5 Açık Kaynaklı Test Otomasyon Framework’ü

Test otomasyon framework’leri, kalite güvencesi test ekiplerinin birden çok web ve mobil uygulamanın işlevselliğini, güvenirliğini, kullanılabilirliğini ve erişilebilirliğini değerlendirmesine yardımcı olan bir dizi uygulama, araç veya kütüphanedir. “Hızlı tıklama” dijital dünyasında, ihtiyaçlarımızı hemen karşılamaya alışkın olduğumuz için, yazılım pazarında yüzlerce açık kaynaklı test otomasyon framework alternatifi bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere çokça alternatifi bulunan, en beğendiğimiz 5 açık kaynaklı test otomasyon framework’ü listeledik.

Test Otomasyon Framework’ü Nasıl Seçilir?

Farklı işletmelerin farklı ihtiyaçları olduğundan, bir test-otomasyon framework’ünde isteyeceğiniz her şeyi belirlemek zordur. Bununla birlikte, çoğu kuruluşun bir test-otomasyon çerçevesinde arayacağı bazı önemli kriterler vardır:

 • Komut dosyası geliştirme: Bir test framework’ü, Agile süreçlerini ve kısa yinelemeleri desteklemelidir.
 • Takımlar arası uyumluluk: Yazılım testi tek bir departmanla sınırlı olmadığından, bir test framework’ü roller arasında uyumlu olmalı ve hem geliştirme hem de KG test kullanıcılarından girdi talep etmelidir.
 • Birden çok dil desteği: Framework, farklı uygulama platformları için dil desteği içermelidir. Başka bir deyişle, bir test framework’ü iOS için Objective-C / Swift, Android için Java ve işinize göre gerekli diğer programlama dillerini de desteklemelidir.
 • En son platform özellikleri için destek: Açık kaynak test çerçevesi düzenli olarak güncellenmeli ve test çevresindeki framework boşluklarını önlemek için en son işletim sistemi özellikleriyle uyumlu kalmalıdır.

Appium

açık-kaynaklı-test-otomasyon-framework'ü-appium

Appium, mobil uygulamaları test etmek için WebDriver protokolüne dayanan açık kaynaklı bir test otomasyon çerçevesidir. Tekdüzelik fikri üzerine inşa edilmiş, aynı API’leri kullanarak farklı platformlar için testler yazmanıza izin verir.

Başlıca özellikleri:

 • Uygulamaları yeniden derleme ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Testleri çalıştırmak için farklı kodlama dillerini ve çerçevelerini seçme seçenekleri sunar.
 • Test kullanıcılarının öğe reporları oluşturmalarına ve bunları yönetmelerine izin verir.
 • iOS, Android ve Windows test paketleri arasında yeniden kullanılabilir kodu ve testleri (Node.js ile yazılmış) destekler.

Carina

carina-framework

Carina, Selenium üzerine kurulmuş popüler Java tabanlı test-otomasyon framework’üdür. Belirli bir teknoloji yığınına bağlı olmadığından, yazılım geliştiricileri, test kullanıcıları iOS ve Android arasında test otomasyon kodunu %70’e kadar yeniden kullanabilir.

Başlıca özellikleri:

 • Mobil, web uygulamaları, REST hizmetleri ve hatta veritabanları dahil tüm test katmanlarını tek bir uygulamada birleştirir.
 • Hem rasyonel hem de rasyonel olmayan veritabanlarını (MySQL, Oracle ve SQL Sunucuları) destekler.
 • Test kullanıcılarına REST istekleri oluşturmada muazzam esneklik sağlamak için FreeMarker şablon motorundan yararlanır.

Galen

Test-otomasyon çabalarınız temel olarak kullanıcı deneyimini (UX) geliştirmeyi hedefliyorsa, Galen, tam olarak bu iş için kullanabileceğiniz bir test-otomasyon framework’üdür. Galen, mobil veya web uygulamanızın düzenini test etmek ve doğrulamak için özel bir sözdizimiyle UX testine özel olarak hitap etmektedir.

Başlıca özellikleri:

 • Düzen spesifikasyonlarında testler yapmak için tarayıcı pencerelerinin boyutunu belirlemenizi sağlar.
 • Test dosyalarını Galen sözdizimi, JavaScript veya Java ile yazar.
 • Kapsamlı ısı haritası analiziyle ayrıntılı HTML raporları oluşturur.

Katalon

açık-kaynaklı-test-otomasyon-framework'ü-galen

Basit ancak ayrıntı odaklı, açık kaynaklı bir test otomasyon framework’ü arıyorsanız, Katalon’u kullanabilirsiniz. Web, mobil ve API otomasyon testlerini destekleyen açık kaynaklı bir test framework’üdür.

Başlıca özellikleri:

 • Groovy ve Java dahil olmak üzere birden çok komut dosyası dili için genişletilmiş destek sunar.
 • Jira uygulamasını destekler.
 • Web eylemlerini analiz edip kaydederek ve ilişkili nesneleri yakalayarak otomatik olarak test komut dosyaları oluşturur.

Selenium

açık-kaynaklı-test-otomasyon-framework'ü-selenium

Selenium tartışmasız web uygulamaları için en popüler açık kaynaklı test otomasyon framework’ü olarak görülür. Birden çok işletim sistemiyle uyumlu olduğundan, birden fazla dilde test komut dosyaları yazabilirsiniz, bu nedenle Selenium çok sayıda test aracı ve otomasyon çerçevesinin temelini oluşturur.

Başlıca özellikleri:

 • Java, Python, .NET, C #, Ruby ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli API’lerin ve kodlama dillerinin entegrasyonu nedeniyle oldukça özelleştirilebilir.
 • Belirli komut dosyaları öğrenmeden test yazmayı sağlayan bir oynatma aracı Selenium IDE ile entegre olarak gelir.
 • Platformlar, işletim sistemleri ve tarayıcılarla uyumludur.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.