Dünyanın En Ucuz Telefonu – 2023

Dünyanın en ucuz telefonu hangisidir? Piyasada bulunan onlarca telefonun arasından en ucuzu hangisi diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Sizler için dünya tarihine geçmiş en ucuz telefonları listeledik. Ancak bu telefonların özellik bakımından tam olarak fiyat/performans telefonları olmadığını belirtelim.

Teknolojinin gelişimi ile telefon fiyatları da bir yandan artmaya devam ediyor. Özellikle Türkiye’de binlerce hatta on binlerce TL’ye satın alabileceğiniz telefonlar mevcut. Ancak dünyadaki tüm telefonların bu kadar pahalı olduğunu söylemek mümkün değil. Hatta bazı ülkelerde akıl almayacak ucuzlukta telefonların olduğunu belirtmemiz gerek. Bundan dolayı sizler de dünyanın en ucuz telefonu hangisi diye merak edebilirsiniz.

Biz de bu içeriğimizde sizler için dünyanın en ucuz telefonlarını incelemeye karar verdik. Konuyla ilgili yaptığımız araştırma sonucunda Freedom 251 ve JioPhone Next modellerinin tarihin en ucuz telefonları sayıldığını gördük. Peki bu telefonların özellikleri neler? Bazı telefonlar, binlerce dolar satış fiyatlarıyla satılırlarken bu telefonlar neden çok ucuzlar? İçeriğimizde bu iki telefonun hikayelerine ve teknik özelliklerine daha yakından bakacağız.

Dünyanın En Ucuz Telefonu: Freedom 251

Dünyanın en ucuz telefonları listemizdeki ilk model Freedom 251 oluyor. 2016 yılında piyasaya çıkan Freedom 251 birçok kişiyi şoke edecek bir fiyattan satılmaktaydı. Ringing Bells şirketi tarafından tanıtılan ürünün fiyatı 2016 yılında 251 rupi olarak açıklanmıştı. 18 ve 21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen bu kampanya ile ürünün fiyatı yaklaşık 3 ile 3,50 dolar arasındaydı. Kampanya sonunda ise ürünün fiyatı 500 rupi yanı 7,5 dolara ulaşacak şeklinde belirtilmişti.

Telefonun satışa çıktığı ilk gün resmi internet sitesi çöktü. Beklenenden çok daha yüksek bir trafik alan internet sitesinin çökmesi kullanıcıların bu telefona yoğun bir talep gösterdiği şeklinde yorumlamak mümkün. Öyle ki şirket, aynı yılın haziran ayına kadar toplamda 5 milyon satış yapma hedefi belirlediğini duyurdu. Sitenin çöktüğü sırada ise bu sayının 30.000 olduğu bilinmekte. Dahası Ringing Bells şirketinin kampanya sona erdiğinde 250.000 doların üstünde satış yaptığı ifade ediliyordu.

Ancak daha sonrasında telefonla ilgili değişik spekülasyonlar ortaya çıktı. Birçok insan bir telefonun bu kadar ucuz olamayacağı hakkında yorumlarda bulundu. Üstelik bu yorumlardan birisi Hindistan Hücresel Operatörler ve Elektronik Derneği (ICEA) tarafından yapıldı. Yapılan yorumda telefonun satış fiyatının en az 52 dolar civarında olması gerektiği vurgulanmıştı. Dolayısıyla belirtilen fiyatın oldukça şüpheli bulunduğu ifade edilmekteydi.

Nitekim ortaya çıkan sonuçlardan birisi telefonun Çinli bir şirket tarafından üretilen ve logosunun beyaza boyanmış hali olduğuydu. Ayrıca tanıtım görselinde kullanılan ekran görüntülerinin de iPhone ikonlarına sahip olduğu ortaya çıktı. Dahası sipariş veren birçok insanın onay e-postası bile almadığı gündeme düştü. Tüm bunların ardından Freedom 251 modelinin bir dolandırıcılık skandalı olduğu hakkında iddialar oldukça yankı uyandırdı.

Ringing Bells şirketi tüm bu süreç boyunca farklı açıklamalar da yaptı. Ön sipariş veren 30.000 kişiye ücretleri geri vereceklerini belirtti. Ayrıca telefon için yer ayırtan kişilerin cihaz ellerine ulaştıktan sonra ödeme yapacaklarını da ilan etti. 2016 yılının haziran ayına kadar 5.000 telefonun teslimatını gerçekleştirdiklerini de belirmişti. Ancak davalar sonucunda şirketin sahibi hakkında tutuklama kararı çıktı.

freedom-251

Freedom 251 Özellikleri

Ringing Bells şirketi tarafından satılan Freedom 251 modelinin teknik özelliklerini inceleyelim. Kullanıcılarına sundukları modelin ekranı 4 inç boyutunda ve dokunmatik bir ekrana sahip. Ekranın çözünürlüğü ise 540 x 960 olarak ifade ediliyor. Tabii ki 2016 yılında çıkan bir cihaz olduğunu ve neredeyse bedava denecek bir fiyatı bulunduğunu unutmamak gerek. Her ne kadar sonu kötü bitse de binlerce insanın bu özellikleri görüp telefon için başvurduğunu hatırlatalım.

