Ford Boston Dynamics Robotlarını İşe Alacak

Ford, Michigan’da bulunan Van Dyke İletim Tesisi’nde Boston Dynamics robotlarını çalıştırmayı planlıyor.

Ford, dün yaptığı açıklamada, Michigan’daki Ford fabrikasının, tesisin güncellemeler için hazırlanırken lazer taramasına yardımcı olması için iki Boston Dynamics robotunu işe alacak. Ford, Fluffy ve Spot robotlarını Ağustos ayı başında şirkete konuşlandırmayı planlıyor. Şirket, kiraladığı robotlarına Fluffy ve Spot lapaklarını taktı.

Ford, Boston Dynamics Spot robotlarını satın almak yerine kiralıyor. Robotlar 75.000 dolarlık bir piyasa değerine sahip fakat Ford robotları kiralamayı tercih etti.

Ford, şanzıman üretim tesislerinin mühendislik planlarını güncellemelerine yardımcı olmak için Boston Dynamics robotlarını kullanacak. Robotlar, lazer tarama ve görüntüleme yetenekleriyle Ford mühendislerinin daha sonra tesisi modernize etmek ve yenilemek için kullanabileceği ayrıntılı haritalar üretmekle görevli olacak.

Robotlar yapacakları işe göre çeşitli yükler üstlenebiliyor. Ford, robotları beş yerleşik kamera, lazer teknolojisi ve göreve özel yazılım ile donatmayı planlıyor. Bu eklentiler robotların tesisi taramaları ve haritalandırmalarına yardımcı olacak. Toplanan veriler, mühendislere şirketi yeniden hazırlamak için kullanılan orijinal bilgisayar destekli tasarımı güncellemelerini sağlayacak.

Fluffy ve Spot, Ford’a Birçok Alanda Fayda Sağlayacak

Ford’un dijital mühendislik müdürü Mark Goderis, Boston Dynamics robotunun ileri teknolojisi, otomobil üreticisinin çalışmalarının bir kısmını daha verimli bir şekilde gerçekleştirmesi için ciddi bir fırsat sunduğunu söyledi.

Ford’un tesisi haritalamak için insanların yerine Spot robotları kullanmasının sunduğu birkaç fayda var. İlk olarak bir tripod kurma süreci çok fazla zaman alır. İşlerin devamlılığı için önemli miktarda zaman kazanmaları gerekir. Boston Dynamics robotları sürekli olarak fitil ve lazer tarama yaparak tesis taramasını tamamlamak için gereken zamanın % 50’ye varan bir miktarda azalmasını sağlayacak.

Goderis, “Bir tripod kullanıyorduk ve her seferinde lazerin taranmasını yapmak için her noktada beş dakika boyunca durmamız gerekiyordu ve tesisi baştan sona yürümek zorundaydık. Bir tesisi taramak iki hafta sürebilir. Fluffy’nin yardımıyla bunu yarı zamanda yapabiliriz.” dedi.

Eski tarama yöntemi Ford’a yaklaşık 300.000 dolara mal olurken, robot sayesinde maliyette büyük azalmalar oluşabilir. Robotlar, Ford’un büyük kar etmesini sağlayacak. Dijital mühendislik müdürü Goderis, hız ve maliyetteki iyileşmelerin Ford’un araçlarını daha kısa bir sürede pazara sunmasına da yardımcı olacağını belirtti.

Ford mühendisleri, Boston Dynamics robotlarının engebeli arazilerden ve merdivenlerden çıkabilme gibi çok yönlü özelliklerinden etkilendiler. Robotların çok yönlü hareket kabiliyetleri, tesis içinde ulaşılması zor alanlarda da çalışabileceği anlamına geliyor.

Ford mühendisi Paula Wiebelhaus, “Robotlara vermeyi düşündüğümüz görevler ilginç ve yeni, ancak Fluffy ve Spot’un iş azmine değer verilmeli. Dans etmekten ve devrilmekten çok daha fazlasını yapabilirler. Robotları üretim tesisimizin sınırlarına taşımak ve şirket için sahip olduğu değeri göstermek istiyoruz.” dedi.

Ford, Boston Dynamics robotlarını Haziran ayında genel satışa sunulduğundan bu yana kullanan ilk büyük üretici firmadır. Ancak son birkaç ay içinde, robotun Boston’daki bir hastanede doktorlara ve hastalara yardımcı olduğu, Yeni Zelanda’da bir çoban köpeği olarak çalıştığı ve hatta Japonya’da beyzbol müsabakasında dans grubunun bir parçası olması gibi birçok farklı rolde çalıştığı görülmüştür. Boston Dynamics robotunun kullanım alanları ilerleyen zamanlarda artacak gibi duruyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.