Dünyanın En Hızlı Treni Hangisi? – 2021

Türkiye yüksek hızlı tren ile ilk olarak 13 Mart 2009 tarihinde tanıştı. Saatler sabah 09.40’ı gösterdiğinde Ankara Tren Garı’ndan Eskişehir Tren Garı’na doğru hareket etti. O an için dünyanın en hızlı treni değildi fakat o dönemde ülkemizdeki en hızlı trendi. Bu sefer dahilinde 257 km/sa hızla hareket etti. Ayrıca hızlı tren kullanan ülkeler arasında Türkiye Avrupa’da 6., dünyada ise 8. ülke olmuştu.O dönemde birçok kişi dünyanın en hızlı treni saatte kaç kilometre hızla gidiyor diye merak ediyordu. Açıkçası aradan geçen 12 yıl geçti fakat hiçbir şey değişmedi. Hala daha bu soru internet üzerinde araştırılmaya devam ediyor. Tıpkı bu yazıyı okuyanlar gibi birçok kişi bu sorunun cevabını arıyor.

Tabii teknoloji geliştikçe bu trenlere ait hız bilgileri de değişiyor. Bizde sizler için 2021 yılı içerisindeki dünyanın en hızlı treni hakkında bir içerik hazırladık. Hazırsanız başlayalım.

Hızlı Ama Ne Kadar Hızlı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi teknoloji ilerledikçe hızlı trenlere ait bilgiler değişiyor. Geçtiğimiz temmuz ayının sonunda Sharing Travel isimli bir Twitter hesabından yapılan paylaşım ile Çin’de 600 kilometre hıza sahip bir treni gördük. Ve evet, bu tren dünyanın en hızlı treni. Peki ne gibi özelliklere sahip?Aslında bu bir maglev treni. Maglev ismi Magnetic levitation yani manyetik levitasyondan alıyor. Kafanız karıştıysa hemen açıklayalım.

İki mıknatıs kümesinin kullanıldığı bir tren ulaşım sistemi. Bu sistemde mıknatıs kümelerinden birisi treni raylardan yukarı doğru itiyor. Diğeri ise sürtünme kuvvetinin olmamasından dolayı treni ileri doğru itiyor. İşte bu sayede yüksek hızlara rahatlıkla ulaşılabiliyor. Hatta orta mesafeli (400-600 km) yerlerde uçaklara yakın bir performans sağladığını söylemek gerekir.

Bu arada yanlış anlamadınız, tren havada duruyor, raylara değmiyor. Muhteşem bir fizik bilgisi temeline dayanıyor. Bu alandaki ilk örnek Çin’in Şangay kentinde kullanıldı. 30 kilometrelik bir alanı 7 dakika 20 saniyede tamamlayabiliyor.

Dönelim tekrar dünyanın en hızlı trenine. Bu hızlı tren ülkenin başkenti Pekin’in doğusundaki Çindao şehrinde (Qingdao) üretime girecek. Eğer ki resmi olarak hizmete girerse o zaman kara üzerinde giden dünyanın en hızlı toplu taşıma aracı sıfatına sahip olacak.

Hedef aslında şimdilik belli. Çin’in en büyük kenti Şangay ile ülkenin orta kesimlerinde bulunan Chengdu eyaleti arasındaki yaklaşık 2000 kilometrelik mesafeyi 3.5 saate düşürmek.

Eğer ki tren Pekin ile Şangay arası yaklaşık 1000 kilometrelik mesafede kullanılırsa süreç tamamen değişiyor. Normalde 6 saat sürecek tren seferleri oldukça hızlanıyor. Hatta, 2,5 saat seviyelerine düşeceği ifade ediliyor. Bu rakamlar gerçekten oldukça etkileyici. Teknolojinin gelişimine de ışık tutuyor demek mümkün.

Aslında Yeni Bir Teknoloji Değil

Maglev trenlerinin çalışma prensibi hakkında yukarıda ufak bir bilgilendirme yaptık. Her ne kadar yeni bir teknoloji olarak gözükse de aslında Çin’de 20 yılı aşkın süredir kullanılıyor. Şangay’da şehir merkezi ile Pudong Uluslararası Havaalanı arasında kısa bir mesafede yolcuları taşıyor. Bu tren sayesinde aradaki mesafe 4-5 dakikalık bir süreçte tamamlanıyor.

Peki bu kadar yeni bir teknoloji değilse neden aktif olarak her yerde kullanılmıyor? Düşündüğünüz gibi maglev trenleri çok pahalı sistemler değil. Hatta aksine normalde kullanılan tren sistemlerine göre maglev tren sistemleri daha ucuz.

Fakat çok güçlü elektromıknatıslar ve çok duyarlı kontrol sistemleri gerektiriyor. Yani rayların değişmesi gerekiyor. Bu da ray maliyetinin yüksek olacağı anlamına geliyor.

