Oynayabileceğiniz 8 Açık Kaynak Kodlu Video Oyunları

Video oyunları büyük, aynı zamanda endüstrinin uzun ömürlülüğü için harika bir iştir. Ancak en yeni oyun çılgınlıklarına ayak uydurmak çok fazla iş, zaman ve para gerektirebilir. Yeni bir konsola veya oyun serisine yatırım yapmadan bir video oyunu denemek istiyorsanız, indirebileceğiniz, oynayabileceğiniz, paylaşabileceğiniz çok sayıda rekabet içeren oyunlar mevcuttur. Bu yazımızda ise oynayabileceğiniz 8 açık kaynak kodlu video oyunları listeleyeceğiz.

Birinci şahıs nişancı oyunları (FPS), video oyunlarının en popüler kategorilerinden birisidir. Oyuncunun perspektifine odaklanırlar ve genellikle silah tabanlı ilerleme sağlarlar. Oyunda daha iyi oldukça, daha uzun süre hayatta kalırsınız, daha iyi silahlar alırsınız ve gücünüzü arttırırsınız.

Eğer bu oyunları denemek istiyorsanız, aşağıdaki 8 açık kaynak kodlu FPS oyunlarına göz atın.

Xonotic

xonotic-açık-kaynak-kodlu-video-oyunları

Xonotic hızlı tempolu, arena tabanlı bir FPS oyunudur. Açık kaynak dünyasında oldukça popüler bir oyundur. Bunun bir nedeni, bunun ana akım bir oyun olmamış olması olabilir. En başından beri acımasızca size atılan çeşitli silahlar ve düşmanlar sunar. Hızlı refleks gerektiren bu oyun, sizi koltuklarınızın kenarında tutacak bir deneyimdir. Oyun GPLv3 + lisansı ile edinilebilir.

Wolfenstein Enemy Territory

wolfenstein-enemy-territory

Wolfenstein, açık kaynaklı kodlu video oyunları listesinin en popüler oyunlarından birisidir. Eğer görkem ve ihtişam hayranı iseniz, muhtemelen bu oyunu duymuşsunuzdur. Wolfenstein Enemy Territory popüler II. Dünya savaşı oyununun erken yinelemesidir. 2003 yılında bu oyun ücretsiz oldu ve kaynak kodu GPLv3 altında sağlandı. Bununla birlikte, oyunu oynamak için oyun verilerine ayrı ayrı sahip olmanız veya kendiniz yeniden oluşturmanız gerekmektedir.

Doom

doom-açık-kaynak-kodlu-video-oyunları

Doom, Linux’taki oyunların erken bir örneği olan popüler bir video oyunudur. Oyunun birçoğu açık kaynak olarak yayınlanan birçok yinelemesi vardır. Oyun, şeytanlar tarafından ele geçirilen bir ışınlanma cihazı edinmekle ilgilidir. Bu nedenle şiddet, kanlı olsa da, gerçeklik açısından çok iyi değildir. Oyunun kaynak kodu GPL altında sağlandı. Oyunda Freedoom, Dhewm3, RBDoom-3 BFG ve daha birçok paket vardır. İstediğinizi deneyebilir ve favorinizi seçebilirsiniz!

Smokin’ Guns

smoking-guys

Eski batının ve altı patların hayranıysanız, bu FPS oyunu tam size göre! Kovboylardan topçulara ve büyüleyici bir arka plan puanına sahip olan Smokin ‘Guns‘da hepsi mevcut. Eski spagetti batısının yarı gerçekçi bir simülasyonudur. Oyun boyunca yolda, birden fazla düşmanla karşılaşırsınız ve birden fazla silah alırsınız, böylece her köşede heyecan ve tehlike vardır. Oyun GPLv2 şartları altında ücretsiz ve açık kaynak kodludur.

Nexuiz

nexuiz-açık-kaynak-kodlu-video-oyunlari

Nexuiz, birden fazla platformda oynamak için ücretsiz olan başka bir harika FPS oyunudur. Oyun Quake motoruna dayanıyor ve GNU GPLv2 altında açık kaynak olarak yapıldı. Oyun, çevrimiçi, LAN partisi ve bot eğitimi dahil olmak üzere birçok mod sunar. Oyunda sofistike silahlar ve hızlı aksiyon bulunuyor. Acımasız ve heyecan verici, bir hedefle: seni elde etmeden önce mümkün olduğunca çok rakibi öldür.

Nexuiz’in açık kaynak sürümünün, Steam’de satılan CryEngine3 üzerinde oluşturulan sürümle aynı olmadığını unutmayın.

.kkrieger

kkrieger

Kkrieger 2004 yılında bir Alman demo grubu .theprodukkt tarafından geliştirilmiştir. Oyun Werkkzeug olarak bilinen yayınlanmamış (o sırada) bir motor kullanılarak geliştirildi. Bu oyun birçok kişiye biraz yavaş gelebilir, ancak yine de yoğun bir deneyim sunuyor. Yaklaşan düşmanlar oldukça yavaştır, ancak sayıları, ilk önce hangisinin aşağı ineceğini bilmek, oyunun kafa karıştırıcı olmasını sağlar.

Warsow

warsow

Eğer daha önce Borderlands 2 oynadıysanız, Warsow’u arena tarzı Borderlands olarak hayal edin. Oyun modernize edilmiş bir Quake II motoru üzerine inşa edilmiş ve hikayenin konusu basit bir yaklaşım gerektiriyor: Mümkün olduğunca çok sayıda rakibi öldürün. En çok katletmeye/öldürmeye sahip olan takım oyunu kazanır. Basitliğine rağmen, şaşırtıcı silahlar, rampa kayması, zıplama efektleri vb. gibi birçok harika hareketler içerir. GitHub’dan kaynak kodu alabilir ve oyunu yükleyebilirsiniz.

World of Padman

world-of-padman

World of Padman, açık kaynak kodlu video oyunları listenin son oyunu olabilir, ancak en eşsiz oyunlardan birisidir. PadWorld Entertainment tarafından tasarlanan World of Padman, grafiksel olarak farklı bir bükülme alıyor ve sizi renkli (karikatürize olsa da şiddet içeren) bir dünyada ilginç ve tuhaf karakterlerle tanıştırıyor. Iioquake3 motoruna dayanıyor, benzersiz stili ve oynanışı bakımından, birçok oyun dergisinde öne çıkan bir yer kazandı. Kaynak kodunu GitHub üzerinden indirebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.

“Oynayabileceğiniz 8 Açık Kaynak Kodlu Video Oyunları” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.