James Gosling: Java Programlama Dilinin Öncüsü

James Arthur Gosling, 1955 yılında Kanada’da dünyaya gelen ve Java programlama dilinin yaratıcısı olarak bilinen ünlü bir bilgisayar bilimcisidir. Java’nın orijinal tasarımını yapıp dilin derlenmesine ve sanal makinenin tasarlanmasına olan katkılarından dolayı da Java programlama dilinin babası olarak biliniyor.

1984-2010 yılları arasında Sun Microsystems’de çalışan Gosling, 2010 yılında Java’nın temellerini attığı şirketten ayrıldı. Patent davalarının ve gereksiz zıtlaşmaların buna sebep olduğunu söyledi.

James Gosling’in Eğitim Hayatı

13 yaşında babasının arkadaşı tarafından bir üniversitenin bilgisayar bölümüne götürüldü ve işte o zaman kendinden geçerek oraya tekrar girmek zorunda olduğunu düşündü. Gosling, henüz 14 yaşında iken gizlice girdiği o üniversitede PDP-8 için bir yazılım yazarak ilk parasını kazandı.

Gosling 1977 yılında, Calgary Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri lisansını aldı. 1983 yılında ise Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri alanında doktorasını tamamladı. Doktora tezini hazırlarken kendi adıyla anılan bir Emacs sürümü yazdı. Yine Carneige Üniversitesi’nde iken Unix‘in çok işlemcili bir versiyonunu yaratıp birkaç derleyiciyi ve mail sistemini tasarlamıştır.

İş Hayatı

Aslında ilk işini bahsettiğimiz gibi 14 yaşında yaptı. Kendi kendine PD-8 programlamayı öğrendiği dönem, Kuzey ışıklarının işleyişini anlamaya çalışan bir grup bilim insanı için kod yazıp ilk parasını kazanmıştı.

1984 yılında Gosling, Sun Microsystems’de çalışmaya başlamıştır. 2010 yılına kadar Sun Microsystem’de çalışmış daha sonra 2011 yılında kendi internet sitesinden Google için çalışmaya başladığını duyurmuştur. Sun Microsytems’den ayrılma sebebinin ise patent davaları ve gereksiz zıtlaşmalar olduğunu söylemekte.

2011 yılında Google için çalışmaya başladığını duyursa da bundan beş ay kadar sonra bir
start-up şirketi olan Liquid Robotoics‘e geçtiğini duyurmuştur.

Mayıs 2017’de Amazon Web Services’e seçkin mühendis olarak katıldı.

Java Programlama Dili

Java dili 1991 yılında Sun Microsystem mühendislerinden biri olan James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış ve ilk ismi Oak olan bir programlama dilidir. Daha sonra projenin ismi Green olmuş ve en son Java adını almıştır. Bu yıl 25 yaşına giren Java, Haziran TIOBE popülerlik sıralamasında 2.sırada yer alıyor.

Açık kaynaklı, nesneye yönelik, yüksek verimli, çok işlevli ve yorumlanabilen (interpreted) bir dildir. Java, C/C++ programlama dillerine benzer bir syntax (sözdizimi) ile tasarlandı ve bu yüzden programcılar için öğrenilmesi kolay bir dil oldu. Java’nın etkilediği diller:

 • Ada 2005
 • BeanShell
 • C#
 • ECMAScript
 • JavaScript
 • Phyton
 • PHP
 • Scala
 • D
 • Seed7

Gosling bir röpörtajında sorulan “Java’nın tutulacağını tahmin etmiş miydiniz?” sorusuna “Hayır. Daha çok bilimkurgu romanı yazmak gibiydi. Oysa şimdilerde Javayı kullanan 10 milyon civarı profesyonel yazılım mühendisi ve Java kullanmayı bilen bundan çok daha fazla insan var.” şeklinde cevap verdi.

Java ile dünyada “bir kere yaz, her yerde kullan” devri başladı.

James Gosling’in Başarıları

James Gosling
James Gosling birçok başarıya imza atmıştır.

Doktora eğitimi sırasında başarısıyla dikkat çekmiştir. Bu dönemde imza attığı başarılı işlerden dolayı da birçok ödül almıştır.

 • 2015 yılında Gosling’e IEEE John von Neumann Madalyası verilmiştir. Bu IEEE tarafından Gosling’e bilgisayar bilimi ve teknolojilerine önemli katkıları için verilen bir ödüldür.

Ayrıca James Gosling’in Java ile ilgili yazdığı kitapları ve katkıda bulunduğu kitaplar da bulunmaktadır:

 • The Java Language Specification– Bill Joy, James Gosling, Gilad Bracha, Guy L. Steele Jr.
 • The Java Application Programming Interface – James GoslingTeknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.