NASA, PULSE İle Yüzünüze Dokunmamanızı Hatırlatacak

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü insanlığın ortak sorunu haline gelmiş durumda. Virüsle mücadele için birçok önlem alınıyor, işin farklı boyutlarında büyük şirketler de üzerlerine düşeni yapmak adına farklı girişimlerde bulunuyorlar. Daha önce de COVID-19 Dönemi Bilgi Kirliliği ve Sosyal Medya Önlemleri yazımızda Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya uygulamalarının aldığı önlemlerden detaylıca bahsetmiştik. Şimdi ise NASA, işi farklı bir boyutundan tutarak fiziki yönden bir önlem olan PULSE ile karşımızda.

Virüsün bulaşma riskini azaltmak için, sağlık kuruluşları elimizle ağzımıza, gözümüze kısacası yüzümüze dokunmamamızı öneriyor. NASA da bu konu üzerine bir ürün geliştirdi. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvar’ından üç kişi tarafından üretilen PULSE adı verilen bu giyilebilir teknoloji ürünü olan kolye, elinizi yüzünüze yaklaştırdığınız zaman titreşen bir cihazdır. Bu titreşimle farkında olmadan -alışkanlıktan- veya bilerek elinizi yüzünüze götürerek enfeksiyonun giriş yollarına dokunmanızı engellemek ve enfeksiyon kapma riskinizi azaltmak için sizi uyarmış oluyor. Sağlık yetkililerinin maske takma, elleri sık sık yıkama gibi uyarılarına bu cihazla destek olarak virüsün yayılma riskini azaltmak amacıyla hazırlanmış bir cihazdır.

Bu amaçlarında samimi olduklarını -ticari amaçlı değil- gösterir nitelikte bir şey yapmışlar demek pek yanlış olamayacaktır. Çünkü bu cihazın tüm yapım aşamaları tamamen açıktır.

Kendiniz Yapabileceksiniz!

Bu kolye herkes tarafından kolayca çoğaltılabilecek basit ve uygun maliyetli bir teknoloji olarak ortaya konuluyor. Parçaların listesi, STL dosyaları ve montaj talimatları “açık kaynak” olarak yayımlandı. Bu şekilde kişilerin veya şirketlerin kolyeyi üretmesi, çoğaltması ve geliştirmesi mümkün olacaktır. Böylece erişilebilirlik oranı da oldukça yükselmiş olacak. Yani eğer isterseniz siz de kendinize bir tane yapabilirsiniz.


Jet Propulsion Laboratuvarı’nın YouTube kanalından yayınlanan tanıtım videosunda cihazın kullanıcılarını nasıl uyardığı açıkça görülüyor.

Hayatımızın her anında yüzümüze dokunabiliyoruz. Bunun için bir sebebe ihtiyacımız olmak zorunda değil, çünkü bu durum bir tür refleks. Gelinen noktada ise kendimizi virüsten korumak adına bu alışkanlığımızı aşmamız gerekiyor. O yüzden bu tarz bir uyarıcı, bize farkında olmadan yaptığımız bu davranışı engellememiz için bir fırsat veriyor.

Eğer sizde bir tane PULSE yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan malzemeleri ve yapım aşamalarını buradan bulabilirsiniz.

Birçok teknoloji devi de virüsün yayılmasını önlemek için benzer uyarıcı önlemler almış durumda. Örneğin, Samsung ve Apple akıllı saatlerinde el yıkama sürelerini ölçebilecek ve çok kısa sürdüyse de sizi uyaracak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.