Crew Dragon Olası Bir Geri Dönüşün Habercisi mi?

NASA astronotu Chris Cassidy, cumartesi günü Crew Dragon uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile birlikte olduğu bir görsel paylaştı. Paylaşılan görselde görülen kapsül, uzay istasyonunun yanında oyuncak gibi duruyor fakat içi bir insanın takla atmasına müsaade edebilecek kadar büyük. Crew Dragon’un görülmesi akıllarda şu soruyu oluşturdu; astronotların olası geri dönüş tarihi mi yaklaştı?

Crew Dragon ISS ile birlikte
Alıntı: nasa.gov

Cassidy, cuma günü Bob Behnken ile yaptığı uzay yürüyüşü sırasında bir fotoğraf paylaştı. Fotoğraf, eski nikel-hidrojen pillerinin değiştirilerek yerine yeni lityum iyon pillerinin yerleştirilme çalışmalarını içeriyordu. Piller, istasyonun güneş enerjisinde topladığı enerjiyi depolamasını ve yenilenmesini sağlıyor. Bu sayede yörüngedeki uzay istasyonu için daha verimli bir güç kapasitesi oluşturuluyor.

Cassidy, dün yapmış olduğu uzay yürüyüşünden birkaç tane daha “uzay selfiesi” paylaştı.

Nasa, altı saat süren uzay yürüyüşünün başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini açıkladı. Şimdi gözler 1 Temmuz Çarşamba günü tamamlanacak çalışmanın yapılacağı yürüyüşte.

Crew Dragon Uzay Aracı

SpaceX’in Crew Dragon kapsülü, 30 Mayıs’ta ilk mürettebat lansmanını gerçekleştirmişti. Demo-2 misyonunun bir parçası olarak da Doug Hurley ve Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıdı.

NASA, Crew Dragon’un 2 Ağustos’tan daha önce bir sürede Behnken ve Hurley ile birlikte geri dönüş yapmalarını hedeflediğini açıkladı. Eve dönüş yolculuğundan önce, uzay istasyonuna yerleştirilen uzay aracının sapasağlam dönmesi için daha fazla test yapacaklarını da açıkladılar. Bu testler 4 Temmuz’da yapılacak bir habitability (yaşanılabilirlik) testini de içeriyor. Habitability testi astronotların geri dönüş süreleri boyunca yaşayabilmeleri için uygun ortamın oluşturulma sürecine denir. Testlerden birisi, gelecekte daha fazla astronot ile mürettebatın görevlerinde nasıl performans göstereceğini görebilmek için yapılacak. Bunun için, uzay aracına 4 astronotu aynı anda yerleştirecek ve günlük aktivitelerini birlikte yapacaklar. Bu testlerden elde edilen veriler sayesinde NASA, Crew Dragon’un mürettebat sayısını 4’e çıkarmayı planlıyor. Gelecekte düşünülen uzay turizmi için yeterli bir sayı değil fakat güzel bir adım. 4 kişilik mürettebat hedefinden sonraki hedefleri ise 7 insanı aynı anda taşıyabilmek.

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi olan Steve Stich, geçen hafta, “Araçlar hakkında çok fazla bilgi öğrenmeye başladık. Yörüngede oluşan ani değişikliklerde sistemleri, ısıtıcıları ve termal performansı nasıl yöneteceğimizi artık çok daha iyi biliyoruz” dedi. “Araçlarımız son derece başarılılar. Adımlarımızı hızlandırdı.” diye de ekledi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“Crew Dragon Olası Bir Geri Dönüşün Habercisi mi?” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.