DuckDuckGo Uygulama Takibi Korumasını Android’e Taşıyor

Daha önce Apple’da gördüğümü Uygulama Takibi Şeffaflığı yalnızca Apple ekosistemindeki cihazlarda kullanılabiliyordu. Ancak DuckDuckGo, bu durumu değiştirecek yeni aracı Uygulama Takibi Koruması’nı tanıttı. Bu sayede Android kullanıcılarının daha güvenli bir deneyim yaşamasına olanak sağlayacak gibi gözüküyor.

Bilindiği üzere Apple, geçtiğimiz dönemde üçüncü parti uygulamaların kullanıcı verilerini takip etmesini engelleyen bir aracı kullanıma sunmuştu. Bu sayede kullanıcıların izin vermediği uygulamalar, veri takibi yapamıyordu. Daha sonrasında sosyal medya uygulamalarının kullanıcılardan izin istediği bildirimler de görmüştük.

DuckDuckGo tarafından geliştirilen yeni uygulama takibi koruması aracı da Apple’ın ATT aracıyla benzer bir işleve sahip. Ancak iki araç arasında bazı farklılıklar da yer alıyor. Apple’ın aracı işletim sistemine dahil olarak sunuluyor.

Fakat, DuckDuckGo tarafından sunulan yeni aracı kullanmak için uygulama indirmek gerekiyor. DuckDuckGo’nun gizlilik odaklı tarayıcı uygulamasında yer alan ayarlar ile uygulama takibi korumasını açmak mümkün hale geliyor.

Her ne kadar bu ayar uygulama içerisinde olsa da tüm cihazı kapsadığını belirtmek gerekli. Bu aracın açılmasıyla birlikte uygulama arka planda çalışmaya başlıyor. Bu sayede uygulamaların üçüncü parti takipçilere veri gönderimini izliyor ve engelliyor.

duckduckgo-uygulama-takibi

Çoğu Ücretsiz Uygulama, Verileri İzliyor

DuckDuckGo’nun konuyla ilgili yaptığı paylaşımda oldukça çarpıcı veriler yer alıyor. Şirket, yeni izleyicileri de denetlemek adına sürekli çalıştıklarını ifade diyor. Bir başka deyişle kullanıcı verilerinin izlenmesini tamamen önlemek için aracı geliştirdikleri belirtiliyor.

DuckDuckGo tarafından geliştirilen bu araç ile telefonunuzda yer alan tüm uygulamaların izlediği verileri takip etmek mümkün. Ayrıca bu araç, veri takibinin engellenmesini istediğiniz uygulamaları da seçme şansı sunuyor.

Şirket, bu aracın bir VPN gibi çalıştığını da sözlerine ekliyor. Ancak VPN’den ufak bir farkı olduğunu da belirtiyor. Çünkü bu araç uygulama verilerini herhangi bir harici sunucudan yönlendirmiyor.

Konuyla ilgili araştırmalar da yapan DuckDuckGo, ücretsiz Android uygulamaları ile alakalı veriler de paylaşmayı ihmal etmiyor. Bu uygulamaların %96’sının üçüncü parti izleyicilere sahip olduğunu ifade ediyor. Ayrıca bu uygulamaların %87’sinin veriyi Google’a, %68’inin ise Facebook’a gönderdiği belirtiliyor.

DuckDuckGo tarafından geliştirilen uygulama takibi koruması şimdilik beta aşamasında. Ancak isteyen kullanıcılar bekleme listesine dahil olabiliyor. DuckDuckGo Android uygulamasının en son sürümünün ayarlar bölümünden bu araç için bekleme listesine kaydolabilirsiniz. Eğer bu seçeneği görmüyorsanız bir süre daha beklemeniz gerekiyor olabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.