App Store Arama Sekmesine Yeni Reklam Alanı!

App Store arama sekmesine yakında yeni bir reklam alanı geliyor. 10 yılı aşkın bir süredir iOS işletim sistemli cihazlarda uygulama marketi olarak kullanılan App Store, geliştiriciler ve kullanıcılar için oldukça işlevsel. Her ne kadar son dönemde bazı kesimler tarafından komisyon dolayısıyla eleştirilse de kimilerinin gözünde hala en iyi uygulama marketi.

App Store, dünya çapında 1,8 milyondan fazla uygulama sayısına sahip. Aynı zamanda güvenlik ve gizlilik gibi kavramlar konusunda oldukça titiz. Öyle ki, geçen yıl 150.000 üzerinde uygulama ve oyun başvurusu reddedilmiş.

app-store-uygulama
App Store oldukça fazla sayıda içeriğe sahip.

Güvenlik konusunda ise Apple Store kullanıcı verilerini izinler doğrultusunda şirketler ile paylaşıyor. Öte yandan Apple işletim sistemli cihazlarınızda (MacOS, iOS vs.) bir uygulama üzerinde bulunan kişisel bilgileriniz diğer uygulamalar ile paylaşılmamakta.

App Store üzerinde bulunan uygulama ve oyunların inceleme ve yorumları kullanıcılar için oldukça önemli. Bu konuda paylaşılan bilgilere göre her hafta 500’den fazla uzman 100.000’in üzerinde uygulamayı incelemeye alıyor.

Apple, geliştiriciler tarafından yayınlanan uygulama ve oyunların güncelliğini oldukça önemsiyor. Bu zamana kadar 2 milyondan fazla uygulamayı yeni sürümlerle uyumlu olmadıkları ya da güncellenmedikleri için App Store’dan kaldırılmış.

App Store ve Arama Sekmesi Reklamları

App Store da karşımıza çeşitli reklamlar mağaza içerisinde bulunan uygulama ve oyunlara dikkat çekmekte. Geliştiriciler kullanıcılara ulaşmak için bu reklam alanlarını sık sık kullanıyor.

Bu sayede kullanıcıların o uygulamaya özel olarak arama yapmalarına gerek kalmıyor. Arama ekranında direkt olarak karşılarına çıkan içeriği indirebiliyorlar.

app-store-arama-ekran
App Store Arama Sekmesinde Yeni Reklam Alanı

Geliştiriciler, 2016 yılından beri App Store’da arama sonuçları üzerinden reklam verebiliyor. Ancak kullanıcılar sadece arama butonunda bir sorgu yaparak reklamları görüntülüyordu.

Fakat bu yeni reklam alanı ile arama ekranında henüz sorgu yapmadan bazı reklamlar görüntülenebilecek.

Halihazırda arama sekmesinde keşfet ve önerilenler alanı bulunuyor. Bu yeni getirilen özellik tam olarak bu alanların altında yer alacak. Reklam vermek isteyen geliştiriciler kendi reklam kampanyaları için bu alanı kullanabilecek.

Bu reklamlar genellikle yapılan App Store aramalarının kaynağını kullanmayacak. Bunun yerine şirket tarafından toplanan Apple reklam verilerine dayanarak oluşturulacak.

Bir iOS işletim sistemli telefona sahip iseniz bu reklam verileri paylaşımını kapatabilirsiniz. Ayarlar kısmına tıkladıktan sonra gizlilik ve ardından en altta yer alan Apple’ın sunduğu reklamlar seçeneğine tıklamanız yeterli.

Siz App Store’un kullanış kolaylığı ve bu tip geliştirici reklamları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.