Cher Wang Kimdir?

Üst düzey markaların yanında ortaya çıktığı dönemde önemli başarılar elde eden HTC, bir dönemlerin en büyük akıllı telefon üreticilerinden birisi olarak bilinmektedir. Geçmişteki başarıları ile öne çıkan HTC, zor zamanlar geçirdi ve tehlikeli bir düşüş de yaşadı. Son dönemlerde ise şirket, kendini güçlendirmeye çalışıyor. HTC markasının kurucu ortağı Cher Wang’dır. Peki Cher Wang kimdir?

Cher Wang, Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC’nin kurucu ortağı ve başkanıdır. Aynı zamanda Wang, VIA Technologies’in de kurucusudur. Teknoloji alanına hizmet veren güçlü kadınlar arasında bulunan Wang, Pasifik Okyanusu’nun diğer tarafında ortaya çıkan girişimci isimlerden biridir.

High Tech Computer Corporation ya da HTC, Tayvanlı çok uluslu akıllı telefon ve tablet üreticisidir. Merkezi Tayvan’ın başkenti New Taipei’de bulunmaktadır. 1997 yılında HTC, cihaz tasarımcısı ve üreticisi olarak kuruldu. Aynı zamanda HTC, akıllı telefon sektöründe inovasyonlarıyla da bilinen bir marka olarak ön plana çıkmaktadır. Bu inovasyonlar arasında 2005’de dünyanın ilk Windows 3G akıllı telefonu bulunuyor. Dahası 2013 yılında ise dünyanın ilk tamamı metal akıllı telefonu HTC One yer alıyor.

Peki HTC nasıl kuruldu? Cher Wang aslında kimdir? Cher Wang’ın kariyeri nasıl bir dönüşüm geçirdi? Wang’ın kariyer hayatındaki başarıları nelerdir? Hayırsever çalışmaları ile tanınan Wang’ın faaliyetleri ne olmuştur? Eğer sizde bu soruların yanıtlarını ve Cher Wang kimdir diye merak ediyorsanız bu rehberimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Cher Wang Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Cher Wang Kimdir?

Cher Wang, Tayvanlı bir girişimcidir. Aynı zamanda Wang, hayırsever kişiliği ile de bilinmektedir. Bilgisayar teknolojisinde başarılı kadınlardan biri olan Wang, HTC Corporation’ın kurucu ortağıdır. Ayrıca entegre yonga seti üreticisi VIA Technologies’in kurucu ortağı ve başkanıdır. 2014 yılında Forbes verilerine göre Wang, dünyanın en güçlü 54.kadını olarak listelenmiştir. Peki bunlar dışında Cher Wang kimdir? Başarılı iş insanlarından biri olan Wang’ın kariyeri nasıl başladı? Gelin bu soruların yanıtlarına bakalım.

Cher Wang, 14 Eylül 1958 doğumludur. Şu anda 63 yaşında olan Wang, Tayvan Taipei’de dünyaya gelmiştir. Cher Wang, Hristiyan’dır. Ayrıca Wang, evli ve iki çocuk annesidir. Eşi ise Chen Wen-Chi’dir. Chen Wen-Chi, VIA Technologies’de CEO olarak görev almaktadır. Dahası Wang, 1992 Konsesüsüne verdiği desteğinin yanı sıra Tayvan siyasetinde rol alan bir isimdir.

Wang’ın ebeveynleri Wang Yung-Ching ve Jiao Yang’dır. Cher Wang, Wang Yung-Ching’in sekiz kızından biridir. Babası Wang Yung-Ching, Formosa Plastics Group’un kurucusudur. Formosa Plastics Group, plastik ve petrokimya holdingidir. Wang’ın babası Wang Yung-Ching 2008 yılında hayatını kaybetmiştir. Ancak ölümünden önce Wang Yung-Ching, Tayvan’daki en zengin iş insanlardan biri olarak anılmaktaydı.

Eğitimlerini yurt dışında tamamlayan Wang, California Oakland’da The College Preparatory School’da okudu. 1981 yılında ise Berkeley’de yer alan California Üniversitesi’nden mezun oldu. Wang, California Üniversitesi’ne piyanist olma tutkusu ile müzik uzmanlığı eğitimi için gitmiştir. Ancak üç hafta sonra bölümünü değiştirmiştir. Wang, California Üniversitesi’nde Ekonomi alanında lisans derecesini tamamlamıştır.

Wang’ın Kariyeri

Cher Wang’ın kariyeri çeşitli başarılar ile doludur. Mezuniyetinin ardından Wang, kız kardeşinin kurucusu olduğu şirkette görev almıştır. Bu şirket 1982 yılında katıldığı First International Computer’dır(FIC). FIC, 1979’da kurulan otomotiv elektroniği ve akıllı bina kontrolleri alanında yer alan Tayvanlı bir şirkettir. Şirket, tasarım çözümleri sağlayıcısı ve sistem entegratörüdür. Cher Wang ise şirkette anakart satışı yaparak işe başlamıştır.

