Tesla Battery Day Etkinliği Gerçekleşti – Tesla Değer Kaybetti

Merak içinde beklenen, Tesla Battery Day (Pil Günü) etkinliği dün gece Türkiye saati ile 00:00 civarında gerçekleşti. İçlerinde uygun fiyatlı bir Tesla modeli hedefi, bugüne kadar görülmüş en yüksek beygirli Tesla modeli ve bataryalarda kullanılan kobaltı ortadan kaldırmaya yönelik adımlar bulunan bir dizi açıklamalar etkinlikte duyuruldu.

Açık havada gerçekleşen etkinliği, katılımcılar kendilerine ait olan Tesla’ları içinden izlediler.

Tesla Battery Day – Yeni “Tabless” Bataryalar

Etkinlikte tanıtılan önemli ürünlerden birisi de Tesla’nın yeni bataryaları oldu. “Tabless” ya da şeritsiz diyebileceğimiz yeni bataryalar sayesinde, arabaların gidebileceği mesafe artırıldı. Üstelik bu piller sadece menzili değil, gücü de artırıyor.

Bu yeni pillerin, Tesla tarafından üretilmesi bekleniyor. Hali hazırda üretilen Tesla bataryaları, Panasonic tarafından üretiliyor. Bu bataryaların Tesla şirketi bünyesinde üretilmesi sonucunda maaliyetlerin daha düşük olacağı ve aracın fiyatının da bununla beraber düşeceği tahmin ediliyor. Üstelik daha önce yaşanmış olan sipariş gecikmelerinin de önüne geçileceği belirtiliyor.

Pillere “tabless” denmesinin sebebi, batarya ile enerji aktarımı yaptığı nesne arasındaki şeridi kaldırması oluyor. Bu işlem ile bataryaların gücü altı kat artıyor, menzili ise %16 yükseliyor.

Resim: Tesla

Şirket, ayrıca bataryaları ilgilendiren başka bir konu üzerinde daha durdu. Eksi uç da denen katotların üretileceği yeni bir fabrika açılacağı belirtildi. Ayrıca Elon Musk, bataryalarda kullanılan katotların üretim maaddesi olan, çıkarılması zor ve insan haklarını ihlal eden koşullarda gerçekleşen kobalt kullanımını sıfırlama hedeflerini açıkladı.

Tesla Model S Plaid

Tanıtılan bir diğer ürün ise sosyal medyada oldukça ses getirdi. 2021 yılında çıkması planlanan yeni Model S aracı, oldukça üstün özelliklere sahip. Tesla, 321 km/h maksimum hız, 1100’den fazla beygir gücü, 836 km menzil, 2 saniyeden düşük 0-100 km/h değeri ile tam anlamıyla bir canavar tanıttı.

Ancak tabii ki bu canavarın fiyatı da özellikleri gibi yüksek. 139.990 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak araç 2021’in sonuna doğru piyasada olacak.

25.000 Dolarlık Tesla Modeli

Etkinlikte üzerinde durulan bir diğer konu ise, uygun fiyatlı Tesla modeli oldu. Tüm bu yapılan değişikliklerin ve olası bir maliyet düşümünün sonunda, 25.000 dolarlık bir fiyata sahip elektrikli bir araç çıkarma hedefleri paylaşıldı.

Günümüzde benzinli araçların fiyatlarının da bu civarlarda seyrettiği düşünülürse, bu modelin çıkması ve başarılı olması halinde Tesla’nın yüzü oldukça gülecek gibi duruyor.

Battery Day Gerçekleşti, Tesla Hisseleri Düştü

Yapılan etkinlik sonunda hisse sahipleri tarafından yapılan satışlar Tesla’nın market değerini 50 milyar dolar daha düşürdü. Bunun anlamı etkinlikte tanıtılan ve duyurulan gelişmelerin, hisse sahipleri tarafından beğenilmemesi ve yeterli görülmemesi olabilir.

Geçtiğimiz haftalarda buna benzer bir düşüş daha yaşayan şirket 80 milyar dolarlık bir değer kaybıyla karşılaşmıştı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.