Apple, Karma Gerçeklik Başlığı ile Dikkat Çekecek!

Son günlerde sıklıkla gündeme gelmeye başlayan Apple karma gerçeklik başlığı, yakın bir tarihte kullanıcılar ile buluşacak gibi gözüküyor. Sürekli yeni iddialar ile kendini gösteren başlık hakkında birkaç detay daha ortaya çıkıyor. Üstelik bu iddialar, ürünün dikkat çekecek yanlarını da gösteriyor.

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından paylaşılan bilgilere göre yeni karma gerçeklik başlığı oldukça ilginç bir özelliğe sahip olacak. Kuo’nun belirttiğine göre cihaz, el hareketlerini algılayabilecek. Üstelik bu konuda gelişmiş bir sensöre sahip olacağı da belirtiliyor.

Kuo’nun açıklamalarına göre yeni karma gerçeklik başlığı üç boyutlu sensörlere ev sahipliği yapacak. Ancak bu sensörlerin şu anda iPhone ve iPad’lerde yer alanlardan daha gelişmiş olacağı ifade ediliyor. Apple’ın kullanacağı yeni sensörler ile sektörde yenilikçi bir hareket algılama sistemi cihazda yer alacak.

Kuo, Sensörün Detaylarını da Paylaştı

Apple karma gerçeklik başlığı ile ilgili paylaşılan bilgiler arasında ürünün bazı detayları da yer buldu. Halihazırda üretimde olan iPhone modelleri tek bir 3D sensörü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Hareket yakalama konusunda gelişmiş bir sisteme sahip olacak bu başlıkta dört adet sensör yer alacak.

Cihazda bu kadar fazla sensör bulunması hareketi ve nesneleri algılama konusunda daha başarılı bir deneyim sağlayacak. Üstelik, TrueDepth kameraya kıyasla çok daha üst düzey bir özellik olacağı tahminler arasında yer alıyor.

apple-karma-gerceklik-basligi

Apple’ın 3D sensörlere bu kadar önem vermesinin ardındaki unsur cihazın el hareketleri ile de kontrol edilecek olması. El hareketlerini algılayan bir cihazda daha başarılı bir kullanıcı arayüzü sağlamak da mümkün hale geliyor.

Yeni 3D sensörlerin gelişmişliği hakkında bir kıyaslama da Kuo tarafından paylaşılan bilgiler arasında mevcut. Gelişmiş sensörlerin, Face ID’ye kıyasla %200’e kadar daha uzaktaki nesnelere algılayacak kapasitede olduğu belirtiliyor. Bu sayede çok daha geniş bir görüş alanına sahip olacağı da ifade ediliyor

Cihaz hakkında ortaya çıkan tek bilgi bu değil. Daha öncesinde el hareketi algılamanın haricinde göz izleme ve iris tanıma gibi unsurların da cihazda olacağı ortaya çıkmıştı. Bunlara ek olarak; ses ile kontrol, cilt ve yüz ifadesi algılama da başlıkta kendisine yer bulacak. Ayrıca, cihazın mekansal algılama konusunda da bir özelliğe sahip olacağı biliniyor.

Metaverse’ün gün geçtikçe daha da popüler hale gelmesi Apple’ın çalışmalarını da etkilemiş gibi gözüküyor. 2022 yılında kullanıcıların karşısına çıkacak bu ürün ile Apple sektörde üst sıralarda yer almayı hedefliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.