Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Bilgisayar kullanıcıları bazen ekranında olan görüntüyü video şeklinde kaydetmek ister. Ancak bunun için ne yapması gerektiğini bilmeyen birçok kullanıcı bulunmaktadır. Biz de bu nedenle bilgisayarda ekran kaydı nasıl alınır sorusunun sizler için yanıtladık.YouTube gibi sosyal medya platformları sayesinde bilgisayar kullanıcılarının video izleme alışkanları oldukça değişti. Günümüzde pek çok kişi bilgisayar üzerinden kaydedilen farklı türlerdeki videoları seyrediyor. Bu içerikler bazen eğitici bir video bazen de eğlenceli bir oyun görüntüsü olabiliyor. Peki bu görüntüler nasıl oluşturuluyor?

Bu içeriğimizde bilgisayarda ekran kaydı nasıl alınır sorusunu sizler için detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalışacağız. Bunun için öne çıkan iki yöntem ve benzeri yöntemleri kullanabileceğiniz uygulamaları sizlere aktaracağız. Aynı zamanda ekran kaydı sırasında dikkat etmeniz gerekenlere de içeriğimizde yer vereceğiz.

Ekran kaydı alma işlemi anlatacağımız yöntemler ile oldukça basit bir şekilde gerçekleştiriliyor. Eğer daha önce hiç ekran kaydetmediyseniz bile bu işlemin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Şimdi lafı uzatmadan ilk yöntemimizi anlatmaya başlayalım.

Windows ile Ekran Kaydı Alma

Eğer bir Windows bilgisayara sahipseniz cihazınızda yerleşik bir video kaydedici olduğunu bilmelisiniz. Herhangi ek bir program indirmeden bu ekran kaydı aracına ulaşabilir ve ekranınızdaki görüntüyü kaydetmeye başlayabilirsiniz. Üstelik Windows bu konuda kullanıcılara oldukça geniş ayarlamalar yapma şansı da tanıyor. Windows bilgisayarınızda ekran kaydı almak için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

  • Öncelikle bilgisayarınızda ekran kaydı alma aracının açık olduğundan emin olun. Bunun için sırasıyla Ayarlar>Oyun>Yakalamalar yolunu takip etmeli ve Olanları Kaydet seçeneğinin işaretli olduğunu teyit etmelisiniz.
  • Daha sonrasında kaydetmek istediğiniz ekrana geçin. Bu ekrandayken Windows Logo tuşu + G kombinasyonuna tıklayın. Bu işlemin ardından Xbox Game Bar menüsü karşınıza çıkacak.
  • Bu ekranın sol üst tarafında yer alan yakalama çubuğunu kullanarak ekran kaydı işlemini başlatabilirsiniz. Bunun için nokta şeklindeki kayıt tuşuna basmanız yeterli.
  • Buna ek olarak Windows Logo tuşu + Alt + R kombinasyonu ile doğrudan kayıt da başlatabilirsiniz. Bu işlemin ardından halihazırda ekranda olan görüntü direkt kayıt altına alınacaktır.
  • Kayıt işlemini sonlandırmak için aynı menüde yer alan kare şeklideki durdurma butonuna dokunmanız yeterli olacaktır.
xbox-game-bar-ekran-kaydi

Windows ile ekran kaydı almak için gerçekleştirmeniz gereken tüm adımları bu şekilde özetlemek mümkün. Ancak bu aracı kullanarak yalnızca bir pencerede görüntü kaydedebileceğinizi unutmamanız gerekir. Örneğin bu işlem ile FIFA 22 oyunundan bir kesit kaydetmeye başlarsanız ekran değiştirdiğinizde kaydın duracağını bilmelisiniz.

Windows Ekran Kaydı Ayarları

Buna ek olarak Windows ile ekran kaydı alma işlemi için değiştirebileceğiniz önemli birkaç ayar da bulunmaktadır. Bunların arasında kare sayısını örneklemek mümkün. 30 kare ya da 60 kare gibi farklı kare seçenekleri ile görüntünün akıcılığını değiştirebilirsiniz.

Bunun haricinde maksimum kayıt süresini de belirlemek mümkün. Ayarlar içerisinde 30 dakika, 1 saat, 2 saat ve 4 saat gibi farklı seçenekler yer almaktadır. Bu seçenek sonucunda vereceğiniz karar dosyanın boyutunu önemli ölçüde etkileyecektir.

Dosya boyutunu etkileyecek bir başka karar ise video kalitesidir. Standart ve yüksek olmak üzere iki farklı video kalitesi seçeneği kullanıcılara sunulmaktadır. Bu ayarları göz önünde bulundurarak performans/görüntü kalitesi açısından en iyi video kaydını ayarlayabilirsiniz.Bunun haricinde ekran kaydı sırasında mikron ile ses alma seçeneğinin açık ya da kapalı olmasını da ayarlamanız mümkündür. Bunun için Xbox Game Bar ya da Yakalama Ayarları sekmesini kullanabilirsiniz. Ayrıca Yakalama Ayarları menüsünde fare imlecinin yakalanıp yakalanmayacağını da ayarlayabilirsiniz. Son olarak dosyaların kaydedileceği konumu da bu menü üzerinden seçebilirsiniz.

xbox-game-bar-kayit-ayarlari

Daha detaylı ayarlar için çalıştırdığınız uygulamaların grafiklerini de özelleştirebilirsiniz. Bunun için Yakalama Ayarları menüsündeki Grafikler menüsüne girebilir ve istediğiniz uygulamanın ayarlarını değiştirebilirsiniz. Halihazırda Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız bu araç ekran kaydı için oldukça iş gören bir araç olacaktır.