Cihazın işlemcisine baktığımızda ise 1.3 GHz hıza sahip dört çekirdekli bir parça ile karşılaşıyoruz. Bu işlemciye ek olarak üründe 1 GB RAM yer alıyor. Ayrıca dahili depolama alanı 8 GB olarak ifade ediliyor. Üstelik bu depolama alnı 32 GB’a kadar yükselebiliyor. microSD desteğinin de bulunduğu bu cihaz günümüzde inanılmaz yetersiz kalıyor. Hatta 2016 yılı için de oldukça demode olduğunu belirtmek gerek. Ancak yine de arama yapmak için kullanılabilir olduğunu belirtelim.

Tüm bunlara ek olarak cihazda kamera da yer alıyor. Arka tarafta 3.2 MP çözünürlüğe sahip bir kamera yer alıyor. Ön tarafta ise bu değer 0.3 MP olarak ifade ediliyor. Ayrıca Android işletim sisteminin de üründe mevcut olduğu belirtiliyor. Wi-Fi ve Bluetooth teknolojileri de cihazın içinde kullanıcılara sunuluyor. Kulaklık girişi, FM radyo ve 3G bağlantı seçeneklerinin de üründe yer aldığını belirtelim.

Çıkarılabilir bir pile sahip olan Freedom 251’in batarya kapasitesi ise 1450 mAh olarak ifade ediliyor. Tüm özellikleriyle vasat bir cihaz olsa da kullanıcıların dikkatini çeken detay şüphesiz fiyat oluyor. Çünkü bu ürünün fiyatı daha önce de belirttiğimiz gibi 3,5-7,5 dolar arasında değişiyordu. Bu nedenle tarihin en ucuz telefonu olarak anıldığını söylemek mümkün. Nitekim telefonu teslim alan kullanıcıların da olduğu ifade ediliyor.

ÖzelliklerFreedom 251 Özellikleri
Ekran4 inç, 540 x 960
İşlemci1.3 GHz dört çekirdekli işlemci
RAM1 GB RAM
Depolama8 GB depolama alanı (32 GB’a kadar destek)
Kamera3.2 MP arka kamera ve 0.3 MP ön kamera
Batarya1450 mAh kapasiteli pil

Dünyanın En Ucuz Telefonu: JioPhone Next

Değineceğimiz ikinci telefon ise sağlam bir zemine dayanan JioPhone Next modeli oluyor. Freedom 251 gibi mutsuz sonla bitmeyen bu cihazın kolay kolay devrilmeyeceğini de söylemek pek yanlış olmayacaktır. Bunun sebebi ise Jio Platforms şirketinin bir teknoloji devi ile yaptığı anlaşma oluyor. Hindistanlı şirket Google ile anlaşarak uygun fiyatlı bu telefonu kullanıcılara 2021 yılında sundu.

Jio Platforms şirketinin JioPhone Next modeli için Google’dan 4.5 milyar dolar yatırım aldığı belirtiliyor. Dahası Facebook ve diğer şirketlerden de 15.5 milyar dolarlık bir yatırım aldığı ifade ediliyor. Bu kadar maddi desteğin ardından ise hedef kitle hala 2G teknolojisi kullanan yaklaşık 300 milyon kişilik Hindistan nüfusu oluyor. Bu kişilerin daha hızlı internete ulaşması için yüksek donanımlı ve uygun fiyatlı bir cihazın şart olduğu belirtiliyor.

Tanıtımlar sırasında dikkat çeken unsurlardan birisi JioPhone Next için optimize edilmiş Android işletim sistemi oluyor. Tüm kesimler için uygun olan bu 4G bağlantısına sahip telefonun ilk çıkışı ise 2021 yılının yaz döneminde olmuştu.

Telefonun üretimi için Google ile ortak çalışan JioPhone şirketi kullanıcılarına birçok olanak sağlıyor. Örneğin Google’ın yapay zekasından ve makine öğrenme teknolojisinden faydalanan oldukça fazla özellik cihazda yer alıyor. Sesli asistan, kamera ve artırılmış gerçeklik filtreleri, çeviri desteği gibi pek çok unsur JioPhone Next modelinde mevcut.

