E3 2022 Hibrit Bir Format ile Karşımıza Çıkabilir

ESA Başkanı Stanley Pierre-Louis, E3 2022 etkinlikleri için açıklama yaptı. Açıklamaya göre E3 2022, büyük olasılıkla fiziksel ve dijitalin karışımı hibrit bir formatta olacak.

Elektronik Eğlence Fuarı olarak bilinen E3, bu yıl ilk kez pandemi sebebiyle dijital bir şekilde gerçekleşiyor. Her yıl onlarca kaliteli oyunun ve yazılımın tanıtıldığı fuarın tamamen dijital olan ilk etkinliği dün gerçekleşti.

E3 2020 yılında iptal olmuştu çünkü pandeminin boyutu öngörülemiyordu. Bu durum neyse ki bu yıl bir sorun olmaktan çıktı.

Her sektör gibi, oyun sektörü de pandemiden etkilendi. Dolayısıyla dijital dönüşümün kalıcı olup olmadığı sorunsalı oyuncuların her yıl heyecanla beklediği E3 için de geçerliydi.

E3 için yapılan değişiklik sebebiyle dijital dönüşümün kalıcı olması konuşulmuştu. Fakat gelen açıklamaya göre böyle bir durum söz konusu değil.

ESA’dan (Eğlence Yazılımları Birliği) gelen açıklamaya göre bu yılki etkinlik tamamen dijital olarak gerçekleştirilen ilk ve son etkinlik olacak.

ESA Başkanı Pierre-Louis, odak noktasının şu anda E3 2021 olduğunu söylüyor. Ancak, yeni format 2021’de tamamen dijital gerçekleşen etkinliğin sonrası için planlar içeriyor.

E3, planlanan şekilde fiziksel bir formata dönse de dijital platformların tamamen kaldırılacağını söylemek zor. Bunun ne şekilde ve nasıl olacağı şimdilik belli değil. Ancak tahminler, fiziksel ve dijitalin birleştiği hibrit bir format olacağı yönünde.

e3-2021-1
Görsel: Electronic Entertainment Expo (Elektronik Eğlence Fuarı)

E3 2021’de Bizleri Neler Bekliyor?

Geçtiğimiz salı günü, E3 tarihinde yapılan ilk çevrimiçi etkinliğinin başladığını görmüştük. Battlefield 2042 hakkında detaylı bilgi ve çıkış tarihi konularına açıklık getiren fuara yönelik yoğun ilgi hala sürüyor. Ayrıca, yeni haberler gelmeye devam ediyor.

Tüm bunlarla birlikte, 2020 yılında iptal edildikten sonra ilk defa düzenlenen ”Summer Game Fest Kickoff Live!” bu yıl yine gerçekleşiyor. Geçen yıl E3 yerine düzenlenen etkinlik, fazlasıyla ilgi ve katılım alınca bu yıl da aramızda kalıyor.

Summer Game Fest, Geoff Keighley’nin sunumuyla gerçekleşecek. Etkinliği ücretsiz olarak Twitter, Facebook, Twitch, YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. 10 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşecek olan etkinlik, TSİ 20.00’da başlayacak.

17 Haziran’a kadar sürecek olan bu etkinlikte, haberini beklediğimiz oyunlardan biri de GTA 6. Rockstar’ın ana şirketi Take-Two Interactive’in etkinliği 14 Haziran’da gerçekleşiyor. Dolayısıyla GTA 6 için beklenen haberlerin gelme ihtimali mevcut.

Ekinlikte ortaya çıkaca haberlerin sızıntısını önceden duyuyoruz; fakat yine de bizi oldukça şaşırtan gelişmelerin yaşanması mümkün. Büyük firmalar söz konusu olduğunda, sürpriz oyunların haberini beklemek hiç de şaşırtıcı bir durum olmaz.

E3 2022 etkinliğinin hibrit olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Ayrıca, ikinci etkinliğini beklediğimiz E3 2021 ve daha fazlası hakkında gelen bilgileri öğrenmek istiyorsanız takipte kalın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.