Twitter Spaces’tan Para Kazanmak Mümkün Oluyor!

Clubhouse ile birlikte sesli sosyal medyalar popülerleşmeye başladı. Bu yüzden, ünlü sosyal medya platformları sesli sohbet özelliği geliştirmeye başladılar. Kısa bir süre önce Spaces’ bazı kullanıcılarına sunan Twitter, özelliğin kapsamını genişletiyor. Artık 600 ve daha fazla takipçisi olan hesaplar bu özelliği kullanabilecek. Ayrıca, artık Twitter Spaces’tan para kazanmak mümkün olacak.

Spaces özelliği yoğun bir ilgi gördü. Çünkü Twitter, bu özelliği beta aşamasında Android kullanıcılarına da sundu. Clubhouse ise sadece iOS cihazlarda kullanılabildiği için Android kullanıcıları Twitter Spaces’a ilgi gösterdiler.

Twitter da bu ilginin farkında olarak özelliği sürekli geliştirmeye çalışıyor. Şirket en son yaptığı açıklamada özelliğin daha fazla kişi tarafından kullanılabileceğini belirtti.

Şirketin Spaces’a yeni özellikler getireceği biliniyordu. Twitter, nisan ayının sonunda yapılması beklenen açıklamayı mayısın başında yaptı.

Yeni açıklamayla birlikte artık 600 ve daha fazla takipçisi olan Twitter kullanıcıları, Twitter Spaces özelliğiyle oda oluşturmak için yetkiye sahip olacak. Bu kullanıcılar önceden sadece yapılan yayınlara katılabiliyorlardı. Ancak kendi yayınlarını yapamıyorlardı.

Twitter yetkilileri yaptıkları açıklamada 600 ve daha fazla takipçisi olan kişilerin, kalabalık ve başarılı yayınlar yapabileceklerine inandıklarını belirtiyorlar.

Yayıncılar Bilet Satabilecekler

Bunun dışında, Twitter Spaces yayınları Clubhouse yayınlarına benziyordu. Bu yüzden de bazı kullanıcılar Twitter Spaces’ı çokça eleştiriyorlardı. Durumun farkında olan Twitter, bunun önüne geçmek için bir yeni özellik daha geliştirdi.

Artık, Twitter Spaces’ten para kazanmak mümkün hale geliyor. Clubhouse da içerik üreticilerinin platformdan para kazanmalarını destekleyecek adımlar atıyor. Fakat Twitter, bu özelliği direkt bağış şeklinde geliştirmiyor. Spaces yayıncıları, yayınları için bilet satarak para kazanabiliyor.

Twitter, yayın sahiplerinin bilet fiyatlarını ve bilet sayısını kendilerinin belirleyebileceğini ifade ediyor. Fakat Twitter’ın eleştirilebileceği bir nokta var. Twitter, bilet ücretlerinden bir miktar kesinti yapacağını belirtiyor.

Twitter, özelliği kısa bir süre içerisinde test için kullanıma açacak.

Twitter Spaces Para Kazanmak Mümkün Oluyor
Görsel: Twitter

Twitter’ın bu hamlelerinin kullanıcı sayısını yükselteceği tahminler arasında. Bunun dışında biletle yayın yapabilme imkanı yayıncıların özel yayınlar için olanak sağlayacaktır. Özel yayınlar yaparak Twitter Spaces’tan para kazanmak bazı insanlara çok cazip gelebilir.

Bu nedenle Twitter’ın açıkladığı yeni özelliklerin kullanıcılardan olumlu tepkiler alması muhtemel. Özellikle, biletle yayın yapma özelliğinin sosyal medya ünlüleri tarafından sıkça kullanılacağını tahmin ediyoruz.

Siz Twitter Spaces hakkında ne düşünüyorsunuz? Clubhouse ile Twitter Spaces rekabetinde hangi platform kullanıcılar için daha cazip özelliklere sahip? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.