Elektrikli Araçlar Sürüş Sırasında Şarj Olabilecek!

Elektrikli araçlara dair yeni gelişmeler her geçen gün daha da heyecan verici hale gelmekte. Son gelişmeye göre ise araştırmacılar tarafından gerçekleştirilecek proje ile elektrikli araçlar sürüş sırasında şarj olma imkanına sahip olacak.

Sürüş sırasında şarj olma fikri aslında yeni bir gelişme değil. Ancak şimdiye kadar geliştirilen ve planlanan projeler maliyet açısında oldukça yüksekti. Bu teknoloji ile standart yol bakım maliyetlerinde betona gömülü mıknatıs parçalarıyla elektrikli araçları sürüş esnasında şarj etmek mümkün.

Proje Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından finanse edilmekte. Projede ABD’de yer alan Purdue Üniversitesi ve Alman Magment şirketi birlikte çalışacak.

Bu araştırma üç aşamadan oluşmakta. Öncelikle manyetize betonun laboratuvar testleri araştırmacılar tarafından yapılacak. Bir sonraki aşamada ise çeyrek millik bir yol bölümünde denemeler gerçekleştirilecek. Bu çalışma ile verimin %95 oranına ulaştığı da belirtilmekte.

Bu yüzde oldukça önemli çünkü bir önceki projelerde verimlilik oranı da oldukça düşüktü. Projenin başarılı olmasının ardından Indiana (ABD’nin bir eyaleti) Ulaştırma Bakanlığı, ilk gerçek hayat örneklerini göreceğimiz yerleri de belirlemiş durumda.

Elektrikli araçlar için oldukça önemli olan projenin sonuçlarına dair detaylar dünyanın geleceği açısından da oldukça önemli.

Elektrikli Araçlar sürüş Şarj

Elektrikli Araçların Geleceği

Çevreci olması ve sunduğu performans özellikleri ile elektrikli araçlar oldukça gündemde. Her ne kadar çevreci olarak nitelendirsek dahi elektrik kaynağı bu çevrecilik kavramı için oldukça önemli.

Bu noktada şirketlerin geliştirdiği bazı çözümler zaten halihazırda bulunmakta. Örneğin Tesla sunduğu güneş paneli hizmeti ile evinizde aracınızı şarj etme imkanı sağlamakta. Ancak şarj konusunda ki endişeler yalnızca çevre konusunda değil aynı zamanda “şarj imkanı” noktası da oldukça önemli.

Günümüzde şarj istasyonları oldukça hızlı bir şekilde artmakta. Ancak bu istasyonların yanında araştırmacıların sunduğu bu tip çözümler de oldukça heyecan verici.

Elektrikli araçların gelecek dönemde çok daha fazla seçeneğinin olacağını öngörmek oldukça kolay. Mercedes, BMW gibi markaların konsept tasarımları oldukça dikkat çekici. Aynı zamanda çevre konusunda önlem almak isteyen devletler yakın zamanda dizel araçları yasaklayacağı tarihleri de açıklamaya başladı.

Böylelikle, aslında elektrikli araçlar tahmin ettiğimizden çok daha hızlı bir şekilde daha da yaygınlaşabilir.

Gelecek dönemde elektrikli araçlar birçok altyapı ve teknoloji gelişmelerine konu olacak. Bu gelişmeler ise oldukça heyecan verici!

Sizler elektrikli araçlar için sürüş esnasında şarj olma imkanı hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi altta bulunan yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.