Burak Büyükdemir Kimdir?

Geçtiğimiz her gün internet, günlük hayatımızda daha fazla yer kaplıyor. Hatta interneti bugün, içinde yaşadığımız yer olarak tanımlasak yanlış sayılmayacaktır. Gündelik hayatımızda ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz her süreç internette yer alıyor. Böylelikle tüm bilgiye ve veriye internet aracılığıyla ulaşabiliyoruz. Hayatın her alanından iz bulduğumuz internette sosyal girişim örnekleri de mevcut. Bu sosyal girişim örneklerinden birisi de E-tohum olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanların popüler girişimlerinden birisi olan E-Tohum’un kurucusu ise Burak Büyükdemir. Peki bu başarılı girişimin kurucusu olan Burak Büyükdemir kimdir?

Başarılı bir kariyer hayatına sahip olan Burak Büyükdemir, E-tohum platformunun kurucusu olarak yer alıyor. E-tohum, kısaca girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getiren bir pazar yeri olarak kuruldu. 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren E-tohum’un kurucusu Burak Büyükdemir kimdir merak ediyor olabilirsiniz.

Bizde bu içeriğimizde kariyer hayatı ile dikkat çeken Büyükdemir’in hikayesine değineceğiz. Aynı zamanda E-tohum nedir ve nasıl kuruldu bunu anlatacağız. Peki E-tohum’un hikayesi nasıl başladı? Burak Büyükdemir kimdir? 2008 yılından bu yana süregelen başarısını neye borçlu?

Eğer Burak Büyükdemir’in kariyerinin nasıl başladığının cevaplarını arıyorsanız, bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Burak Büyükdemir Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Burak Büyükdemir Kimdir?

Burak Büyükdemir, Türk girişimci ve melek yatırımcıdır. Fikirleri olan girişimcilerin yakından takip ettiği bir isimdir. Türkiye’nin en büyük girişimcilik sistemlerinden biri olan E-tohum’un kurucusu ve yöneticisidir. E-tohum, girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getiren bir melek yatırım platformdur. E-tohum tarafından düzenlenen girişimcilik zirvesinde başarılı girişimciler ve iş insanları yer almaktadır. Peki Burak Büyükdemir bunlar dışında kimdir? Burak Büyükdemir’in hikayesi nasıl başladı? Gelin tüm bunlara yakından bakalım.

Kocaeli Gölcük’te dünyaya gelen Burak Büyükdemir, 1972 doğumludur. Şimdilerde 50 yaşını dolduran Büyükdemir, Aslı Yıldız Büyükdemir ile evli ve iki çocuk babasıdır. Lise dönemini 1990 yılında bitiren Büyükdemir, Kocaeli Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite dönemi ise 1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ni birincilikle mezun olarak bitirmiştir.

Büyükdemir lisans öğreniminde İşletme Mühendisliği okumuştur. Bu bölümü TÜBİTAK bursu ile kazanmıştır. Yüksek lisansını ise 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olarak bitirmiştir. Daha sonra 2000 yılında Columbia Üniversitesi’nde yönetici eğitim programına katılmıştır. Bu programın konusu E-Commerce: Creating Strategic Advantage’dır. Büyükdemir, üniversite yıllarında girişimci biri olmaktan ziyade daha çok çalışkan ve derslerine vakit ayıran bir kişiliği olduğunu ifade etmektedir.

Başarılı bir kariyer hayatına sahip olan Büyükdemir, çeşitli yüzme sporları ile ilgilenmektedir. E-tohum platformu kurulmadan önce yaklaşık on yıl gibi bir süre içinde finans ve teknoloji alanlarındaki firmalarda deneyim kazanmıştır. Peki başarılı bir kariyer hayatına sahip olan Büyükdemir’in kariyerine nasıl adım attı? E-tohum’un hikayesi nasıl başladı?

Büyükdemir’in Kariyeri

Kariyer hayatına bankacılık sektöründe başlayan Büyükdemir, 1995 ve 1997 yılları arasında çalışmıştır. Bunun için 1995 yılında Interbank yönetici eğitim programına katılmıştır. 1997 yılında projesi ile ödüle layık görülmüştür. Ödülü, Ahmet Dallı Bankacılık yarışmasında ‘İnternette Bankacılık’ projesiyle kazanmıştır.

