Apple’ın AR Çalışmaları için Önemli Transfer İddiası

Apple’ın AR çalışmaları için oldukça önemli bir transfer haberi gündeme geldi. Söylentilere göre Apple, artırılmış gerçeklik konusunda en büyük rakiplerinden oldukça önemli bir kişiyi şirket bünyesine kattı.

Konuyla ilgili açıklama Mark Gurman tarafından kaleme alınan Power On bülteninde ortaya çıktı. Gurman, Apple’ın önemli transfer haberinin AR gözlüğü için bir hamle olduğunu dile getirdi. İddialara göre Apple, Meta şirketinin artırılmış gerçeklik iletişim başkanını bünyesine kattı.

Apple’ın AR çalışmaları için bünyesine kattığı iddia edilen isim Andrea Schubert oluyor. Meta şirketinde AR konusunda oldukça önemli bir göreve sahip olan Schubert, iddiaların doğru olması halinde kariyerine Apple’da devam edecek.

Bu işe alımın Apple için en önemli yanlarından birisi ise gözlüğün çıkışına çok az bir süre kalması. Şirketin 2022 yılında yeni ürününü tanıtacağı tahmin ediliyor. Bu tanıtımın öncesinde ekibi daha da güçlü hale getirmek isteyeceğine ise şüphe yok.

Ancak konuyla ilgili Meta ve Apple cephesinden resmi bir açıklama gelmediğini belirtmek gerekli. Aynı şekilde Schubert’in de konuyla ilgili bir açıklaması bulunmuyor.

Appleın AR Başlığı önemli transfer

AR Gözlüğü 2022 Sona Ermeden Karşımızda Olacak

Apple’ın yeni ve önemli transfer hamlesinin ardından AR gözlüğüne verilen önemi görmek mümkün hale geliyor. Henüz geliştirme aşamasında olsa da bu gözlüğün oldukça başarılı olacağı tahmin ediliyor. Gözlüğün bazı özellikleri de daha önceden ortaya çıkmıştı.

Bloomberg tarafından ortaya çıkan önceki bilgilerde gözlüğün mesaj, e-posta, harita ve oyun gibi unsurları lens aracılığıyla gösterebileceği belirtiliyor. Ayrıca, Apple’ın bu noktada iki farklı ürün ile karşımıza çıkma ihtimali de mevcut. Bir adet başlık ve bir adet gözlük Apple’ın yeni AR serisi olma potansiyeline sahip.

Cihaza dair bazı teknik özellikler de ortaya çıktı. Bunların başında cihazın içinde yer alacağı tahmin edilen üç boyutlu sensörler mevcut. Bu sensörler hem çevredeki nesneleri hem de kullanıcın hareketlerini anlama yeteneğine sahip olacak. Buna ek olarak ürünün 8K çözünürlüğe sahip olduğu belirtiliyor.

Şimdilik her iki ürün hakkında da resmi bir bilgi yok. Ancak şirketin yeni işe alımı resmi olarak açıklanırsa Apple’ın çok yakında bir AR ürünü piyasaya sürmesi hiç de tuhaf olmayacaktır. Özellikle Schubert’in Meta şirketinde AR konusunda iletişimden sorumlu olması Apple’ın açıklamalarının oldukça yakın olduğunu gösterir nitelikte.

Kaynak: https://9to5mac.com/2021/12/26/apple-reportedly-hires-metas-ar-communications-lead-ahead-of-headset-launch-in-2022/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.