Apple İşlemciler Intel’in Pazar Payını Düşürebilir

Teknoloji devi Apple, bilindiği üzere birçok alanda hizmet veriyor. Şirket, son yıllarda bilgisayar işlemcisi de üretmeye başladı. 2020 yılında M1 çip setini tanıtan Apple, önümüzdeki yıllarda işlemciler ile Intel’in pazar payını düşürecek gibi duruyor.

Bilindiği üzere Apple, geçtiğimiz seneye kadar bilgisayarlarına Intel işlemciler kullanıyordu. Bu sayede de Intel’in en büyük müşterilerinden birisi Apple oluyordu.

Fakat şirket, geçtiğimiz sene kendi çip setini üretmeye karar verdi. Bu kapsamda Apple, M1 çip üstü sistemi tanıttı ve yeni modellerinde bu çip setini kullanmaya başladı.

Apple’ın ürettiği çip, şirkete gelecek için umut vadediyor. Fakat bu durum Intel için pek olumlu olmayacak gibi duruyor. Çünkü Apple’ın kendi işlemcilerini üretmesi, Intel’in satış sayılarını ciddi bir şekilde düşürebilir.

Apple, Intel Siparişlerini Azaltmaya Başlıyor

Geçtiğimiz yıl kendi çip setini tanıtan Apple, bu konudaki çalışmalarını ilerletecek gibi duruyor. M1 ile beğeni toplayan Apple, iddialara göre M2 çip üretimine de başladı.

Apple’ın kendi çiplerini üretmesi şirket ve kullanıcıları için olumlu oldu. Mac kullanıcıları, M1 çipinin performansından gayet memnun kaldılar. Bunun dışında şirket, yeni bir sektörde de hizmet vermeye başladı.

Fakat bu durum dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden Intel için oldukça olumsuz olacak gibi duruyor. Çünkü Apple, Intel’in en önemli müşterilerinden birisiydi. Ancak Apple, kendi çip setini üretmeye başladıktan sonra Intel işlemci siparişlerini azaltmaya başladı.

Apple M1

Hatta iddialara göre Intel, bu yıl sonunda Apple’dan gelen siparişlerinin %50’sini kaybetmiş olacak. Bu durum Intel için önümüzdeki yıllarda daha da kötüleşecek. Çünkü Apple, gelecekte Intel’den işlemci almamayı planlıyor. Bu da Intel’in işlemci pazarındaki payının %80’nin altına düşmesine sebep olabilir.

Tabii ki bu durum şimdilik tahminlerden ibaret. Intel, eğer insanları performansıyla büyüleyecek çip setleri geliştirebilirse pazardaki payını korumayı başarabilir.

Intel, kendi işlemcilerinin Apple işlemcilerinden daha güçlü olduğunu söylüyor. Hatta şirketin iddialarına göre, Intel işlemcili Mac’ler, M1 işlemcili Mac’lere göre daha iyi performans gösteriyorlar.

Fakat Apple, bu konuda Intel’e pek katılmıyor. Apple, M1 çip setinin performansından gayet memnun diyebiliriz. Bunun dışında şirket, önümüzdeki yıllarda daha güçlü çip setleri geliştirmeyi planlıyor.

Sizler Apple işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, ürettiği işlemciler ile kullanıcılarını memnun edebilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.