Günümüzde kullanılan raylar maglev trenlerini taşımaya müsait değil. Fakat bu konu hakkında bazı çalışmalar mevcut. Bazı mühendisler normal rayların ortasına yapılacak bir sistem ile bunu değiştirmek istiyorlar. Bu nedenle bu yönde çalışmalar da mevcut.

Tabii bu gerçekleşirse o zaman dünyanın birçok noktasında, hatta ülkemizde dahi maglev trenlerini görebiliriz.

Uzun lafın kısası eğer ki normal raylara bir sistem yerleştirilebilirse tüm rayların değişmesi gerekmeyecek. Dolayısıyla ekonomik bir şekilde sorun çözülebilecek. Fakat bu olmazsa o zaman ray maliyeti tren maliyetinden daha fazla tutacak ve şu anda olduğu gibi birçok ülke bu sistemi kullanmak istemeyecektir. Şu an için maglev trenlerini Çin ile beraber Japonya, Almanya ve Fransa’da kullanıyor.

Peki Diğer Hızlı Trenler Ne Kadar Hız Yapıyor?

Dünyanın en hızlı treni az önce söylediğimiz gibi 600 km/sa hız yapabiliyor. Fakat rakipleri de hiç fena değil. İncelemek isteyenler için 10 farklı rakibini de içeriğimize ekledik.

Fransa – SNCF TGV POS

TGV Fransızca’da “hızlı tren” kelimelerin kısaltılmış hali. POS ise Paris-Ostfrankreich-Süddeutschland (Almanca “Paris, Doğu Fransa, Güney Almanya”) anlamına geliyor.

Tarihler 3 Nisan 2007’yi gösterdiğinde seyahat amaçlı kullanılan bu yüksek hızlı tren bir dünya rekoru kırdı. 574.8 km/sa ile hareket etti. Tabii bu resmi olmayan kayıtlara göreydi. Daha sonrasında bir rekor denemesi daha yapıldı. Bu rekor denemesinde de 554.3 km/sa hıza ulaştı. Fakat bu da yine resmi bir derece değildi. Bu tren hala aktif olarak kullanılıyor.

Çin – CRH-380A

Dünyanın en hızlı treni Çin’de demiştik, şimdi dünyanın en hızlı 3. treninin de Çin’de olduğunu öğreniyoruz. Saatte 486 kilometre hızla gidebiliyor bu tren. Rolling Stock Corporation Limited ve China South Locomotive işbirliği ile hayata geçti.

2010 yılında aktif olarak faaliyet göstermeye başladı. Normal şartlarda 350 km/sa hızında seyahat ediyor fakat rekor denemesinde 486 km/sa hıza ulaştı. Her ne kadar bu hıza ulaşmış olsa da yolcu taşımacılığı için bu şekilde kullanılmıyor. Ayrıca merak edenler için söyleyelim, bu canavar tam 12.900 beygir gücünde!

Japonya – Shinkansen Series

Adından da anlaşılacağı üzere bir “seri” tren. Toplamda 5 farklı Japon Demiryolları grubu tarafından yönetiliyor. Aslında ekonomik büyüme ve kalkınmaya yardımcı olmak için uzak Japon bölgeleri ile Tokyo arasında ulaşım sağlamak amacıyla tasarlandı.

Shinkansen Series grubuna ait Class 955 “300X” isimli tren 1996 yılında Japonya’da hız rekoru kırdı. 443 km/sa hıza ulaşan tren aynı zamanda o dönemin dünya rekorunu da kırmıştı.

Her trenin altına mutlaka videosunu koymaya çalışıyoruz fakat Class 955 “300X” 1996 yılında bu rekoru kırdığı için tabii tarih biraz eski kalıyor. O nedenle bu trenin hız yaptığı video maalesef mevcut değil. Onun yerine trenin müze haline getirilmiş videosunu izleyebilirsiniz.

İspanya – AVE-350 Talgo

Japonya’dan yönümüzü İspanya’ya çeviriyoruz. İspanyol şirketi Talgo, Kanadalı Bombardier ile birlikte AVE-350 trenini tasarlıyor. Tasarım olarak trenin burun kısmını ördeğe benzetiliyor ve takma adı olarak “Pato” ismi veriliyor. Tren Madrid ve Barcelona arasında kullanılıyor. Merak ettiğiniz kısma gelelim, bu tren kaç kilometre hızla gidiyor? AVE-350 isimli tren 365 km/sa hızla ilerliyor.

Güney Kore – KTX-Sancheon

Yeniden gözümüzü uzaklara çeviriyoruz. Güney Kore KTX Sancheon isimli treni ile listeye giriş yapıyor. Hyundai Rotem şirketi tarafından üretilen bu yüksek hızlı tren rekor denemesinde 352 km/sa hıza ulaştı. Fakat güvenlik önemleri dahilinde hızı 305 km’ye düşürüldü. Evet hızlı olmaları önemli ama can güvenliği daha önemli. Bu karardan dolayı kendilerini tebrik ediyoruz.