Bir sonraki alt başlıkta daha da detaylı değineceğimiz teknik özelliklerde ise gerçekten 4G ve internet kullanımı için sorun yaratmayacak özellikler görmek mümkün. Her ne kadar piyasadaki en iyi bileşenler bu telefonda yer almasa da amaca uygunluk konusunda üst klasman bir telefon olduğunu söylemek gerek. Özellikle fiyatına kıyasla sundukları pek çok kişi için inanılmaz bir fırsat yaratmış gibi gözüküyor.

Google ve Jio Platforms ortaklığıyla satışa çıkan bu cihaz günümüzde yaklaşık 55 dolardan alıcı buluyor. Freedom 251’in çok üstünde olsa da bu fiyatıyla piyasadaki en uygun telefon olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Üstelik Google ve Facebook gibi şirketlerin desteğini de göz ardı etmemek gerek.

jiophone-next

JioPhone Next Özellikleri

Oldukça uygun bir fiyata sahip olan bu telefon hakkında merak edilen unsurlar ise özellikleri oluyor. Tabii ki 55 dolar gibi bir fiyata satılan cihazdan 1.000 doların bile üstüne çıkan iPhone performansı beklemek pek gerçekçi olmayacaktır. Yine de özellikleriyle son derece başarılı gözüktüğünü söylemek yanlış olmaz.

JioPhone Next 5,45 inç boyutunda bir HD+ ekrana sahip. Ekranın tam çözünürlüğü ise 720 x 1440 olarak ifade ediliyor. Ekran yenileme hızı ise 60 Hz olarak belirtiliyor. Ayrıca cihazın ekranı dokunmatik ve parmak izi karşıtı Gorilla Glass 3 koruması mevcut.

Temel donanım özelliklerine baktığımızda ise Qualcomm tarafından üretilen bir çip göze çarpıyor. Snapdragon QM215 çip seti üründe yer alıyor. İşlemci hızı ise 1.3 GHz olarak belirtiliyor. Dört çekirdekli bu işlemciye ek olarak Adreno 308 GPU da üründe mevcut.

Bellek kapasitesine baktığımızda ise LPDDR3 teknolojisine sahip 2 GB RAM desteği görüyoruz. Dahili depolamada ise 32 GB kapasite görmek mümkün. Ayrıca microSD desteğiyle 512 GB’a kadar depolama alanı cihazda yer alıyor. Pil kapasitesi ise 3.500 mAh olarak ifade ediliyor.

Ürünün etkileyici özelliklerinden birisi ise kamera oluyor. 13 MP arka kamerasında LED flaş, otomatik odaklama ve FHD 30 FPS video çekim desteği yer alıyor. Ayrıca gece, HDR, portre ve sahne modları da üründe yer alıyorlar. Ön tarafta ise 8 MP çözünürlüğe sahip bir kamera mevcut. O kamerada da otomatik odak ve ekran flaşı desteğinin bulunduğunu belirtelim.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Android işletim sistemi ve 4G desteği üründe yer alıyor. Ayrıca çift SIM kart desteğini de belirtmek gerek. Wi-Fi, Bluetooth ve kulaklık girişi de JioPhone Next modelinde yer alıyor.

ÖzelliklerJioPhone Next Özellikleri
Ekran5,45 inç, 720 x 1440 (60 Hz)
İşlemciQualcomm Snapdragon QM215 (dört çekirdekli 1.3 GHz işlemci)
RAM2 GB RAM
Depolama32 GB depolama alanı (512 GB’a kadar destek)
Kamera13 MP arka kamera ve 8 MP ön kamera
Batarya3500 mAh kapasiteli pil

Dünyanın En Ucuz Telefonu: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde dünyanın en ucuz iki telefonuna göz attık. Bu telefonlardan ilki her ne kadar kötü sonla bitse de henüz yeni sayılacak JioPhone Next modeli uygun fiyat ve teknolojiyi bir araya getirme konusunda oldukça başarılı gözüküyor. Ancak maalesef bu telefona şimdilik ülkemizden erişim sağlamak mümkün değil. Ayrıca yalnızca Jio SIM kartına sahip kullanıcılar mobil veri bağlantısından yararlanabiliyor. Bu nedenle ülkemizde kullanmak da imkansız.

Yine de teknolojinin uygun fiyatlı hale gelmesi son derece umut verici. Gelecek dönemde farklı sektörlerde de benzer adımlar görmek pek şaşırtıcı olmayacaktır. Böylelikle yüksek performans sağlamasa da yeterli performansa sahip cihazlar dünyanın dört bir yanındaki insanların işini kolaylaştırabilir. Sizler için hazırlamış olduğumuz dünyanın en ucuz telefonu içeriğimiz burada sona eriyor. Eğer her bütçeye uygun bir telefon arıyorsanız sizler için hazırladığımız listeyi de inceleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.