Windows ve Mac için bir masaüstü uygulaması olan Thunderbird e-posta istemcisini piyasaya sürdüler. Firefox gibi, Thunderbird’ü de eklentilerle özelleştirebilirsiniz. En popüler eklentilerden biri takvim bileşeni olan Lightning’dir.

Lightning, etkinlik oluşturmanıza ve hatta bunları (Nextcloud vs.) kullanıyorsanız bir CalDAV hizmetinde yayınlamanıza olanak tanır. Ayrıca, farklı takvim özet akışlarınızın renk kodlamasını destekler. Çeşitli görünümlere sahiptir ve hatta e-postanıza göz atarken hızlı başvuru için bir yan paneli vardır.

Thunderbird’ün eklentisi, eklenti mimarisinin yanı sıra platformlar arası olmasıdır. Gün boyunca farklı işletim sistemleri kullanıyorsanız, hepsinde Thunderbird kullanarak kendinize UI kararlılığı sağlayabilirsiniz. Windows veya macOS’un çalışma şeklini değiştirmesini sağlayamazsınız, ancak en azından hangi bilgisayarda olursanız olun e-postanızın ve takviminizin en azından aynı olmasını sağlayabilirsiniz.

Evolution and Kontact (Masaüstü)

evolution

Herhangi bir modern Linux dağıtımında bir masaüstü e-posta istemcisi kullandıysanız, muhtemelen GNOME’un Evolution’ı ile karşılaşmışsınızdır. Evolution, muazzam miktarda e-postayı ustaca ele almanın yanı sıra bir takvim bileşenine de sahiptir. Takvim, iCalender-count olduğundan, iCalendar etkinliklerini içe, dışa aktarabilir ve ayrıca calDAV özet akışlarına abone olabilirsiniz. iCalendar özelliğini kullandığı için tekrarlanan etkinlikler, açıklama, konum vb. gibi bilinen birçok seçenek içerir.

Etar (Mobil)

etar

Android takviminin kendisi açık kaynak olduğu için, cep telefonunuzda Etar uygulaması da açık kaynak olacaktır. Bununla birlikte, tüm cihazlar bu takvimle birlikte gönderilmez. Bu nedenle, F-Droid reposundan benzer bir tane indirebilir veya GitHub’taki kaynağı kontrol edebilirsiniz.

Android’in kendisi ile aynı görsel stili kullanır, bu nedenle mobil işletim sisteminizin geri kalanıyla tamamen entegre görünüyor. iCalendar ile uyumludur, böylece takvimleri paylaşabilir, .ics dosyalarını içe ve dışa aktarabilir ve calDAV yayınlarına abone olabilirsiniz.

AgenDAV (Web)

agendav

Modern dünyada, hangi cihaza sahip olduğumuza bakılmaksızın takvimlere her yerden erişebilmek isteriz. CalDAV’dan veri çekebilen birçok web aracı olsa da, bunlardan Google Takvim’e en çok benzeyeni AgenDAV’dır. Nextcloud’un aksine, katılabileceğiniz herhangi bir AgenDAv ana bilgisayarı yok. Bir AgenDAV sunucusu çalıştırmak istiyorsanız, sunucuyu kendiniz barındırmanız ve yüklemeniz gerekir. Bununla birlikte, Nextcloud’dan farklı olarak, AgenDAV sadece bir takvimdir. Bu nedenle kullanmak istemeyebileceğiniz web uygulaması karmaşıklığına sahip değilsiniz.

Birçok platform için kullanabilecek ( Web, Masaüstü, Mobil) en popüler 5 açık kaynaklı Google Takvim alternatifleri listeledik. Kullandığınız platforma göre, bunlardan dilediğinizi seçebilir ve kullanabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.