Apple ve Tesla Yenilenebilir Enerji İçin Birlikte Çalışacak

Apple, resmi sitesi üzerinden paylaştığı açıklamayla, Kaliforniya’da yeni bir güneş enerjisi çiftliği kuracağını duyurdu. Bu duyuruda açıklanana göre Apple, saatte 240 megavata kadar enerji depolayabilen bir çiftlik kuruyor. Bu gelişme ile birlikte şirket, %100 yenilenebilir enerjiye doğru bir adım daha atıyor. Çiftliğin aktif hale gelmesinin ardından yılda 15 milyon ton tehlikeli gazın salınması önlenecek. Bu, yenilenebilir enerjinin ve dünyanın geleceği için son derece önemli bir gelişme gibi gözüküyor. Ancak, Apple bu projede yalnız değil. The Verge’in haberine göre Apple ve Tesla, yenilenebilir enerji hedeflerini gerçekleştirmek için birlikte çalışacak.

Apple’ın basın açıklamasında yer vermediği bu durum, kendisini güneş enerjisi çiftliğinin bataryalarında gösterecek. Üstelik habere göre çiftlikte, Tesla’nın Megapack isimli lityum iyon batarya paketlerinden 85 adet kullanılacak. Ayrıca, bu bataryalar sayesinde elde edilen enerji Apple Park’ta da kullanılacak.

Apple Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden sorumlu başkan yardımcısı Lisa Jackson, şirketin birlikte çalıştığı tedarikçilerin karbon kullanımının da önüne geçmek istediğini ifade ediyor. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 2030 yılına kadar tedarikçi şirketlerin de karbon nötr hale gelmesine yardımcı olacaklarını belirtiyor. Ayrıca Jackson, Almanya, Fransa, Çin ve Hindistan gibi dünyanın farklı ülkeleri ve endüstrilerinin de kendilerine katılmalarından dolayı heyecan duyduklarını söylüyor.

2020 yılının Temmuz ayında Apple, 2030 yılına kadar üretimden işletmeye tüm alanlarda tamamen karbon nötr bir şirket olma hedefini açıklamıştı. Şirket bu hedefi için yenilenebilir enerji çalışmalarını ve ortaklarını büyük ölçüde artırdığını belirtiyor.

Apple’ın Karbon Ayak İzi %40 Azaldı

Apple, California Flats isimli bu batarya çiftliğinin 7.000’in üstünde evin bir günlük enerjisini karşılayabileceğini belirtiyor. Böylesine büyük bir enerji merkezinin geleceğimizin için oldukça yararlı olduğu düşünülüyor.

Şirketin yenilenebilir enerji ve karbon ayak izini azaltma konusundaki çalışmalarına karşılık net gelirlerin artışta olduğu da yayınlanan basın bülteninde yer alıyor. Apple, %40 azalan karbon ayak izi ile 2030 hedeflerine adım adım yaklaşıyor. Ayrıca şirket, 15 milyon tondan fazla gazın emisyonunun da önüne geçtiğini belirtiyor.

Apple ve Tesla yenilenebilir enerji konusunda birlikte çalışınca; “Diğer alanlarda da bir iş ortaklığı görülür mü?” sorusu akıllara geliyor. Ancak, Tesla’nın bataryalarının kullanılması hakkında iki şirketten de herhangi bir açıklama olmadığı için bu soru bizlerin meraklanmasından öteye gidemeyecek gibi gözüküyor. Yine de birçok kullanıcı, Apple Car Play gibi bir sistemi Tesla araçlarda görmenin hayalini besliyor.

Siz Apple ve Tesla işbirliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple’ın yenilenebilir enerji konusundaki çalışmaları hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.