Apple’ın Karma Gerçeklik Başlığı Yakında Geliyor

Apple, bilgisayar, akıllı telefon ve akıllı saat üretiminin yanı sıra karma gerçeklik başlığı için de çalışmalarını sürdürüyor. Önceki haberlere göre Apple, karma gerçeklik başlığını 2022’de çıkaracaktı. Fakat bu tarihin ertelendiği iddiaları ortaya çıkmıştı. ETNews’ün haberine göre de Apple’ın karma gerçeklik başlığı 2023’ün başlarında piyasaya çıkacak.

Ayrıca Apple, ilk nesil karma gerçeklik başlığının yanı sıra ikinci nesil modelini de geliştirmeye başladı. İddialara göre Apple, önemli özelliklere sahip olacak ikinci nesil modelini 2024 yılı için geliştiriyor. Bunun sonucunda da şirket, ekosisteminin büyük ölçüde büyümesini bekliyor.

Apple’ın Karma Gerçeklik Başlığında Hangi Özellikler Yer Alacak?

Tedarikçiler, bu yılın sonlarına doğru Apple’ın karma gerçeklik başlıkları için üretime başlamaya hazırlanıyor. Ürünün parça üretimi tarihine bakıldığında ise karma gerçeklik başlıklarının 2023 yılının başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu ürünler piyasaya girecek olan ilk grup olarak ifade ediliyor. Dolayısıyla ürünlerin üretim hacminin yüksek olması beklentiler arasında yer almıyor.

Ürünlerin ekranını ise Sony ve LG Display tedarik edecek. Ekranın ise mikro OLED panellere sahip olacağı ifade ediyor. Ayrıca renk filtresine ihtiyaç duymadığı için daha küçük ve daha ince olduğu da bildiriliyor. Bunun da güç açısından verimlilik sağladığı belirtiliyor.

Karma gerçeklik başlığının işlemcisinde M1 çipi kullanılacağı tahmin ediliyor. Başlığın işletim sistemi için de iPhone modellerinde yer alan iOS iddiası gündeme geliyor. Cihazların 3D algılama modülünün ise LG Innotek’ten gelme ihtimali oldukça yüksek.

Cihazın önemli parçalarından biri ise bu üç boyutlu algılama modülü olacak gibi gözüküyor. 3D algılama modülü, ışık kaynağının nesneye dönüşürken geçirdiği süreyi ve üç boyutlu etkinin ortaya çıkmasını belirlemede rol oynayan bir parça olarak belirtiliyor.

Apple’ın karma gerçeklik başlığında üç adet 3D algılama modülünün yer alacağı da bilgiler arasında. Ayrıca Apple’ın 2023 yılında çıkaracağı başlığın düşük-orta arası kalitede bir kameraya sahip olacağı söyleniyor.

Apple’ın karma gerçeklik başlığının eğlence ve oyunlara yönelik olması bekleniyor. Bunun yanında, 2023’te çıkacak olan birinci nesil ürünün sonraki nesil için test niteliğinde olduğu da söyleniyor.

Şirketin ikinci nesil olarak adlandırdığı başlığı, ilk nesil başlığa göre daha hafif olacak. Ayrıca ikinci nesil ürün arama yapma yeteneğine de sahip olacak. Ürünün kamerasını ise LG Innotek tedarik edecek gibi duruyor. Dolayısıyla kamera ultra yüksek çözünürlüğü içinde barındıracak.

Apple’ın artırılmış ve sanal gerçeklik başlığı piyasasına biraz geç girdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla Meta, Sony ve Google şirketlerini yakalamak istediği tahmin ediliyor. Bunun için de şirketin kullanılabilirlik ve içerik bakımından çeşitli yollar planladığı konuşuluyor.

Peki sizler Apple’ın karma gerçeklik başlığı hakkında neler düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://english.etnews.com/20220714200002

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.