Apple iMac Pro Üretimini Durduruyor

Apple tarafından üretilen en güçlü bilgisayarlardan biri olan iMac Pro, artık üretilmeyecek. Apple tarafından yapılan resmi açıklamaya göre şirket, iMac Pro üretimini durduruyor.

Macrumors tarafından yapılan habere göre, iMac Pro üretimi artık yapılmayacak. Bu kararın alınmasının ardında yatan iki neden olduğu açıklanıyor. Ağustos ayında tanıtılan 27 inçlik iMac modelinin iMac Pro’ya göre daha çok tercih edildiği belirtiliyor. Daha yüksek bir donanıma ihtiyaç duyan kullanıcıların ise Mac Pro modelini seçebileceği ifade ediliyor.

Şirket, alınan kararın ardından satış yaptığı resmi sitedeki ifadeleri de güncelledi. Apple Türkiye resmi sitesinde yer alan iMac Pro satış sayfasına “Stoklar tükenene kadar geçerlidir.” ibaresi eklendi. Ayrıca, cihaza yapılabilecek tüm eklemelerin de kaldırıldığı ve sadece standart sürümünün satıldığı açıklandı. Üstelik, şu anda Apple Türkiye sitesinden iMac Pro satışı yapılmıyor.

apple-imac-pro-uretimini-durdurdu

iMac Pro, 10 çekirdekli ve 3.0 GHz hızında bir Intel Xeon W işlemci bulunduruyor. Bunun haricinde 32 GB bellek ve 1 TB SSD barındırıyor. Yapılandırma ayarlarıyla 256 GB’a kadar yükseltilebilen bellek artık kullanılmayacak gibi duruyor. 8 GB Radeon Pro Vega 56 grafik işlemcisi ve 27 inç Retina 5K ekranıyla 57.439 TL’den kullanıcılara sunulan iMac Pro, belirttiğimiz gibi, şimdilik satın alınamıyor.

Apple’ın da açıkladığı gibi, iMac Pro kullanıcılar tarafından pek tercih edilen bir model olmadı. Haber sonrasında, şimdiye kadar iyi bir ömrü olduğunu söyleyen kullanıcılar da mevcut. 2017 yılının kasım ayında satışa sunulan iMac Pro, kısa ömründe şirkete ufak çaplı bir zarar vermiş bile olabilir.

M1 Çipli iMac Yolda mı?

iMac Pro’nun üretiminin durdurulması, yeni Mac modelleriyle ilgili de olabilir. Şirketin Apple silikonu kullanarak geliştirdiği yeni M1 çipini diğer Mac modellerine eklemesi beklenen bir hamle. Özellikle çok satılan iMac’in yeni M1 çipli bir modelinin satışa sunulacağı uzun zamandır etrafta dolaşan bir dedikodu. Bu yeni gelişmeyle birlikte duyuruların da gittikçe yaklaştığını varsaymak yanlış olmayacaktır.

Apple M1 Çipli Mac Modellerini Duyurdu

iMac Pro üretimine son verdirdiği düşünülen iMac’in, hiçbir ekleme yapılmadan satılan en yüksek modeli 25.299 TL’ye satın alınabiliyor. iMac Pro ile birebir aynı olmasa da çoğu profesyonelin işini görebilecek donanıma sahip cihaz, iMac Pro’nun yarı fiyatından bile daha ucuz.

Ancak, iddialar doğruysa ve M1 çipli bir iMac yakında satışa sunulursa, fiyatlardaki değişikliğin hangi yönde olacağı şimdilik bilinmiyor. Buna ek olarak, çok olası görünmese de, M1 çipli yeni bir iMac Pro modeli de tanıtılabilir. Çok uzak gibi görünen bu hamle, hiçbir tanıtım yapmadan üst seviye bir kulaklık çıkaran Apple’dan gelirse bizleri hiç şaşırtmayacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.