Bu ödül, o dönemde bankacılığın internette olacağı düşünülen bir fikir değildi. Dolayısıyla teknolojinin bankacılıkta kullanılması ile ilgili alınan ilk ödül ve ilerleyen dönemlerde bankacılığın geleceğini gösterecek bir proje olarak yer almıştı.

Bankacılık sektöründe ilk çalıştığı banka teknoloji alanında büyük yatırımlar alan bir banka olduğundan teknoloji kısmına daha ilgili olduğunu ifade etmiştir. Bu sebeple bankacılıktan ayrılmıştır. Gerçekleştirdiği askerlik görevinden sonra 1998 ve 1999 yılları arasında İş Geliştirme Yöneticisi olarak Intertech firmasında çalışmıştır.

1999 yılından 2002 yılına kadar Vestelnet firmasında çalışan Büyükdemir, burada Veezy Go projesinde önemli rol oynamıştır. Aynı zamanda şirkette Elektronik Ticaret ve Mevcut Müşteriler Müdürü olmuştur. Kariyer hayatında önemli işlere imza atan Büyükdemir, bunlarla sınırlı kalmamıştır.

İnternet içerik projelerinin Türkiye’de desteklenmesini yürütmüştür. 2002 ve 2003 yılları arasında Habertürk televizyonunda ‘com.tr’ adlı teknoloji programında görev almıştır. Bu programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir.

Diğer taraftan 2005 yılında Türk Eğitim Vakfı ve Alman Hükümeti tarafından aldığı burs ile Berlin İşletme ve Teknik Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme Yüksek Lisans programına girmeye hak kazanmıştır. Ayrıca bu yüksek lisans programını en iyi derece ile bitirmiştir.

Aynı zamanda iki farklı internet firmasında kurucu ortak olarak yer almıştır. Bu şirketler bilgi teknolojileri alanında hizmet vermektedir. Ek olarak 1998 yılından itibaren birçok sektör dergisinde çeşitli konularda makale yayınlamıştır. Ayrıca konferans ve seminerler de konuşmacı olarak yer almıştır.

‘Yeni Ekonomi Dersleri’ başlıklı programı Radyo Kozmos kanalında sunmuştur. Hatta, Büyükdemir’in 2017 yılında yayınlamış olduğu bir kitap da mevcuttur. Büyükdemir’in yazarı olduğu kitap ‘Kümesteki Kartal Neden Uçamaz? Türk Girişimcilerin İnternet Serüveni‘ dir. Ancak şu anda yeni bir basımı yoktur.

E-Tohum’un Hikayesi

Burak Büyükdemir’in kurucusu olduğu E-tohum, ilk başladığı dönemde amacı girişimciler ile yatırımcıları bir araya getiren bir platform olmaktı. Ancak günümüzde bakıldığında platform bu amacın çok daha ilerisinde bir durumda yer alıyor. Şu an bakıldığında E-tohum, pazar yerini oluşturmaktan ziyade şirketleri hızlandıran bir ortak olarak yer almaktadır.

E-Tohum'un Hikayesi

E-tohum, Türkiye’nin lider startup hızlandırıcı programı ve tohum yatırımcısı olarak bilinmektedir. Her yıl çok sayıda başvuru arasından en umut verici girişimleri seçmektedir. Bu girişim ekipleri üç aylık bir dönem içerisinde eğitilmektedir ve yatırımcı ağı ile buluşmaktadır.

Girişimciler E-tohum tarafından düzenlenen girişimcilik etkinliklerinde yer alabilmektedir. Bu girişimcilik etkinliklerinde ise farklı ülkelerden gelen yatırımcılar ve dünyaya açılmak isteyen girişimciler yer alıyor. Bu buluşma etkinliğinde network ağı yaratılmaktadır.

Dünya genelinde teknolojiye yön veren birçok yeni fikir ve trende tartışılmaktadır. Böylece girişimciler dünya genelinde duyurulmaları için fırsat yakalamaktadırlar. Sürdürülen tüm programda seçilen girişimler ile yatırım/ortaklık anlaşması yürütülmektedir.

E-Tohum Nedir?

