8D Ses Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

8D ses teknolojisi nedir? Müzik dünyasına her geçen gün yeni teknolojiler dahil olmaya devam ediyor. Başlangıçtaki oldukça basit kayıt stüdyolarından, gelişen teknolojik imkanlarla birlikte karmaşık ve oldukça işlevsel olan stüdyolara geçiş yapılarak oldukça kaliteli ve pürüzsüz kayıtlar elde edilmeye başlandı. Ayrıca kaliteli kayıtları müzik severlere kalite kaybı yaşanmadan aktarmak için çeşitli teknolojik cihazlar da piyasaya sürüldü.

Gürültü engelleyen kulaklıklar, üstün ses yalıtımlı ses kayıt cihazları ve farklı müzik dinleme platformları da bunlar arasında yer alıyor. Bütün bunlarla beraber farklı müzik türleri ve bunlara bağlı olarak da farklı müzik teknolojileri gün yüzüne çıktı. Bunlardan bir tanesi de 8D müzik teknolojisi oldu ve gerçekten yeni bir fenomen haline gelip web sitelerinde ve müzik akış platformlarında büyük beğeni topladı. Peki, 8D ses teknolojisi nedir?

8D Ses Teknolojisi

Çoğumuz karantina zamanlarında yeni müzik türleri keşfetmeye oldukça zaman bulduk. Fakat 8D ses teknolojisi, sunduğu farklı müzik deneyimiyle gerçekten kendine özgü bir tür. Özellikle siz de bir odyofilseniz, 8D müzik sizi tamamen farklı bir zamana ve mekana götürerek benzersiz bir dinleyiş hissiyatı yaratır. 8D ses veya 8D müzik teknolojisi, yapımcıların post prodüksiyon aşamasında kullandıkları bir efekttir. Aslında 8D sesi, bir şarkının son miksine sol kulaktan sağ kulağa geçecek şekilde otomatik bir kaydırma efekti eklenerek oluşturulur. Bu kaydırma efekti, sesi farklı ses kanallarına dağıtarak yapımcılar tarafından yapılır. Herhangi bir kulak içi veya kulak üstü kulaklığınızı elinize alın. Kulaklığınızda sağ ve sol olarak iki adet fiziksel kanal bulacaksınız. 8D teknolojili bir müzikle, ses sağ ve sol kanallardan hareket eder veya sadece belirli bir ses tek bir fiziksel kanaldan kulağınıza verilir. 8D ile bu hareket eden ses yapısı, kafanızın etrafında adeta notalar dönüyormuş hissiyatı yaratır. Ayrıca, sesin canlı bir konserden geliyormuş gibi görünmesini sağlamak için bir yankı efekti de eklenir.

8D Ses Teknolojisi Nedir?

Ses, böylece kulağa her yönden ve farklı ses kaynaklarından geliyor gibi yansıyarak normal müzik dinleme deneyimlerinden daha duyusal bir hale gelir. Çoğu insan 8D müzik teknolojisini geleceğin müzik teknolojisi olarak görüyor ancak temel 8D ses teknolojiyi epeydir müzik dünyasında mevcuttur. Daha önce bir ev sinema sisteminde surround ses testi yapmışsanız veya Pink Floyd’un Echoes şarkısının başlangıç kısmını dinlemişseniz, 8D ses teknolojisini deneyim etmişsiniz demektir. Yapımcılar ve ses mühendisleri, dinleyiciye göre sesin nereden geldiğini belirleyen uzun süredir çok boyutlu bir ses haritasına sahipler. Audio mapping ismini verdikleri işlemle 8D seslerin oluşmasını çoktandır sağlamaktalar.

8D Ses Nasıl Çalışır?

Fizyolojik açıdan 8D ses efekti, çift sesli kayıtları işitme hissini taklit etmeye çalışır. Bu süreç, sesleri bir insanın kafasında farklı alanlara yerleştirmeyi içerir (sesi yalnızca sol ve sağ hoparlör kanallarına yönlendirebilen normal stereo kayıtlar gibi değil). Bu çift sesli kayıtlara da binoral ses adı verilir. Binoral ses, kulaklıklarımızla aynı yöne doğru yerleştirilmiş birden fazla mikrofon aracılığıyla kaydedilir ve bir tür aşama oluşturulur. Bu aşama, bir sesin  iki mikrofona ulaşma hızını ifade eder ve ses bir kez oynatıldığında yönlü ses yanılsaması yaratır.

8D Ses Nasıl Çalışır

8D müzik söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken en büyük şey, kayıt işleminin normal stüdyolarda görülen işlemden farklı olmasıdır. 8D müzik üreticileri, bir şarkının çeşitli stereo parçalarını manipüle ederek onları fiziksel hareket illüzyonu yaratmak için 360 derecelik sanal bir alan içinde hareket ettirirler. İsminde geçen 8D, 8 boyuta atıfta bulunmaz. Muhtemelen daha çok 8 yönle alakalıdır. Gerçek ses mühendisleri, büyük olasılıkla 8D müziği uzamsal ses veya 3D ses olarak düşünmemizi belirteceklerdir.

8D Sesin Etkisi

Muhtemelen, son birkaç gün içinde arkadaşlarınızdan bazıları size bir şarkı atıp kulaklıkla dinlemenizi tavsiye etmiştir veya internette herhangi bir 8D müzik karşınıza çıkmış, kulaklıkla dinlemeniz önerilmiştir. Henüz bunlardan herhangi biriyle karşılaşmadıysanız da 8D müzik teknolojisi gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve YouTube 8D için en büyük pazar yeri haline gelmeye başladı. Bu kadar ses getirmesinin nedeni de dinleyicilerde yarattığı etki.

Herkesin bildiği gibi müzik ruhun gıdasıdır. 8D teknolojisi ile donatılmış müzikler, kullanıcılarda daha derin bir psikolojik etki yaratıyor. 8D müziği deneyimleyen insanlar, 8D’yi ışınlanma, sarhoş olma ve rahatlama gibi farklı etkilerle tanımlıyorlar. Farklı deneyimler yaşayabilirsiniz ancak, en iyi 8D sesi, dinleyende duygusal ve psikolojik olarak derin etkiler uyandırandır. Bu harika deneyimi edinebilmeniz için 8D sesli şarkıların yer aldığı spotify listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, sizlere son günlerde oldukça adından söz ettiren 8D ses teknolojisi konusunu ele aldık. Ele alırken genel olarak 8D ses teknolojisinin müzik dünyası açısından sunduklarına değindik ve nasıl çalıştığına dair açıklamalarda bulunduk. 8D ses teknolojisi, müzik dünyasında oldukça benzersiz bir akım yaratsa da, sinema dünyasında da büyük etkilere sahip olmuştur. Özellikle stereo ses efektli bir filmi 8D ses teknolojisine uygun bir sinema salonunda izleyecek olursanız tam olarak ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.