Clubhouse Android Sürümü İçin Tarih Verildi

Son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından Clubhouse, Android sürümü üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Bunun üzerine şirket, kısa bir süre önce de ABD’deki Android kullanıcıları için uygulamanın beta sürümünü yayınladı. Clubhouse’un Twitter hesabından yaptığı açıklamayla birlikte bu hafta uygulamanın erişilebilir olduğu ülke sayısı artacak.

Açıklamaya göre şirket, uygulamayı ilk olarak salı günü Rusya, Japonya ve Brezilya’da yayınlayacak. Ardından cuma günü ilk başta Nijerya ve Hindistan’daki Android kullanıcıları uygulamayı kullanabilecekler.

Clubhouse ayrıca, hafta boyunca dünyanın geri kalan ülkelerindeki Android kullanıcıları için erişilebilir olacak. Cuma gününe kadar tüm ülkelerde uygulama açık olacak; ancak diğer ülkeler hakkında kesin bir tarih mevcut değil.

Kullanıcılar Android Sürümünü Uzun Süredir Bekliyor

Clubhouse, 2020 yılında sadece iOS cihazlar için piyasaya çıktı. iOS kullanıcılarının uygulamaya yoğun ilgi göstermesi, diğer platformların sesli yayın özelliği geliştirmelerine sebep olmuştu.

Twitter, Spaces ile bu özelliği en başarılı şekilde geliştiren şirketlerin başında geliyor. Özellikle Android kullanıcıları Clubhouse’un Android uygulaması olmadığı için Twitter sesli sohbet odalarına çok yoğun ilgi gösterdiler.

Bunun haricinde Twitter’ın getirdiği Spaces ile para kazanma gibi özellikler de ilgiyi artırdı.

Clubhouse da bu durumdan rahatsız olmuş olacak ki mayıs ayının başında Android sürümünün geliştirildiğini duyurmuştu.

Clubhouse Android

Şirket yaptığı duyurudan kısa bir süre sonra uygulamanın beta sürümünü ABD’de erişilebilir hâle getirdi. Beta sürümünde görüldüğü üzere Clubhouse, iOS sürümünde olduğu gibi Android sürümünde de davet sistemini kullanmaya devam ediyor.

Clubhouse yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda platformun büyüme hızını dengede tutabilmek adına davet sistemine bir süre daha devam edeceklerini söylediler. Bazı kullanıcılar davet sistemini oldukça mantıklı buluyorlar.

Hatta uygulamadaki kullanıcıların bir kısmı sırf davet sistemi yüzünden kullanıyorlar. Fakat bazı kullanıcılara göre de davet sistemi oldukça gereksiz.

Clubhouse Yetkilileri Oldukça Heyecanlı

Şirket yetkilileri yaptıkları açıklamada Android kullanıcıları ile buluşacakları için çok heyecanlı olduklarını belirttiler. Yetkililer, Clubhouse Android sürümü ile birlikte platformun daha hızlı büyüyeceğini düşünüyorlar.

Çünkü platformun Android uygulamasının bulunmaması kullanıcı sayısının belirli bir seviyede takılmasına sebep olmuştu. Bu durum da uygulamaya olan ilgiyi düşürdü. Ancak yetkililer, Android uygulaması ile birlikte platforma olan ilginin tekrar canlanacağını düşünüyorlar.

Sizce sesli yayınlar için Twitter’ı tercih eden Android kullanıcıları Clubhouse’a geçiş yapacaklar mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.