DuckDuckGo Arama Motoru: Apple Satın Alacak mı?

DuckDuckGo arama motorunu ilerleyen zamanlarda varsayılan arama motoru olarak görmemiz bir ütopya olmayabilir. Google’ın Apple cihazlarda varsayılan arama motoru olarak kalması için Apple’a oldukça büyük bir miktar ödediğini biliyoruz. Her ne kadar Google, Apple için bir kazanç yolu olsa da gizlilik açıkları bu şekilde devam ettikçe durum değişecek gibi görünüyor.

Gizlilik konusunda DuckDuckGo arama motoru gibi iddialı politikaları olduğu kabul edilen Apple’ın, DuckDuckGo ile iyi bir ikili olacağı kabul ediliyor. Ayrıca Apple’ın pazardaki yerini de güçlendirebileceği için analistler (Toni Sacconaghi) bu iş birliğini öneriyor. Apple’ın DuckDuckGo’yu Google’a kıyasla daha küçük miktarlarla satın alabileceği de bir gerçek. Apple’a özgü Safari web tarayıcısının DuckDuckGo’yu varsayılan arama motoru olarak kabul etmesi Sacconaghi’ye göre mantıklı bir adım. Bu durum hakkında, olasılığını hala korusa da kesin olarak bir şey söylenemiyor. Çünkü Sacconaghi bu olasılıktan ve öneriden bahsederken Apple‘ın Google kazancından tamamen vazgeçemeyeceğini de belirtiyor. Ancak arama motoru yönünde birtakım değişikliklerin yapılacağını öngördüğünü de belirtiyor.

Apple ilerleyen zamanlarda bir değişikliğe gidecek gibi görünüyor. Gizlilik konusunda DuckDuckGo gibi bir çerçeveye sahip olduğu için bu mümkün bir işbirliği olarak görülüyor.

Toni Sacconaghi, DuckDuckGo arama motoru ve Apple logosu

DuckDuckGo Arama Motoru Gizlilik Politikalarıyla Google’a Meydan Okuyor

Gizlilik politikalarıyla kullanıcılarını güvende hissettiren DuckDuckGo arama moturu, veri depolama konusunda gündemden düşmeyen Google’ın tahtının yeni sahibi olabilir mi? Kimisinin en güvenilir, kimisinin de en hızlı arama motoru olarak tanımladığı DuckDuckGo, Google’ın veri depolama politikalarına karşı sert bir duruş sergiliyor.

2018’de Google, Android işletim sistemini kendi arama motoru hakimiyetini sürdürmek için haksız yere kullandığı gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından 5 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Yıllık geliri yüzlerce milyar dolar olan Google için bu yalnızca ufak bir bütçe düşüşüydü. Elbette, bu cezanın Google’ın hakimiyetini kaybetmesinde pek bir rol oynamadığı söylenebilir. Şirketin hala aynı şekilde baskın olmaya devam ettiği kabul ediliyor. Android ya da IOS kullanıcıları, telefonlarını ilk kez ya da yeniden yapılandıracağı zaman varsayılan arama motoru olarak Google’ın önerilmesini bir dayatma olarak görüyorlar. Bu konuda iyileştirme yollarına gidilse de Google “rekabeti kısıtlamaya” devam ediyor.

Tüm bunların yanında Google’ın verilerimizi kaydettiği konusu da ayrı bir tartışma konusu. Kullanıcıları için gizlilik ve güvenlik bakımından endişelere neden olan Google, rakiplerine açık kapı bırakıyor. Alternatif arama motorlarının Google’dan farklı yaptığı bir şey var: gizlilik politikaları.

DuckDuckGo: Gizlilik, Basitleştirildi.

DuckDuckGo arama motoru görüntüsü

Orijinal sloganı “Privacy, simplified.” olan DuckDuckGo arama motoru, gizlilik konusunda kendisinden oldukça emin. Gerçekten de Google’ın veri depolama tavrından sıkılan kullanıcılar yönlerini DuckDuckGo’ya çeviriyor. 2008 yılında kurulan ve ABD kaynaklı olan arama motorunun hakimiyeti ise henüz -Google’a kıyasla- küçük çaplı. Ancak, gizlilik konusuna geldiğimizde bu hakimiyetin boyutu değişkenlik gösteriyor. Hedefleri yalnızca kullanıcılarına yeni ve güvenli bir alternatif olmak isteyen DuckDuckGo kurucuları, bunu iddialı gizlilik politikalarıyla yaptı. Gerçekten de yalnızca bu politikasıyla zamanla büyük bir kullanıcı artışı yaşadı ve artık Apple IOS’da bile alternatif seçeneklerde kullanıcılara sunuluyor.

İnsanların en çok şikayetçi olduğu konu, reklamlar. Hepimiz biliyoruz ki Google’da bir ürün hakkında arama yaptığımızda artık o ürünü aramıyor olsak bile alakasız sayfalarda ürünün reklamlarını görüyoruz. “Bizi dinliyor mu?” sorusunu birçok Google kullanıcısı sormuştur. Çünkü Google, bilgilerimizi depolayıp diğer kaynaklarla da paylaşıyor ve ürün reklamları hiçbir sayfada peşimizi bırakmıyor. DuckDuckGo arama motorunun bu konudaki tavrı Google’dan daha farklı. Google bizim hareketlerimize göre reklamlarını sunarken DuckDuckGo sayfaya özel reklam koyuyor ve o reklamlar araştırmamız bitince nihayet peşimizi bırakıyor.

İnternet kullanıcıları artık gizlilik konusuna çokça önem veriyor. Gerek mesajlaşma uygulamalarında, gerek arama motorlarında bu konu büyük bir önem teşkil ediyor. Peki, DuckDuckGo bu güvenceyi sağlayabildi mi? Pazarlama stratejilerini daha farklı kullanan DuckDuckGo gizlilik konusundaki emin tavrını değiştirmeden devam etti. O nedenle bu soruya gönül rahatlığıyla evet diyebiliriz. Zamanla daha da popüler hale gelen ve büyümeye devam eden arama motoru belki de Google tahtına ulaşıp kendi pazarında rekabeti tekrar canlandırabilir. Google’a kıyasla eksikleri görülse de gizlilik konusundaki güvencesiyle ve kişisel verileri saklamamasıyla bu açığı tamamıyla kapatmış görünüyor. Artık hem telefonlarda hem de web tarayıcılarında kolaylıkla ulaşabileceğimiz DuckDuckGo arama motoru gizliliğe önem verenlerin ilk tercihi oluyor.

Siz de gizliliğe önem veren ve arayışta olan bilinçli internet kullancıları olmak istiyorsanız alternatif arama motorları her zaman bir seçenek olarak kalmaya devam edecek. Sizce gizlilik gerçekten “basitleştirilebilir” mi?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“DuckDuckGo Arama Motoru: Apple Satın Alacak mı?” üzerine bir yorum

  1. Bilgilendirme için teşekkürler. Bu arama motorunun varlığını benim gibi ilk kez sizden duyanlar var mı merak ediyorum 😊 umarım yalnız değilimdir 😁

Yorumlar kapalı.