Amazon’dan Sosyal Mesafe Asistanı

Teknoloji devi Amazon bugün yaptığı açıklamada, depolarında çalışan işçilerin sosyal mesafeyi koruması için yapay zekaya dayalı bir sistem geliştirdiklerini belirtti. Amazon ayrıca “Mesafe Asistanı” olarak tanımlanan bu sistemin planlarını ve altında yatan teknolojiyi ücretsiz dağıtacaklarını açıkladı.

sosyal mesafe uyarısı
“Lütfen mümkün olduğunca 2 metrelik mesafeyi koruyun.”

Pandemi süresince çalışma koşulları sebebiyle çok fazla eleştiriye maruz kalan şirket, yaptığı bu hamle ile üstündeki yüklerden az da olsa kurtulmayı başardı. Amazon, Mesafe Asistanı teknolojisinin 50-inç monitör, kamera ve dizüstü bilgisayar içerdiğini açıkladı. Kamera, insanların birbiri ile ne kadar yakın yürüdüklerini gösterir. Kullandığı Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) sayesinde insanların etrafında bir çember oluşturur. Çember ilk oluştuğunda yeşil olur fakat eğer kameranın yakaladığı kişiler birbirine 1.8 metreden daha yakın olursa çemberler birbiri ile kesişir ve kırmızı rengine döner. Oldukça basit bir sisteme sahip olsa da çok fazla işe yarayacak gibi görünüyor.

Sosyal mesafe asistanı prototipleri, testleri geçer geçmez kullanımına başlandı. Uygulama şimdilik az sayıda Amazon binasında faaliyete geçti fakat şirket bu sistemi tüm binalarına bir an önce yaymayı hedefliyor.

Amazon:Mesafe Asistanı Açık Kaynak Olacak

Amazon bu çalışmasıyla çalışanlarının sağlığına ve güvenliğine önem verdiğini gösterdi. Şirket aynı zamanda bu teknolojinin diğer firmalara da yararlı olacağını bildirdi ve bu gerekçeyle Mesafe Asistanı’nın kaynak kodlarını açık kaynak olarak paylaşacak. Bu sayede diğer firmalar bu tarz mesafe asistanı projelerinde Amazon’a herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmayacak.

Amazon’un Mesafe Asistanı

Eleştirilerin Hedefi Olmuştu

Yeni sistem her ne kadar Amazon’un çalışma alanlarındaki güvenliği artırsa da şirket, Koronavirüs’e karşı yeterince önlem almadığı gerekçesiyle çalışanlarından ve diğer insanlardan oldukça fazla eleştiri almıştı. Şirketin bazı çalışanları bölümdeki yöneticilerin yanlış bilgiler verdiğini söylemişti. Çalışanların yaptığı açıklamaya göre yöneticiler, kurallara tam uyulmamasına rağmen sosyal mesafeyle ilgili raporları bilerek yanlış doldurarak sahtekarlık yapıyorlardı. Çalışanlar aynı zamanda Amazon’u dava ettiler fakat mesafe asistanı sayesinde bu yetersizliklerini ortadan kaldırma yolunda bir adım atmış görünüyor. Görüntü ile kolayca oynanamayacağı için Amazon tarafından bu gibi sahtekarlıkların yapılması daha güç hale gelecek.

Her ne kadar Amazon’un bu projeyi iyi niyetle çıkardığına güvensek de bazı kişiler şirketin bu sayede insanları daha fazla izleme kabiliyeti kazanacağını iddia ettiler. Bu gerekçeyle de yazılımın yalnızca pandemi döneminde kullanımına izin verilmesi istendi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.