E-tohum, belirttiğimiz gibi bir sosyal girişimcilik örneğidir. Türkiye’nin en büyük girişimcilik ekosistemlerinden biridir. Bu girişim genç girişimcilere derin bilgiler sunan, bünyesinde bulundurduğu yatırımcılar aracılığıyla büyümelerine destek olan ve sağlanan altyapı sayesinde birçok girişimi bünyesine katan bir platformdur. Kurucusu Burak Büyükdemir’dir. Platform yatırımcılar ile girişimcileri buluşturmaktadır. Ayrıca yeni internet girişimcilerine destek verilmektedir.

2008 yılında faaliyete geçen E-tohum, melek yatırım platformu olarak bilinmektedir. Her yıl girişim seçen platform, başvuran girişim ekiplerini değerlendirmektedir. Bu sebeple girişimciler belli bir elemeden geçmektedir. Elemeden geçtikten sonra sıra eğitimde. Eğitim verildikten sonra ise fikir sahipleri ile çalışılmaktadır.

Böylelikle şirketler kurulmaktadır. Ayrıca onlara E-tohum olarak ortak olmaktadır. Daha sonraki aşamada ise yatırımcı ağı yer alıyor. Yatırımcılar ile girişimciler bir araya getirilmektedir. Bir sonraki aşamada ise dış sermaye şirketlerin ortak olması sağlanmaktadır.

Burak Büyükdemir

Özetle E-tohum her yıl girişimleri elemekte, eğitmekte ve tohum yatırımı yapmaktadır. Baştan sona girişimin büyümesine destek olan E-tohum, onlarla birlikte yürümektedir. Ancak bu noktada girişimin başarılı olup olmaması şart değildir. Girişimciliğin kalbi olarak bilinen Silikon Vadisi’nden danışmanlar ile birlikte çalışan E-tohum, birinci sınıf mentorlar ile birlikte çalışmaktadır.

E-tohum gerçekleştirdiği girişimcilik zirvelerinde girişimciler ile ekosistemdeki yatırımcıları buluşturarak yüksek ağı kuran ‘Startup Turkey’ ve ‘Startup İstanbul’ etkinliklerini düzenlemektedir. Bu girişimcilik etkinlikleri Türkiye’nin en büyük ve en etkili olanları olarak bilinmektedir.

Startup İstanbul, bölgede bulunan yatırımcıları, yöneticileri ve kurucuları bir araya getiren bir startup etkinliğidir. Bu etkinlikte dünyanın her yerinden gelen önde girişimciler, internet şirketleri ve risk sermayedarları bir araya gelmektedir. Böylece oluşan ağ sayesinde start-uplar ilham verici fikirlere ve tavsiyelere ya da işbirliklere ulaşabilmektedir. Oluşan fırsatlar ile birlikte her iki tarafta doğru girişimi ya da doğru yatırımcıyı bulabilmektedir.

E-Tohum’un Başvuru Süreci

E-tohum platformuna yapılan başvurular da birtakım elemeler gerçekleştirilmektedir. Bu elemeler gerçekleştirilmeden önce ise dikkat edilen bazı unsurlar söz konusu. Burak Büyükdemir bunları açıklarken özellikle ekibin önemine değinmektedir.

Bu şu demektir ki ekip iyi olursa, kötü bir projeye sahip olunsa bile o projeyi değerli kılacak seviyeye getirilebilir. Dolayısıyla ekip işi bilmelidir, motive bir ekip her şeyden üstün olacaktır. Ayrıca pazar hakim olmalı ve rekabeti bilmeleri gerekecektir.

E-Tohum’un seçim süreci 4 aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak ön başvurular alınır. Daha sonra detaylı başvuru değerlendirilir. Üçüncü adım görüşme gerçekleştirmektir. Bu görüşmeler canlı olarak mentorler tarafından gerçekleştirilmektedir. Son adım ise seçim’dir.

Görüşmeden sonra uygun görülen girişimler seçim sürecine yönlendirilmektedir. Yönetici özetleri eklenmektedir. Aynı zamanda girişimlerin özetleri ile ilgili düzenli olarak haftalık güncellemeler eklenmektedir.

