AB Google’ın Fitbit Satın Alımı İçin Tam Soruşturma Açacak

AB, Google’ın Fitbit satın alımı için tam kapsamlı soruşturma açacak. Resmi duyurunun gelecek hafta yapılması bekleniyor. Haftalardır süren Avrupa Birliği tarafından Google Fitbit satın alımı incelemesi hala devam ediyor. Google’ın 2.1 milyar dolarlık satın alımı olarak bilinen Fitbit satın alımı güvenlik endişeleri nedeniyle Avrupa Birliği tarafından incelemedeydi. Güvenlik endişelerinin beraberinde getirdiği inceleme kararı, bugün Reuters tarafından bildirildiğine göre daha fazla incelemeye tabi tutulacak. Haber ajansı, konunun gelecek hafta tam kapsamlı bir soruşturmayla karşılacağını bildirdi.

AB, bildirildiğine göre Google’ın Fitbit satın alımı için daha fazla taviz talep ediyor. Bu tavizler arasında Fitbit verilerinin Google lehine kullanılmaması bulunuyor. Google’a bu konuda güvenmeyen Avrupa Birliği, Fitbit için çeşitli kısıtlamalar öne sürdü. Google her ne kadar verdiği sözlerle Avrupa Birliği’ni yatıştırmaya çalışsa da pek başarılı olduğu söylenemez.

2019 Kasım ayında Google 2.1 milyar dolarlık bir yatırımla Fitbit‘i satın aldığını duyurmuştu ve o zamandan beri bu satın alım çeşitli davalarda yerini aldı. Paylaşılan bilgilere göre büyük bir olasılıkla AB tarafından yapılan soruştuma 4 ay daha sürecek. Dün teknoloji devlerinin temsilcilerinin de içinde bulunduğu (Amazon, Facebook, Google, Apple) duruşmada Google CEO’su Sundar Pichai’ye veri kullanımıyla ilgili çeşitli baskıcı sorular soruldu. Google’ın kendi arama motoru hakimiyetini güçlendirmek ve rakip firmalarını izlemek için bu verileri kullanacağı öne sürülüyor.

Google fitbit satın alımı soruşturmada. fitbit saatleri

Google Fitbit Satın Alımıyla İlgili Önceki Haftalarda Neler Olmuştu?

Kullanıcılarının sağlık verilerini kullanarak onlara fitness etkinlikleri, kalp atış hızları ve uyku düzenleri konusunda bilgilendirme yapan bir akıllı saat firması Fitbit, 2019 Kasım ayında Google tarafından satın alınmıştı. Avrupa Birliği bu satın alımın piyasada akıllı saat rekabetine zarar verip vermeyeceği konusunda ve Google’ın verileri masum bir şekilde kullanıp kullanmayacağı konusunda endişeliydi. Bu nedenle Avrupa Birliği ve birçok kuruluş bu konuda Google’a dava açtı ve bu satın alımın incelenmesi talep edildi.

Bu duruma cevap olarak ise Google “Fitbit satın alımı verilerle ilgili değil, cihazlarla ilgilidir.” açıklamasını defalarca tekrarladı.

Avrupa Birliği’nin inceleme kararının açıklamasından yaklaşık 10 gün sonra Google’ın AB’ye bir teklif sunduğu duyuruldu. Bu teklifte Google’ın kendi reklamlarında Fitbit’den elde ettiği sağlık verilerini kullanmayacağı konusu bulunuyordu. Her ne kadar bu teklif Google tarafından AB’nin ılımlı yaklaşacağı düşünülerek sunulsa da durum düşünüldüğü gibi olmadı.

4 Ağustos’ta sonlanacak olan ön incelemenin ardından Avrupa Birliği Fitbit satın alımı için tam kapsamlı bir soruşturma başlatacak. Soruşturmanın 4 ay kadar süreceği öngörülüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı