Boston Dynamics Stretch Tanıtıldı! Yeni Taşıma Robotu

Robot köpeğiyle Dünya gündemine oturan Boston Dynamics, bu sefer de tek görevi görevi kutu taşımak olan Stretch robotuyla gündeme geldi. Boston Dynamics yaptıkları çığır açan işlerle adını tüm dünyaya duyurmuştu. Atlas adlı insan formundaki robot, bir insanın yapabileceği çoğu atletik hareketi yapabilme kabiliyetine sahipti. Aynı şekilde şirketin Spot adlı robotu da mükemmel bir dengeye sahip olan köpek formundaki çalışmasıydı.

Firma, şimdiki robotlarını ise tamamen ergonomik olarak tasarladı. Hiçbir insan ya da hayvan formuna benzemiyor. Çünkü Boston Dynamics, Stretch isimli robotu üretirken depolarda kutu taşıma işini kolaylaştırmayı amaçladı.

İlk bakışta Boston Dynamics gibi bir firmaya göre tasarımı çok sade olabilir. Ancak robot, yedi açıda hareket ettirebildiği devasa robotik kola sahip. Ek olarak yüksek mobilite kazandıran tekerlekleri sayesinde basit bir robot olmaktan oldukça uzak. Ayrıca Stretch, 23 kiloya kadar olan kutuları rahatlıkla yerinden alıp istenilen konuma taşıyabiliyor.

boston dynamics stretch

Bugüne kadar depolardaki yükleri taşımak için tasarlanan otomasyon cihazları Stretch kadar etkili görev şemasına sahip olamadı. Bunun sebebi Stretch’in hareket kabiliyeti diyebiliriz. Diğer otomasyon cihazlarının aksine Stretch tek bir yere monte edilerek çalışmıyor. Aksine Stretch, kutu taşıması gereken çevreyi optik kameraları sayesinde tanıyor ve görevini yerine getiriyor. Stretch, yükleri ister deponun içindeki başka bir konuma, ister lojistik amaçlı kullanılacak kamyona indirip bindirebiliyor.

Boston Dynamics’in iş geliştirme başkan yardımcısı Micheal Perry’e göre bu robotun en heyecan verici özelliği otomasyon altyapısı olmayan depolarda dahi otomasyon hizmeti verebilmesi. Stretch, çalıştığı esnada herhangi bir otomasyon altyapısına ihtiyaç duymuyor. Dünyadaki depoların yüzde 80’inde otomasyon bulunmadığını göz önünde tutarsak Stretch’in bu özelliği fazlasıyla kullanıcı dostu oluyor. Micheal Perry’nin söylediklerine göre günün problemi neyse Stretch o problemi çözmek için var.

Stretch Robot Handle’ın Yerini Aldı

Boston Dynamics, 2019 yılında robotlar için makine görüsü yazılımı sağlayan Kinema Systems şirketini satın aldı. Şirketi satın aldığından beri de lojistik sektörüne yoğunlaşmaya başladı. İlk önce Handle adlı tekerlekli robotlarını yapmışlardı.

Bu robot arkasındaki dev kuyruğunu kullanarak dengede durabiliyor ve robotik koluyla ağırlıkları taşıyabiliyor. Ancak robot hem yeterince hızlı değil hem de bir yükü taşıdığında tüm vücuduyla hareket etmesi gerekiyor. Bu yüzden de Stretch, Handle’ın çok daha gelişmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıktı.

Bunca güzel özelliğine rağmen hala fiyatının belli olmaması düşük bütçeli iş sahiplerinin endişelendiği konulardan birisi. Eğer astronomik bir fiyat aralığında çıkışını gerçekleştirirse çoğu iş yeri sahibinin yalnızca rüyalarını süslemeye devam edecektir. Ürünün fiyatını ise yakında öğreneceğiz gibi duruyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uçaklara ve uzaya meraklı, video oyunu oynamayı seven ve haberlerini takip eden sıkı bir teknoloji takipçisi ve Uzay ve havacılık mühendisi.