Java Geliştiricilerine 5 Açık Kaynaklı Java IDE Aracı

Java programlama dili, programcıların işlerine yoluna koyarak hayatı daha kolay hale getirir. Bu dil, bir uygulamayı herhangi bir sunucu ortamında çalıştıracak şekilde tasarlanmış ve geliştirilmiştir; ek açıklamaları ayrıştırma, tanımlayıcıları tarama, yapılandırmaları yükleme ve gerçek hizmetleri bir Java sanal makinesinde (JVM) başlatma açısından dinamik davranışlar içerir. Bu kadar geniş bir kapsamı kontrol etmek daha fazla kod gerektirir, bu da bellek kullanımını en aza indirmeyi veya yeni uygulamaların başlatma süresini hızlandırmayı oldukça zorlaştırır. Java geliştiricilerine uygulamalarını etkin şekilde yazmak, çalıştırmak ve test etmek için birçok entegre geliştirme ortamı (IDE) sağlanmıştır. Bu yazımızda ise, 5 açık kaynaklı Java IDE aracı listeledik.

BlueJ

5-açık-kaynaklı-java-ide-aracı-bluej

BlueJ, Java programlama diline yeni başlayanlar için entegre bir Java geliştirme ortamı sağlar. Ayrıca Java Geliştirme Kiti’ni (JDK) kullanarak küçük ölçekli yazılımların geliştirilmesine de yardımcı olur. Çeşitli sürümler ve işletim sistemleri için kurumlu seçenekleri ilgili adrestedir.

BlueJ, okullarda Java programlama derslerini öğretmek için sadece etkileşimli bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) sağlamakla kalmaz, aynı zamanda geliştiricilerin kaynak kodu derlemesi olmadan işlevleri (yani nesneler, yöntemler, parametreler) çağırmasına izin verir.

Eclipse

5-açık-kaynaklı-java-ide-aracı-eclipse

Eclipse, masaüstünde kullanılan en popüler Java IDE’lerinden birisidir. C/ C++, JavaScript ve PHP gibi çeşitli programa dillerini destekler. Ayrıca, daha fazla geliştirme kolaylığı için geliştiricilere Eclipse Marketplace’ten sınırsız uzantı eklemelerine izin verir. Eclipse Foundation, DevOps ekipleri için birden çok bulut platformunda barındırılan çalışma alanlarıyla çevik bir yazılım geliştirme ortamı oluşturmak için Eclipse Che adlı bir Web IDE sağlar.

İlgili linkten bu IDE’yi indirebilir, yeni proje oluşturabilir ve mevcut olan bir Java projesini çalıştırabilirsiniz.

IntelliJ IDEA

intelliJ

IntelliJ IDEA CE (Topluluk Sürümü), IntelliJ IDEA’nın açık kaynaklı sürümüdür ve Java, Groovy, Kotlin, Rust, Scala gibi programa dillerini destekler. IDEA CE, deneyimli geliştiricilerin mevcut kaynakları yeniden düzenleme, kod denetimleri, JUnit veya TestNG ile test senaryoları oluşturma gibi işlemler için oldukça popüler bir IDE’dir. İndirilebilir binary dosyalar ilgili linkte mevcuttur.

Netbeans IDE

netbeans

NetBeans IDE, geliştiricilerin desteklenen web teknolojilerine (HTML5, JavaScript ve CSS) sahip bağımsız, mobil ve web mimarisi için modüler uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyan entegre bir Java geliştirme ortamıdır. NetBeans IDE, geliştiricilerin projelerin, araçların ve verilerin verimli bir şekilde nasıl yönetileceğine dair birden fazla görünüm oluşturmalarına olanak tanır ve yeni bir geliştirici projeye katıldığında yazılım geliştirme üzerinde işbirliği yapmalarına yardımcı olur.

Birçok platform için (Windows, macOS, Linux) indirilebilir binary dosyalarını ilgili linkten indirebilirsiniz.

VSCodium

vscodium

VSCodium, geliştiricilerin çeşitli işletim sistemi platformlarını (Windows, macOS, Linux) yüklemelerine izin veren ve Visual Studio Code‘u temel alan açık kaynaklı bir alternatif olan ücretsiz bir kaynak kodu düzenleyicisidir. Ayrıca, çoklu programlama dilleri (Java, C ++, C #, PHP, Go, Python, .NET) için zengin bir ekosistemi desteklemek üzere tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Visual Studio Code varsayılan olarak yüksek kalite için hata ayıklama, akıllı kod tamamlama, söz dizimi vurgulama ve kod yeniden düzenleme sağlar.

İlgili GitHub reposunda birçok indirmeyi seçeneği mevcuttur, dilediğiniz indirebilir ve Java kodlamaya başlayabilirsiniz.

En yaygın kullanılan programlama dillerinden bir olan Java için, 5 açık kaynaklı Java IDE aracı listeledik. Hangisini seçeceğinize karar vermek zor olabilir. Her zaman olduğu gibi, özel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlı olarak karar vermeniz gerekmektedir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.