Tayvan – THSR 700T

Uzak Doğu ülkeleri yüksek hızlı trenlere kafayı takmış gibi gözüküyor. Tayvan’da hizmet veren THSR 700T isimli yüksek hızlı tren tanıdık isimler tarafından tasarlandı. Hitachi, Kawasaki ve Nippon Sharyo birlikte tasarladı. 5 Ocak 2007 yılında hizmete başladı. Rekor denemesinde 336 km/sa hıza ulaştı. Fakat genel olarak güvenlikten dolayı 300 km/sa ile hareket ediyor. Yine de çok hızlı değil mi?

İngiltere – Train Eurostar

Eurostar treni üç farklı Avrupa ülkesini birbirine bağlıyor. Brüksel (Belçika), Paris (Fransa) ve Londra (İngiltere) arasında sefer yapan bu tren aynı anda 750 yolcuyu taşıyabiliyor. Ülkemizdeki yüksek hızlı tren ile karşılaştırmak gerekirse neredeyse iki katı diyebiliriz. Çünkü yüksek hızlı trenlerimiz şu an için 419 yolcuyu aynı anda taşıyabiliyor. Eurostar treninin hız rekoru saatte 335 km. Fakat seyahat sırasındaki azami hızı 300 km/sa olarak belirlenmiş.

Fransa – SNCF TGV Reseau

Son olarak rotamızı yeniden Fransa’ya çeviriyoruz. Fransız Alsom firması tarafından üretilen SNCF TGV Reseau isimli yüksek hızlı tren tam 11.800 beygir gücünde. 1993 yılından beri aktif olarak kullanılıyor. Bu zamana kadar ulaşmış olduğu maksimum hız ise saatte 320 km hız olarak belirlenmiş. Eksi bir trene göre oldukça hızlı olduğuna şüphe yok.Peki YHT Maksimum Kaç Kilometre Hızla Gidiyor?

Ülkemizde Yüksek Hızlı Tren (YHT) bölgelere göre hız sınırı uyguluyor. Ankara – İstanbul arasındaki seferlerde maksimum 254 km/sa hız ile ilerliyor. Polatlı – Konya arasında ise maksimum 300 km/sa hız ile ilerleyebiliyor.

Türkiye’de 14 Eylül 2007’de test sürüşü sırasında maksimum hızı 300 km/sa olarak belirlenen ETR 500 Y2 isimli İtalya’dan alınan yüksek hızlı tren 303 km/sa hıza ulaştı. Ayrıca bu hız Türkiye rekoru olarak da kayıtlardaki yerini aldı.

Yüksek hızlı trenler hangi ülkede kullanılırsa kullanılsın can güvenliği büyük ölçüde önem taşıyor. Her ne kadar daha yüksek hızlar hedeflense de can güvenliği her şeyden önce geliyor. Maalesef ki ülkemizde bununla ilgili acı bir tecrübeyi yaşadı. Tarihler 13 Aralık 2018’i gösterdiğinde Türkiye bu acı tecrübe ile baş başa kalacaktı.

Ankara Garı’ndan Konya yönüne hareket eden yüksek hızlı tren Marşandiz Tren İstasyonunda bir kaza yaşadı. Saat 06:30’da yol kontrolü yapan kılavuz lokomotifle çarpışması bu büyük kazaya sebep oldu. Kaza esnasında trende 206 yolcu bulunuyordu. Bu yolculardan 47 kişi yaralandı ve maalesef 9 kişi hayatını kaybetti.

Bu aslında bize yüksek hızlı trenlerin çok tehlikeli olabileceğini gösteriyor. Fakat gerekli önlemler alınmazsa. Çünkü gerekli önlemler alındığı takdirde bu tür kazalar daha az yaşanacaktır. Umarız ülkemizde ve dünyada buna benzer kazalar meydana gelmez.

Son Olarak

Teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi bizlerin hayatını aslında daha da kolay hale getiriyor. Örneğin yüksek hızlı trenler bize ulaşım konusunda kolaylık sağlarken aynı zamanda günlük hayatta zamandan da tasarruf etmemizi sağlıyor. Hal böyle olunca teknolojinin bu yönde ilerlemesi de aslında bizler için heyecan verici bir durum oluşturuyor. Çünkü teknoloji böyle gelişmeler yaşandıkça güzelleşiyor.

Maglev trenlerinin getirdiği teknoloji şu an için bir çok yerde maliyetlerden kaynaklı kullanılmıyor. Fakat ilerleyen zamanlarda, teknoloji ilerledikçe bunlara da çözümler bulunacaktır. Ve o zaman maglev trenleri gibi gerçek yüksek hızlı trenleri günlük ulaşımlarda kullanabiliriz. “Demir ağlarla örülen” güzel ülkemizin en kısa zamanda yüksek teknolojiye sahip hızlı ve en önemlisi güvenlikli trenleri kullanabileceği günleri görmek dileğiyle.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.