Apple, 3nm İşlemciye Sahip iPad ile Geliyor!

Apple işlemci konusunda işleri bir seviye daha yukarıya taşıyacak gibi gözüküyor. İddialara göre şirketin gelecek sene çıkaracağı iPad, yeni nesil bir işlemci içerecek. Apple, TSMC tarafından üretilen 3nm işlemciye sahip bir iPad ile kullanıcılarının karşısına çıkacak!

Nikkei Asia tarafından paylaşılan bilgilere göre Apple, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin ürettiği yeni nesil 3nm boyutundaki işlemcileri kullanan ilk şirketlerden biri olacak. Gelecek sene piyasaya süreceği iPad, 3nm boyutundaki işlemciden güç alacak.

Üstelik, 3nm boyutundaki işlemciyi kullanacak tek marka Apple olmayacak gibi gözüküyor. Apple’a ek olarak Intel’in de yeni işlemcileri test ettiği bilgisi de paylaşılıyor. Testlerin ardından 2022 yılının ikinci yarısında ticari amaçlı kullanımın başlayacağı ifade ediliyor.

TSMC, bu çiplerin şu anda kullanılan 5nm işlemcilere kıyasla çok daha yüksek performans göstereceğini ifade ediyor. Üretici firma, 3nm işlemcilerin 5nm boyutundaki işlemcilere göre performans açısından %10-15 arasında daha iyi sonuç vereceğini belirtiyor.

Üstelik, yeni işlemcilerin daha iyi sonuç vereceği tek etkenin performans olmayacağı belirtiliyor. Performansa ek olarak güç tüketimi konusunda da cihazların çok daha başarılı olacağı ifade ediliyor. TSMC’ye göre 3nm işlemciler %25-30 oranında daha az güç tüketecek.

Apple 3nm ipad

3nm İşlemciler iPhone’a Yetişemeyecek

Apple’ın 3nm işlemciye sahip ilk ürünün büyük ihtimalle iPad Pro olacağı tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra bu cihazın iPad Air olabileceği iddiaları da mevcut.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan rapor, OLED ekranlı iPad Pro modelinin 2023 yılına ertelendiğini belirtmişti. Buna karşılık OLED ekranlı iPad Air modelinin ise 2022 yılında kullanıcılarla buluşacağı gündeme gelmişti. Bu nedenle yeni 3nm işlemcinin ilk deneneceği ürünün iPad Air olma ihtimali mevcut.

Şu anki iPad Air ve iPad Pro modellerinde 5nm işlemci yer alıyor. iPad Air’da yer alan altı çekirdekli A14 Bionic işlemciye ek olarak iPad Pro’da da M1 çip bulunuyor. M1 performans anlamında çığır açsa da 5nm bir işlemci olduğunu unutmamak gerek.

Tüm bunların haricinde yeni iPhone modellerinde 3nm işlemcileri görmek şimdilik pek mümkün değil gibi gözüküyor. Bunun başlıca nedeni iPhone modellerinin zamanlaması. Fakat bu işlemcilerde de 5nm işlemci yerine 4nm boyutunda bir çip kullanılacağı belirtiliyor.

2021 yılında çıkacak yeni A15 Bionic işlemcili iPhone modellerine ait çiplerin üretiminin başladığı haberi geçtiğimiz günlerde karşımıza çıkmıştı. Bu işlemcilerin, sıradan 5nm işlemcilere göre çok daha hızlı bir mimariye sahip olduğu belirtiliyor.

Bu yeni gelişme ile Apple’ın M1 çiplerinin geride kalma ihtimali gün yüzüne çıkıyor. Siz Apple tarafından üretilecek 3nm işlemciye sahip iPad hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.