Cher Wang ve eşi Chen Wen-Chi, 1987 yılında VIA Technologies şirketini kurmuşlardır. VIA Technologies; anakart yonga setleri, CPU‘lar ve bellek üreticisidir. Diğer taraftan Wang’ın gerçek hedefi akıllı telefon fikrini geliştirmekti. Ancak akıllı telefonlar, cebinde taşıyabileceği kadar küçük bir bilgisayar olarak tasarlanacaktı. Bu nedenle akıllı telefonlar el bilgisayarları olarak tabir ediliyordu.

Wang'ın Kariyeri

1997’de HTC, High-Tech Computers olarak kurulmuştur. HTC’nin kurucu ortakları Cher Wang ve Peter Chou’dur. HTC, Wang’ın akıllı telefon vizyonunu gerçeğe dönüştürmeden önce dizüstü bilgisayarların sözleşmeli üreticisi olarak faaliyet göstermiştir. Yüksek teknoloji şirketi olan HTC, daha sonra dünyanın ilk dokunmatik ve kablosuz el cihazlarını üretmeye başlamıştır.

Wang’ın Başarıları

HTC’nin hızla yükselen başarısı, Wang ve Wen-Chi çiftini 2011 yılında Tayvan’ın en zengin iş insanları haline getirmiştir. 2011’de bu ikilinin yaklaşık servetleri ise 3,1 milyar dolar olarak bilinmektedir. Ayrıca Wang, çok sayıda Tayvanlı start-up projesinde danışman ve melek yatırımcı olarak yer almıştır. Aynı zamanda Cher Wang, uluslararası iş dünyasında da aktiftir. Wang, Dünya Ekonomik Forumu’na Endüstri Ortağı olarak yer almaktadır. Hatta APEC İş Danışma Konseyi’nin (ABAC) bir üyesi olarak bilinmektedir.

2010’da Wang, iş dünyasında kadınlara yönelik fırsatları arttırmak için çabalamıştır. ABAC Kadın Forumu’nda kurucu ortak olarak yer almıştır. Böylece APEC ekonomilerinde sosyal yardım faaliyetleri yürütmekte ve geliştirme politikası önerilerini belirleme çalışmalarında faaliyet göstermektedir.

Cher Wang, girişimciliği ve ticari başarıları ile uluslararası medyada beğeni toplamıştır. Tüm bu başarıları girişimlerinin öncüsü olan Wang, 2012 Forbes ‘Dünyanın En Güçlü 100 Kadını’ listesinde 56’ncı sırada yer almıştır. 2014 yılında ise Forbes tarafından ‘Dünyanın En Güçlü Kadınları’ listesinde 54’ncü sıraya yükselmiştir.

Öte yandan 2011 yılında Wang, ülkenin devlet yayıncısı CCTV tarafından ‘Yılın Kişileri’nden biri seçilmiştir. Dahası 2005 yılında Starts of Asia’da ‘Değişimin Ön Planında 25 Lider’ listesinde Yenilikçi olarak adlandırılmıştır. Günümüzde ise 2021’de Cher Wang, Uluslararası Genişletilmiş Gerçeklik Akademisi (AIXR) tarafından ‘Accenture VR Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ almaya hak kazandı.

Cher Wang’ın Hayırseverlik Çalışmaları

Başarılı kariyeri ile bilinen Cher Wang’ın bir iş insanı olarak hayırsever faaliyetleri de mevcut. 2011 yılında Wang, VIA Technologies olarak Guzihou Forerunner College’ın kurulmasına yardımcı olmuştur. Faith-Hope-Love Foundation tarafından kurulan koleje 28.1 milyon ABD Doları bağışlamıştır.

Bu kolej, kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Böylece düşük gelirli ailelerden gelen öğrencilere üç yıllık ücretsiz ya da düşük maliyetli eğitim sağlanması amaçlanmaktadır. Dahası Cher Wang, üniversitenin başarılı olması halinde ülkenin diğer bölgelerde de benzer kurumlar kurulabileceğini belirtmiştir.

Aynı zamanda Wang’ın Berkeley’de California Üniversitesi’ne de yaptığı önemli başarılar mevcut. Wang, yoğun madde fiziği alanına önemli katkıları bulunan araştırmacılara sağladığı destekte bilinmektedir. Amerikan Fizik Derneği’nin Oliver E. Buckley Yoğun Madde Ödülü’nü hem desteklemek hem de geliştirmek için finansman sağlamaktadır.

Cher Wang ve eşi Chen Wen-Chi, Psikoloji bölümünde yürütülen bir ortak program için destek sağlamaktadır. Berkeley’de California Üniversitesi ve Pekin’de Tsinghua Üniversitesi tarafından yürütülen programa fon sağlamaktadır. Bu program, Psikolojide İleri Araştırma Programı olarak bilinmektedir.

Dolayısıyla her iki üniversitenin öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında psikolojik araştırmalar yaratılması ve desteklenmesi amaçlanmaktadır. Öte yandan 2012 yılının Ağustos ayında Cher Wang, Tayvan Taipei’de 60 farklı liseye 6 bin HTC Flyer Tablet PC bağışı yapmıştır.