OBS Studio ile Ekran Kaydı Alma

Eğer Windows ekran kaydı aracı ile kayıt almak istemezseniz harici yazılımlar kullanabilirsiniz. Bu yazılımların kullanım aşamaları genellikle birbirine benzemektedir. Bu nedenle en önemli yazılımlardan biri olan OBS Studio üzerinden genel mantığı anlatmaya çalışacağız.

Eğer bilgisayarınızda OBS Studio yüklü değilse öncelikle bu programı temin etmeniz gerekmektedir. Tamamen ücretsiz bir şekilde resmi web sitesi olan obsproject.com üzerinden bu yazılımı indirebilir ve kurabilirsiniz. Daha sonrasında izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

  • OBS Studio programını çalıştırın ve sol alt menüde yer alan Sahneler bölümünden bir adet sahne oluşturun. Bunun için menünün altında yer alan “+” butonuna tıklamanız gerekmekte.
  • Daha sonra kaydedeceğiniz ekranı seçmeniz gerekmekte. Bunun için Sahneler kutucuğunun hemen yanında yer alan Kaynaklar kutucuğuna bir adet kaynak eklemelisiniz. Kaynaklar kutucuğundaki “+” butonuna tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kaynaklar kutucuğundaki “+” butonuna tıkladığınızda farklı seçenekler karşınıza çıkacak. Bunların arasında “Pencere Yakalama”, “Oyun Yakalama”, “Ekran Yakalama” gibi unsurlar yer alacaktır. Eğer tüm ekranınızı kaydetmek isterseniz “Ekran Yakalama”; yalnızca bir pencereye kaydetmek isterseniz de “Pencere Yakalama” seçeneğini tercih edin.
obs-studio-kaynaklar-ekran-kaydi
  • Seçeneğe karar verdikten sonra eğer daha önce bir kaynak oluşturmadıysanız “Yeni oluştur” seçeneğini işaretlemeniz gerekmekte. Daha sonra yakalamak istediğiniz ekranı seçerek işleme devam edin. Örneğin, pencere yakalamak isterseniz kaydetmek istediğiniz uygulamayı bu menüde işaretlemelisiniz. Bu işlemi onayladıktan sonra kutucuk kapanacak ve ekran önizlemesi karşınıza çıkacaktır.
obs-studio-ekran-yakalama
  • Gerçekleştirmeniz gereken son adım ise kaydı başlatmaktır. OBS Studio aynı zamanda yayıncılık için de kullanılmaktadır. Bu nedenle ekranda “Yayını Başlat” ve “Kaydı Başlat” şeklinde iki farklı seçenek yer alır. Yerel bir video kaydı almak için “Kaydı Başlat” seçeneğini kullanabilirsiniz.

OBS Studio ile ekran kaydı almak her ne kadar göze karmaşık gelse de oldukça basit bir süreçtir. Üstelik Windows aracının aksine çok daha fazla kayıt seçeneği sunmaktadır. Örneğin bütün ekranları ve pencereleri kaydetmek OBS Studio ile mümkündür. Aynı zamanda pencereyi küçültmeniz durumunda bile kayıt süreci aksaklığa uğramayacaktır. Bu nedenle birden fazla kayıt alacaksanız OBS Studio kullanmak daha mantıklı olabilir.

OBS Studio Ayarları

Daha önce de belirttiğimiz gibi OBS Studio ekran kaydı anlamında standart Windows aracından çok daha fazla seçenek sunmaktadır. Aynı zamanda bir yayın aracı olması da buna etki etmektedir. Ancak bu kadar fazla ayar bulundurması bazı kullanıcıların kafasını karıştırabilir. Bu nedenle birkaç önemli ayardan bahsetmek faydalı olacaktır.

OBS Studio’da kayıt sırasında yaşanan en büyük sorunlardan birisi mikrofon ile ses kaydı alamamaktır. Bu sorunun arkasında yatan başlıca neden OBS Studio’da mikrofon ayarının yapılmamış olmasıdır. Bu ayarı yapmak için sağ tarafta yer alan Ayarlar seçeneğine ve Ses menüsüne ulaşmanız gerekmektedir.

