Apple Glass Cephesindeki Güncel Durum

Apple’nin zaman zaman duyduğumuz ama sadece duymakla kaldığımız Apple Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü hakkında yeni bilgiler gelmiş gibi görünüyor.

Daha öncede adını duyuran ama bir türlü nasıl ve ne zaman olacağıyla ilgili bilgi alınamayan artırılmış gerçeklik gözlüğünün 2021’in sonları veya 2022’nin başlarında satışa çıkması bekleniyor. Apple Glass adı altında çıkacağı da söyleniyor ki bu Apple için gayet beklenebilen bir seçim gibi geliyor. Bu ürün de giyilebilir teknoloji konusunda önemli bir yer edinecek gibi görünüyor.

Tasarımını hakkında henüz hiçbir bilgi yok.

Gözlük, Apple Watch gibi iPhone ile eşleşecek. Gözlüğün iPhone ile bağlantısından ekrana bildirimlerin geleceği, harita kullanımı gibi özellikleri ve daha fazlasını destekleyeceği tahmin ediliyor ama fazla detay bilinmiyor. En az 8 saatlik bir pil ömrünün olması bekleniyor. Kablosuz şarj özelliği olacak olan gözlükte LİDAR teknolojisinin olacağı söyleniyor. LIDAR, radar teknolojisiyle benzer, lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan bir teknolojidir.

Peki fiyatı ne kadar olacak ?

Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü fiyat olarak 499$ dan başlayacak. Numaralı gözlük kullanıcıları için de ekstra ücretle reçetelenme gibi seçenekler sunacak. Daha fazla ekstra özellikler de fiyat artırılarak eklenebilecek. Gözlüğün tasarımı ise tam bir muamma.  Ama Apple genel olarak tasarım konusunda kullanıcılarını memnum edebilen bir marka.

Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri hakkında neler biliyoruz?

Genellikle filmlerde gördüğümüz, çoğu zaman “gerçekten de olacak mı?”, “bu mümkün mü?” diye düşündüğümüz artırılmış gerçeklik gözlükleri çoğu insan için merak edilen bir konu. Hatta geçtiğimiz yıl “Spider Man Far From Home” filminde de teknolojinin geldiği müthiş bir noktayla beraber bir artırılmış gerçeklik gözlüğünün neler yapabildiğini gördük. Retina taramasıyla sahibini tanıma, çevredekileri tanıyan ve analizleyebilen kişisel asistan ve daha birçok özelliğe sahip bir artırılmış gerçeklik gözlüğüydü bu. Tabii Tony Stark teknolojisiyle şu an aynı noktada değiliz gibi görünüyor. O yüzden bu gördüklerimiz şimdilik filmlerde kalacak gibi. Ama ne kadar aynı olamasa da günümüzde yapılan işlere bakarak teknoloji fena bir yerde değil diyebiliriz. Bu filmlerin çoğu fantastik olsa da gelecekte teknolojinin öyle olacağını düşünerek veya isteyerek ortaya konuluyorlar. Gelecek olan gözlükler zamanla neden filmlerdeki gibi olmasın ki?

Şu an AR gözlükler kullanılıyor mu?

Şu anda kullanılan artırılmış gerçeklik gözlükleri elbette var. Arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin endüstriyel uygulamaları konusunda dünya liderlerinden biri olan DAQRI firmasının geliştirdiği gözlükler bir çok alanda kullanılıyor. Kullandıkları teknoloji sayesinde dijital bilgileri fiziksel ortama kaplayarak iş gücü için profesyonel düzeyde artırılmış gerçeklik sunuyor. Bu gözlük bir bilgisayarı andıran özelliklere sahip.

  • İntel işlemci kullanıyor.
  • 64GB Hafıza
  • 1080P HD Kamera
  • Wifi/USB Bağlantıları
  • 1360×768 Çözünürlük
  • Programlanabilir tuşlar
  • 166 AR Kamera

Şu an kullanılan teknolojilerden sadece bir tanesi bu. Her gün üzerine yeni bir şeyler eklenebiliyor. Zamanla beraber teknoloji de ilerliyor, en azından şimdilik. Geleceğin ne getireceğini bilemeyiz ama teknolojiyi sevenler için şimdilik güzel şeyler gelecek gibi görünüyor.

Yeni gelecek gelişmeleri bizlerle beraber takip edebilirsiniz:) Teknoloji ile kalın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.

“Apple Glass Cephesindeki Güncel Durum” üzerine bir yorum

  1. Bu kadar yakın tarihte böyle bir özelliğin gelmesi beni çok şaşırttı doğrusu, çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler 😊

Yorumlar kapalı.