HTC’nin Kuruluşu

1997 yılında Cher Wang ve eşi tarafından kurulan HTC şirketi, akıllı telefonları ile tanınıyor. HTC, akıllı mobil cihazların tasarımında öncü yeniliklere hayat vermiştir. Kullanıcıların avuç içlerine sığacak bir kişisel bilgisayar koyma vizyonu ile yola çıkılmıştır. Böylece avuç içi PC’den akıllı telefona geçişte öncü bir rol oynamıştır. Endüstride ilkleri yaratmak ise geçmişinin bir kısmını oluşturmaktadır.

Yüksek teknoloji şirketi olarak bilinen HTC, ilk başta dizüstü bilgisayar üretimi yapmıştı. Ancak daha sonra akıllı telefon üretimine başlamıştı. Hatta HTC, dünyanın ilk dokunmatik ve kablosuz el cihazlarını geliştirmişti. Dahası HTC, ilk Android akıllı telefonlardan birisini, ilk Microsoft destekli akıllı telefonu ve ilk Microsoft 3G telefonu piyasaya sürmüştü.

HTC markası, ABD’li tüketiciler tarafından da oldukça tanınmaktadır. Bunun sebebi ise markanın doğrudan Verizon, Sprint ve T-Mobile gibi önde gelen taşıyıcılar için düşük maliyetli Windows ve Android telefonlar yaratma stratejisini taşımasıdır.

Cher Wang

HTC markasının vizyonu, bir bilgisayarı avucunuzun içine koyabilme fikrine sahipti. Bu nedenle şirket, akıllı telefonlar ve el cihazları üretme odaklıydı. Böylece ilk Android akıllı telefonlar doğdu. Cher Wang’ın bu vizyonu benimsemesinin en büyük sebebi yurtdışına yaptığı seyahatler ile alakalıydı. Uzun yolculuklar sırasında Wang, PC’lerin hantal ve taşınması oldukça zor cihazlar olduğunu düşünüyordu. Bu sebeple de cepte ya da evrak çantasına kolay bir şekilde taşınabilecek el cihazına ihtiyaç söz konusuydu.

Şirket, ilk kurulduğu dönemde önemli başarılar elde etmişken sonrasında önemli bir düşüş de yaşadı. HTC, gelişmiş pazarlarda konumunu kaybederken; gelişmekte olan pazarlarda ise LG ve Lenovo’ya karşı payını kaybettiği gözlemlendi. Şu anda ise şirket, yenilikleri ile bu durumun üstesinden gelmeye odaklanıyor.

Bu yüzden Cher Wang, ürün yelpazesini ise telefonlardan akıllı saatlere ve diğer giyilebilir cihazlara kadar genişletmek üzerine çalışmaktadır. Günümüzde ise HTC sanal gerçeklik için ürün üretimi gerçekleştiriyor. Aynı zamanda sadece kripto para birimleri ile satın alınan blockchain tabanlı akıllı telefonları piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Cher Wang Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde bir dönem dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi alanında yer alan HTC’nin kurucu Cher Wang kimdir bundan bahsettik. Aynı zamanda Cher Wang’ın kariyer hayatının yanı sıra hayırsever faaliyetleri ve başarılarına değindik. Ayrıca HTC’nin kuruluşuna değindik.

HTC’nin ilk dönemlerinde Cher Wang, Tayvan’ın en zengin iş insanları arasında yer almıştı. Hatta Wang, Asya’nın en güçlü ve en başarılı kişileri arasındaydı. 2005 yılında Cher Wang, The Wall Street Journal tarafından ‘İzlenmesi Gereken En İyi 50 Kadın’dan biri seçilmiştir. Dahası 2010 ve 2012 yılları arasında Wang, Forbes World’s Milyarderler Listesi’nde yer almıştı. 2011 yılında ise Tayvan’da eşi ile beraber 8.8 milyar ABD Doları net değerle 1’nci sırada yer almıştı.

HTC markası, teknolojinin en büyük amacının her zaman insanlığı zor koşulların üstesinden kurtarma bilincinde olduğuna inanıyor. Bu sebeple de teknolojiyi gerçek bir etki yaratacak şekilde tasarlıyor. Öte yandan şirketlerin önem verdiği bir diğer konu olan çevre konusunda da girişimlerini genişletmeye odaklanıyor.

Hatta HTC One (M7), karbon ayak izi ve yaşam döngüsü değerlendirmelerinin uluslararası özelliklerine göre üretilen dünyadaki ilk akıllı telefon olarak öne çıktığı görülmektedir. Bunun yanı sıra ürün ambalajlarında %100 biyolojik olarak parçalanabilir paketlemeler tercih edilmektedir. Diğer taraftan HTC Vakfı ve Yaz Aile Kampı aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine insani ve sosyal destek sağlanıyor. Gençler için ise sosyal değerlerin öğretilmesi ve geliştirilmesi için yardım sağlanıyor.

Sizler girişimci ve hayırsever kişiliği ile öne çıkan Cher Wang hakkında ne düşünüyorsunuz? HTC’nin hikayesini nasıl buldunuz? Cher Wang hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.