Google Fitbit Satın Alımı İçin Avrupa Birliği’ne Teklif Sundu

Google Fitbit satın alımı için Avrupa Birliği’ne veri anlaşması sundu. Google’ın Fitbit satın alımı Avrupa Birliği tarafından veri güvenliği endişeleri nedeniyle incelemedeydi. Fitbit akıllı saati kullanıcıların sağlık verilerinden yola çıkarak onların spor yapmalarına ve sağlık kontrollerini bildirmede yardımcı olacak bir teknolojidir. Avrupa Birliği’nin Google için endişesi de bu satın alımla beraber Google’ın çok fazla kullanıcı bilgisine sahip olmasıydı. Fitbit akıllı saat üretici firmasının Google’a geçmesi verilerimiz üzerinde daha fazla söz sahibi olunacağı anlamına geliyor.

Google 13 Temmuz’da yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nin satın alma işlemine daha ılımlı yaklaşabilmesi için bir teklif sundu. Bu teklifte tüm endişelerin giderilebilmesi amacıyla Fitbit akıllı saat ürününün topladığı sağlık verilerinin kullanılmayacağı bulunuyordu. Akıllı saat pazarında Apple ve Samsung gibi güçlü rakipleri olan Google, Fitbit ile rekabeti artırmak istiyor. Ancak Google’ın veri kullanımı endişeleri önüne büyük bir engel koydu. Google bu konuyla ilgili daha önceden yaptığı açıklamayla “Bu girişim verilerle ilgili değil cihazlarla ilgilidir. Avrupa Komisyonu’nun Fitbit ile verilerin reklamcılıkta kullanılmayacağı düşüncesini koruyan yaklaşımını takdir ediyoruz.” dedi.

google satın alımıyla Fitbit akıllı saat sembol

Fitbit Rakiplerinin Çok Daha Gerisinde Kalıyor

Reuters haber ajansı da Google’ın veri taahhüdünün Avrupa Birliği’nden onay almada büyük bir yardım sağlayacağını belirtiyor. International Data Corporation’ın 2020 verilerine göre Fitbit giyilebilir teknoloji pazarında yalnızca %3’lük bir yere sahip. Halihazırda 2019 yılında 2 milyar dolar zarar eden Fitbit pazardaki rakipleri Apple, Samsung ve Xiaomi’nin çok gerisinde yer alıyor.

Google’ın üzerindeki kendinin reklam ve arama motoru otoritesini daha da artırmak için Fitbit’in sağlık verilerini kullanma endişeleri büyük eleştiriler aldı. Böyle bir firmayı satın almasındaki tek mantıklı nedenin “veriler” olduğu düşünülüyor. Bu endişelerin ortadan kalkması için Google, Avrupa Birliği’ne sağlık verilerini kullanmamayı önerdi. Avrupa Birliği henüz incelemede olan satın alım işleminin son kararını 20 Temmuz’da verecek.

Veriler ve gizlilik diyince akıllara ilk olarak Google geliyor. Her ne kadar toplanan veriler için “şeffaf” olacağını belirtse de yine de endişeleri ortadan kaldıramadı. Verileri kullanmama adına verdiği öneri de gerçekten Avrupa Birliği’nin kararını olumlu yönde değiştirebilir. Google Fitbit satın alımı için elinden gelen her şeyi yapmaya devam ediyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı