Google Fitbit Satın Alımı AB Tarafından İncelemede

Google, Fitbit satın alma hamlesi Avrupa Birliği ve diğer birçok kurum tarafından inceleniyor. Fitbit, kullanıcının kalp atış hızını ve hareketlerini inceleyen, değerlendiren ve spor yapmasında yardımcı olan bir akıllı saattir. 

Google Kasım 2019’da zarar eden Fitbit’i satın alacağını açıklamıştı. Google’ın bu şirketi satın alacağı haberinden birçok insan rahatsızlık duymaya başladı. Avrupa Birliği de bunların içinde. AB, Google’ın Fitbit’i satın almayı teklif etmesinin rekabete zarar verip vermeyeceğini ya da kişisel verilere erişim sağlayıp sağlamayacağını sorguluyor. 20 farklı tüketici grubu, Google’ın satın alımının engellenmesi doğrultusunda bir çağrıda bulundu. Bu grupların Google’ın karşısında durmasının ana sebebi, firmanın Google ürünlerini kullanan birçok kişi hakkında çok fazla sayıda kişisel bilgiye sahip olmasıdır. Bunun daha da artmasından büyük bir endişe duyuluyor.

Google Fitbit akıllı saat firmasını satın alarak giyilebilir teknoloji sektöründe daha da söz sahip olacak ve belki de Apple Watch’a rakip olarak Google markalı akıllı saatlerin satılmasında yardımcı olacak. Google, satın alma işleminin durdurulma talebine karşı bir cevap olarak reklamları uygun kullanıcılara ulaştırmak için Fitbit verilerini kullanmayacağını ve toplanan veriler hakkında “şeffaf” olacağını söyledi. 

Birleşik Krallık bünyesinde kurulan, devlet ve işletmelerce yapılan gizlilik ihlallerini izlemekle yükümlü olan Privacy International (PI) da Google’ın Fitbit’i satın almasına karşı durmaya çalışan kurumlar içinde. Devralmaya karşı çıkan Privacy International, “Şirketlerin sizinle ilgili bu kadar özel bilgileri biriktirmesine izin verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Fitbit akıllı saatleri

Google Fitbit İçin “Bu Anlaşma Verilerle İlgili Değil” Dedi

Google bu düşünce ayrılıklarından sonra Google ve Fitbit’in rekabet ettiği şirketlerin birçoğuna, devralmanın dezavantajlı olup olmadığını ya da rakip şirketleri ne kadar etkileyeceğine dair ayrıntılı anketler gönderdi. Avustralya rekabet yetkilisi de anlaşmayla ilgili endişelerinin olabileceğini ve Ağustos ayında bir karar vereceğini söyledi. Rekabet yetkilileri veya kurumları, genellikle rekabet düzenleyici yasaları düzenleyip uygulayan (bazen tüketici koruma yasalarını uygulayabilen), ekonomik bir düzenleyici olarak da adlandırılan, genellikle yasal bir otorite olan bir devlet kurumudur. Bu yüzden Google’ın bu kurumlardan destek alması çok önemlidir. 

Google, Fitbit satın alımıyla ilgili bu sıkıntılara karşı birçok açıklama yaptı. Şirket, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Bu anlaşma verilerle değil cihazlarla ilgilidir.” dedi. “Google ve Fitbit’in donanım çabalarının birleşiminin sektördeki rekabeti artıracağına inanıyoruz.” diyerek de sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği anlaşmaya izin verip vermeyeceğini veya soruşturma başlatıp başlatmayacağını 20 Temmuz’a kadar karar verecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı