Apple iOS 16’nın Canlı Etkinlikler Özelliğini Erteliyor

Apple dün, geliştiriciler için Canlı Etkinlikler özelliğinden yararlanacakları uygulamalar oluşturmasını sağlayacak ActivityKit beta sürümünü duyurmuştu. Ancak bugün iOS 16 için Canlı Etkinlikler özelliğinin ertelendiği ile ilgili bilgiler gündeme geldi.

Apple, bir geliştirici haber güncellemesi yayınladı. Bu güncellemede, Canlı Etkinlikler özelliğinin ve ActivityKit’in iOS 16’nın ilk genel sürümüne dahil edilmeyeceği bilgisi yer aldı. Bu özelliğin, iOS 16 beta 4 sürümünde yer alacağı da belirtildi. Ayrıca yılın ilerleyen günlerinde, bu özelliğin herkese açık olacağı da duyuruların içinde kendisini gösterdi. Özelliğin, App Store’da kullanıma açık olacağı da haberler arasında yer aldı.

Apple iOS 16 Beta 4 Sürümü için Geçerli Olacak Canlı Etkinlikler ile ilgili Detaylar

Apple’ın iOS 16’daki iPhone kilit ekranı için duyurduğu güncellemelerden biri Canlı Etkinlikler olarak karşımıza çıktı. Canlı Etkinlikler ile kullanıcıların bilgilerini güncel bir şekilde kilit ekranında gösteren bir widget olacağı belirtildi. Örneğin, bir futbol takımı her gol attığında yeni bir bildirim yerine canlı olarak güncellenen skorlarla tek bir bildirimin gösterileceği ifadeler arasında yer aldı.

wwdc22-ios-16

Geliştiricilerin bir Canlı Etkinliği yapılandırmak, başlatmak, güncellemek ve sonlandırmak için ActivityKit’i kullanabileceklerini de belirtti. Apple, uygulamaların widget uzantısındaki Canlı Etkinliğinin, kullanıcı arayüzünü oluşturduğunu söyledi. Ayrıca şirket, Canlı Etkinlikler özelliğinin, bir widget olmadığını ve güncelleme almak için farklı mekanizmalar kullandığını da vurguladı.

Haziran ayında WWDC 2022’de Canlı Etkinlikler ile ilgili detaylar yer aldı. Bu özelliğin, iOS 16’daki kilit ekranında canlı ve güncel bilgi görevi göreceği bilgisi kendisini gösterdi. Canlı Etkinlikler özelliği ile kullanıcıların, spor oyunu, antrenman, sipariş ya da ulaşımla ilgili bilgileri takip edeceği bilgisi yer aldı. Bunun yanında Canlı Etkinlikler sayesinde, herhangi bir konuyla ilgili bildirimleri arka arkaya ve çok almak yerine tek bir bildirim halinde görmenin mümkün olacağı da duyurular arasında kendisini gösterdi.

Apple, Canlı Etkinlikler özelliğinin en son geliştirici beta sürümünde mevcut olacağını bildirdi. Ancak iOS 16’nın geri kalanıyla birlikte kullanıcılara sunulmayacağını da ekledi. Apple, Canlı Etkinlikler özelliğini yıl içinde piyasaya çıkacak olan iOS 16 güncellemesiyle birlikte geleceğini duyurdu. Ancak şirketin ilerleyen günlerde bu konuyla ilgili güncel bir bilgi verip vermeyeceği henüz belli değil.

Peki sizler Apple şirketinin iOS 16 için canlı etkinlikleri içermeyeceğini duyurması hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://appleinsider.com/articles/22/07/28/apple-delays-live-activities-in-ios-16/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.