Burak Büyükdemir

E-tohum ile girişimcilere sağlanan olanaklar sermaye ile birlikte bilgi birikimi, network ve hızlandırma kapasitesidir. Seçilen girişimler Startup Turkey’de yer alabilmektedir. Planlar hazırlanırken koçluk ve yönlendirmeler yapılmaktadır. Aynı zamanda girişimcilere ofis, danışmanlık ve birçok farklı hizmet E-tohum çatısı altında sunulmaktadır. Ancak her girişim hızlandırma sürecine seçilmez. Her yıl belirli sayıda girişime destek verilmektedir. Seçilen girişimler mentorlük, network, yatırımcı ağı gibi süreçlerde destek almaktadır.

İnternet alanında yer alan yeni bir iş fikrine sahip, şirket kurmamış ya da kurmak üzere olan veya girişimini kurmuş diğer desteklere ihtiyacı olan her girişim E-tohum’a başvuru yapabilmektedir. Destekler sermaye, yönetim, pazarlama ve benzeri olanaklardır. Ayrıca her sene başvurdukları andan itibaren seçilmeye başlamaktadır.

Dolayısıyla bu süreç dinamik olarak ilerlemektedir. Yeni ekonomi girişimcisi olmak isteyen ve bu nedenle uygun ortama ihtiyaç duyan herkese ulaşmak amaçlanmaktadır. İşe başlama öncesi bilgi, uygun girişimcilik ortamı ve yatırımcılar gibi süreçler E-tohum aracılığı ile gerçekleştirilir. Ancak hızlandırma programına seçilmeyen girişimler de E-tohum üzerinden listelemektedir.

Burak Büyükdemir Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde E-tohum’un kurucu olduğu Burak Büyükdemir’in hikayesine değindik. Aynı zamanda Türkiye’nin lider girişimcilik ekosistemi olan E-tohum nedir bunu açıklamaya çalıştık. Girişimcilere destek olan E-tohum platformu 2008 yılından beri hizmet vermektedir.

Türkiye’de 2000’lerden bu yana internet ekosisteminde popüler olan birçok girişimci yetişmiştir. Başarılı girişimci isimlerin yer aldığı ekosistemde Burak Büyükdemir’de yer alıyor. Üniversite yıllarından itibaren bugün geldiği noktaya kadar birçok başarıya imza atmıştır.

Büyükdemir’in kurucusu olduğu internet girişimcilerin buluşma adresi E-tohum’dur. İnternet ve teknoloji alanında başarılı girişimcileri programına dahil eden E-tohum, erken aşama yatırım şirketi ve hızlandırıcı programdır. Global anlamda da başarılı olan E-tohum, startup’lara yön vermek ve desteklemek konusunda öncü rol oynamaktadır.

Hayata geçirmek istediğiniz bir fikriniz varsa buna tohum gözü ile bakalım. Bu tohum sulanmak ve filizlenmek isteyecektir. İşte bu noktada tohum büyüsün diye toprağa ve yağmura ihtiyaç vardır. Bu yüzden de bunu karşılayacak Türkiye’nin en büyük girişimcilik ekosistemlerinden biri E-tohum platformu yer almaktadır.

Büyükdemir girişimcilik ekosistemi için var olan platformun kurucusu olarak girişimcilere tavsiye ettiği olmazsa olmaz önerilerinden bahsederek son sözlerimizi söylemek istiyoruz. Bu öneriler iyi bir girişimci olmak için değer verilmesi gereken hususlar olarak karşımıza çıkıyor. Kariyer hayatında önemli başarılar elde etmiş ve Türkiye’nin lider girişimcilik ekosistemlerinden biri olan E-tohum’un kurucusu olan Büyükdemir, her şeyden önce girişimcinin kısa yoldan para kazanılmayacağını bilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Bunun yanı sıra girişimde başarılı olmak pek çok bileşene bağlıdır. Bu bileşenler uygulanabilir iş modeli, yüksek hizmet kalitesi ve iyi bir ekip gibi unsurlardır. Bunlar sağlandıktan sonra rakipleriniz arasında fark yaratabilmek çok önemli olacaktır.

Peki ya siz tüm bu başarılar ile genç girişimcilere destek olan Burak Büyükdemir hakkında ne düşünüyorsunuz? Girişimcilere mentorlük ve yatırım ağı sağlayan E-tohum’u biliyor muydunuz? Sizler de Burak Büyükdemir hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.