Doğal Dil İşleme Alanında Takip Edilmesi Gereken İnsanlar

Doğal dil işleme (NLP), yapılandırılmamış metin veri analizini daha basit hale getirir. Doğal dil işleme alanı, sayısız uygulamayla milyonlarca yaşamı etkiliyor ve değer katıyor. Ancak NLP alanında çalışan insanların karşılaştığı sorun, bu alanda meydana gelen değişiklikleri yakalamaktır. Bu değişiklikleri yakalamak ve anlamak oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Bunun için yapılacak en iyi şey, doğal dil işleme alanındaki uzman kişileri takip etmektir. Bu insanları takip etmek, konuları öğrenmenize, farklı konular etrafında farklı bakış açıları oluşturmanıza ve en son gelişmelerden haberdar olmanıza yardımcı olacaktır. Bu yazımızda sizlere, doğal dil işleme alanında takip edilmesi gereken insanlar listesini hazırladık.

Christopher Manning

christopher-manning

Doğal dil işleme alanında takip edilmesi gereken insanlar listesinde ilk izlenilecek kişi Christopher Manning‘tir. Christopher şu anda Stanford Yapay Zeka Laboratuvarı’nın (SAIL) Direktörü ve Stanford’da Bilgisayar Bilimi ve Dilbilim Profesörüdür. “Introduction to Information Retrieval” ve “Statistical Natural Language Processing” gibi bazı mükemmel ders kitaplarının ortak yazarıdır.

Aynı zamanda ünlü CS224N: Derin Öğrenme ile Doğal Dil İşleme kursunun eğitmenidir. Manning, Doğal Dil İşleme alanında bir liderdi. GloVe modeli, nöral makine çevirisi, duygu analizi, soru yanıtlama, sinir ağı bağımlılığı ayrıştırma ve derin dil anlayışı üzerine yaptığı araştırmalarla tanınmaktadır. Kendisini ve çalışmalarını aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz:

Abhishek Thakur

abhishek-thakur

Doğal dil işleme Hackathon’larına katılmayı ve bu Hackathonlar’da ödül kazanmayı seven biriyseniz, işte takip etmeniz gereken kişi Abhishek Thakur’dur.

Abhishek Thakur, Kaggle’da dünyanın ilk 4x Grandmaster’ı ve şu anda boost.ai’de Baş Veri Bilimcisi olarak çalışmaktadır. Kaggle üzerinde doğal dil işleme tekniklerine ve kavramlarına dayanan birçok Kernel’i bulunmakta. Ayrıca, doğal dil işleme ve diğer veri bilimi alanları hakkında içerik yayınladığı bir Youtube kanalı var. İşte Youtube kanalına ve diğer hesaplarına ulaşabileceğiniz liste:

Susan Li

susan-li

Susan Li, 20 binin üzerinde takipçisi olan bir yazardır. Yıllardır veri biliminin çeşitli konularını ele almış, özellikle de doğal dil işleme ile ilgili yazmış olduğu birçok makale bulunmaktadır.

Eğer blog okumayı seven birisiyseniz, kesinlikle takip etmeniz gereken birisidir. Doğal dil işlemenin zor konularını mümkün olan en kolay şekilde açıklama konusunda büyük beceriye sahip bir kişidir. Bunun dışında şu anda Kognitiv Corporation’da Kıdemli Veri Bilimcisi olarak çalışıyor.

Makalelerini okumak isterseniz aşağıdaki linklere göz gezdirebilirsiniz:

Dan Jurafsky

dogal-dil-isleme-alaninda-takip-edilmesi-gereken-insanlar-dan-jurafsky

Dan Jurafsky şu anda Stanford Üniversitesi’nde Dilbilim Profesörü ve Başkanı, aynı zamanda Bilgisayar Bilimleri Profesörüdür. 2002’de McArthur bursunu aldı ve Daniel Gildea ile Anlamsal Rol Etiketleme için ilk otomatik sistemi geliştirmesiyle tanındı.

Dan, Doğal Dil İşleme, Konuşma Tanıma, Hesaplamalı Dilbilim ve Hesaplamalı Sosyal Bilimler alanlarında aktif bir araştırmacıdır. Ayrıca, “Konuşma ve Dil İşleme: Doğal Dil İşlemeye Giriş, Hesaplamalı Dilbilim ve Konuşma Tanıma” kitabının yazarıdır. İşte takip etmeniz ve güncel kalmanız için bazı bağlantılar:

Rachel Thomas

dogal-dil-isleme-alaninda-takip-edilmesi-gereken-insanlar-rachel-thomas

Bir süredir doğal dil işleme alanında çalışmalar sürdürüyorsanız, muhtemelen Rachel Thomas’ı duymuşsunuzdur. Rachel Thomas, bir Bilgisayar Bilimcisi ve San Francisco Üniversitesi Uygulamalı Veri Etiği Merkezi Direktörüdür. Aynı zamanda fast.ai’nin kurucu ortağıdır.

Fast.ai’nin meşhur doğal dil işleme kursunun eğitmenidir ve karmaşık terimleri kolayca açıklama becerisiyle bilinir. Ayrıca “Yapay Zekada 20 İnanılmaz Kadın” listesinde de kendine yer bulmuştur.

Sebastian Ruder

dogal-dil-isleme-alaninda-takip-edilmesi-gereken-insanlar-sebastian-ruder

Sebastian Ruder şu anda DeepMind’de Araştırma Bilimcisi olarak çalışmaktadır. Doğal dil işleme, makine öğrenimi ve derin öğrenme alanlarında aktif bir araştırmacıdır.

Ayrıca bir blog yazarıdır ve sıklıkla doğal dil işleme, makine öğrenimi ve derin öğrenme hakkında yazılar yazmaktadır. Ayrıca, doğal dil işleme alanından en son haberleri, kaynakları, belgeleri ve çok daha fazlasını içeren bir haber bülteni yayınlar.

Onu LinkedIn ve Twitter’da takip edebilir ve aşağıdaki bağlantılardan web sitesine ve GitHub sayfasına göz atabilirsiniz:

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.