Daha sonrasında Mikrofon/Yardımcı Ses cihazının seçili olduğundan emin olmalısınız. Eğer bu ayarda Devre Dışı ibaresi yer alıyorsa Varsayılan şeklinde ayarlamanız sorunu çözecektir. Bunun haricinde birden fazla mikrofon kullanıyorsanız dilediğiniz mikrofonu da seçmeniz mümkündür.

obs-studio-ses-ayarlari

Eğer bu işlemlerin ardından hala ses kaydedemiyorsanız Kaynaklar kutucuğunun hemen yanında yer alan Ses Karıştırıcı’da mikrofon sesinin açık olduğunu kontrol edebilirsiniz. Fakat buna rağmen ses kaydınız başarılı bir şekilde gerçekleşmiyorsa mikrofonunuzun çalıştığından emin olmalısınız.

Buna ek olarak kayıt için yapabileceğiniz bazı kalite ayarları da OBS Studio’da yer almaktadır. Bunun için Ayarlar menüsünde yer alan Çıkış sekmesine ulaşın. Ekranın alt kısmında kalan Kayıt ayarları arasında kalite, kodlayıcı, kayıt biçimi ve konum gibi farklı unsurlar yer almaktadır. Bu ayarları dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda Genel ayarlarda da kayıt için bazı seçenekler yer almaktadır. Bunlara da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.obs-studio-video-ayarlari

Genel anlamda OBS Studio yeni başlayanlar için pek kolay olmayan bir kullanım sunuyor olabilir. Ancak alıştıktan sonra kayıt için gerekli tüm unsurların bulunduğu bir yazılım olarak işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Diğer Kayıt Alma Programları

Bilgisayarda ekran kaydı nasıl alınır sorusunun yanıtı olarak iki adet yöntem anlattık. Ancak bundan çok daha fazla sayıda ekran kaydı programı piyasada bulunmaktadır. Bunların arasında sayabileceğimiz en önemli programlardan birisi Fraps’tir. Yıllardır piyasada olan Fraps, 1999 yılında faaliyete başlamıştır. Bu anlamda piyasada yer alan ilk ekran kaydı programlarından birisi olduğunu belirtmek gerekir.

Tabii ki Fraps’ten çok daha güncel ekran kaydı alma programları da piyasada yer alır. Bunların arasında sayabileceğimiz bir başka program ise Camtasia olacaktır. Ayrıca CamStudio uygulaması ile de bilgisayarınızda ekran kaydı alabilirsiniz. Diğer uygulamaları öğrenmek için Android ve iOS platformlarında ekran kaydı alabileceğiniz uygulamaların yer aldığı listemize göz atmanızı öneriyoruz.

Ekran Kaydı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarda ekran kaydetmek için farklı programlara değindikten sonra dikkat etmeniz gereken temel unsurlardan da bahsetmek faydalı olacaktır. Öncelikle ekran kaydı sırasında kalite kadar performansın da önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Örneğin bir oyun sırasında yüksek kaliteli bir kayıt almak her zaman video için en yüksek performansı sunmaz. Ayrıca kayıt sırasında oynadığınız oyunun performansında da düşüş görmeniz muhtemeldir. Bu nedenle donanımınız doğrultusunda alabileceğiniz en iyi sonuç için video çözünürlüğü ve kare sayısı gibi unsurları önceden ayarlamaya dikkat etmelisiniz.

Bunun haricinde kaydetmek istediğiniz ekranı önceden test etmeniz de faydalı olacaktır. Böylece ekranın tamamının gözükmemesi gibi sorunlarla karşılaşma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca gerçek kayda başlamadan önce ekran kaydını test etmek görüntü kalitesi hakkında da bir fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak dosyayı kaydedeceğiniz konumu dikkatlice seçmeniz gerekmektedir. Ne kadar süreyle kayıt alacağınızı bilmiyorsanız dosya boyutunu da kestirmeniz zor olabilir. Bu nedenle kaydettiğiniz diskte yeterli boyutun bulunduğuna emin olun. Bu sayede kayıtta ani kesilmelerin önüne geçebilirsiniz.

mikrofon-ayarlari

Bilgisayarda Ekran Kaydı Nasıl Alınır: Sonuç

Bu içeriğimizde bilgisayarda ekran kaydı nasıl alınır sorusunu mümkün olduğunca detaylı bir şekilde sizlere anlatmaya çalıştık. Bunun için piyasada yer alan en popüler iki yazılımın nasıl çalıştığını açıkladık. OBS Studio ve Xbox Game Bar kullanarak ekran kaydı alma yöntemlerine ve dikkat etmeniz gereken ayarlara vurgu yaptık.

Buna ek olarak kullanabileceğiniz diğer programlara da içeriğimizde yer verdik. Ayrıca ekran kaydı sırasında yapılan başlıca hatalara da değindik. Eğer daha önce hiç ekran kaydı almadıysanız bu ipuçlarıyla daha kolay bir şekilde ekran kaydı almaya başlayacağınızı düşünüyoruz.

Ancak bu yöntemler başlangıç seviyesindeki bir kişi için zorlayıcı olabilir. Bu nedenle ekran kaydı hakkında aklınıza takılan soruları ve karşılaştığınız sorunları yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca ekran kaydı nasıl alınır sorusunu yanıtlandırdığımız içeriğimizle ilgili görüşlerinizi de yorumlar aracılığıyla bize iletebilirsiniz.Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.