Çevre Dostu Seyahat Teknoloji ile Mümkün

Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde hayatımızı kolaylaştıracak onlarca seyahat yöntemi mevcut. Ancak, bu seyahat yöntemlerinin doğaya verdiği zararı göz ardı etmek imkansız. Peki, bunun için bir alternatif var mı? Çevre dostu seyahat etmek nasıl mümkün olabilir?

Çevre bilincine sahip biriyseniz her seyahatiniz sırasında bu soruyu kendinize yöneltiyor olabilirsiniz. Seyahatinizin sebep olduğu karbon emisyonları küresel ısınmaya sebep oluyor. Seyahat etmeyi sevenler de artık her zamankinden daha fazla çevre dostu seçeneklere yöneliyorlar. Peki neden çevre dostu seyahat etmeliyiz?

Neden Çevre Dostu Seyahat?

Çevreci Yolculuk
Çevreci Yolculuk

Çevre dostu seyahat etmenin en bariz nedeni, gezegen için daha iyi olmasıdır. Havacılıktan, arabalardan ve diğer ulaşım türlerinden kaynaklanan CO2 emisyonları küresel ısınma üzerinde artışa sebep olur. Ayrıca, biyoçeşitlilik kaybından şehirlerin taşmasına kadar birçok sebep de çevre dostu seyahat etmeyi destekler nitelikte. 

Yeşil yani çevreci seyahati iki ana dala ayırabiliriz. Bu terim öncelikle çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğe önem veren seyahat uygulamalarını ifade eder. Aynı zamanda özellikle doğal alanlara sorumlu seyahatleri içeren ekoturizmi de ifade etmektedir.

Ekoturizm Nedir?

Seyahatinizin karbon maliyeti konusunda çok daha büyük bir etki yaratmak istiyorsanız, ekoturizmi deneyebilirsiniz. Bu, özellikle nesli tükenmekte olan doğal ortamlara sahip yerleri ziyaret etmek ve aktif koruma ile uğraşmak anlamına gelir. Buradaki uğraşlar ağaç dikmekten hayvan kurtarma merkezlerine yardım etmeye ve kaçak avcılardan korunmak için çitler kurmaya kadar her şey olabilir.

Çevre Dostu Seyahat Etmenin Yolları

Bazen karbon emisyonlarına katkıda bulunmamanın hiçbir yolu yoktur. Araba kullanmak, uçmak, bir ışığı yakmak veya telefonunuzu şarj etmek… Bunların hepsi karbon ayak izinizi etkiler. Ancak, bunları telafi edecek bazı noktalar da yok değil. İşte daha çevreci bir şekilde seyahat etmenin bazı yolları.

Ulaşımınızı Doğru Seçin

Çevreci Ulaşım
Çevreci Ulaşım

Ulaşım karbon ayak iziniz konusunda en çok fark yaratabileceğiniz alanlardan biridir. Eğer seyahatlerinize uçakla çıkıyorsanız şunu bilmelisiniz ki havacılık en yüksek karbon emisyonuna sahip ulaşım türlerinden. Havayolları üzerinde araştırma yaparak daha verimli jetlere yatırım yapan ve kullanılan yakıt miktarını azaltmak için operasyonlarında değişiklikler yapan firmaları tercih edebilirsiniz.

Seyahatinizin durağına vardığınızda araç kiralayacaksanız teknolojinin son nimetlerinden faydalanın. Yakıt açısından verimli, elektrikli veya hibrit araçlar seçebilirsiniz. Ayrıca, tren ve otobüs gibi çevreci toplu taşıma seçenekleri de yerel kültürü daha iyi tanımanıza olanak sağlar.

Daha küçük ve daha hafif bir çanta, uçakla yaptığınız yolculukta daha az yakıt kullanılacağı anlamına gelir ve bu da çevre için daha iyidir. Ayrıca daha az çantayla, daha kompakt ve yakıt açısından verimli arabalar da kiralayabilirsiniz.

Bilinçli Tüketin

Plastik Kullanımı
Plastik Kullanımı

Seyahat ederken, tek kullanımlık ürünleri kullanma alışkanlığı ediniyor olabilirsiniz. Bakkal poşetleri, pipetler, çatal bıçak takımları ve su şişeleri gibi plastikler, okyanuslarda veya çöplüklerde son bulan tek seferlik satın alımlardır. Ancak bu ürünler birçok yeniden kullanım özellikli alternatiflere sahipler. Tek kullanımlık ürünlerden nasıl kaçınacağınızı düşünürken, dört madde ile başlayabilirsiniz. Bunlar; yeniden kullanma, azaltma, geri dönüştürme ve reddetmedir.

Konaklamanıza Dikkat Edin

Çevre Dostu Konaklama Seçenekleri
Çevre Dostu Konaklama Seçenekleri

Konaklama sırasında da çevresel etkiyi en aza indirmek için atabileceğiniz bazı adımlar var. Çevreci bir otel seçmek ise iyi bir seçenek diyebiliriz. Bir otelin internet sitesini ziyaret ederek veya birkaç soru sormak için onları arayarak şirketin çevre etiğini anlamak mümkündür. Otelde ne tür geri dönüşüm programları var? Otel enerji tüketimini azaltmak için nasıl çalışıyor?

Otele vardığınızda ise enerji kullanımınızı en az indirmek için bazı basit uygulamalar izleyebilirsiniz. Odadan her çıktığınızda TV’yi, ışıkları ve klimayı kapatmak oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca, birden fazla gece kalıyorsanız, çarşafları ve havluları her gün yıkamak ve değiştirmek yerine yeniden kullanabilirsiniz.

Çevre Dostu Seyahat için Sürdürülebilir Şirketleri Araştırın

Çevre Dostu
Çevre Dostu

Bir gezi planlarken, kalınacak ve görülecek en iyi yerleri, nasıl dolaşacağınızı, nerede yemek yiyeceğinizi ve maceranızda ilginizi çekebilecek diğer her şeyi araştıracaksınızdır. Bu araştırma sürecinde daha sürdürülebilir olmak için harekete geçen yerleri seçmeyi hedefiniz haline getirebilirsiniz. İşletmenin faaliyet gösterdiği alanı desteklemeye yardımcı olan kuruluşlarla ortaklık kuran şirketlere göz atabilirsiniz. Ayrıca, yiyeceklerini yerel çiftçilerden sağlayan veya yalnızca mevsimlik yiyecekler sunan restoranları seçerek, yiyecek taşımacılığını azaltmanız mümkün. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.