0xc00007b Hatası Çözümü – 2023

Bilgisayarlar, her geçen gün hızla gelişen dünyada en çok kullanılan teknolojik cihazların başında gelmektedir. Bilgisayarlar sayesinde insanlar, birçok işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar. Ancak bilgisayarda bir uygulamayı çalıştırmak konusunda zaman zaman bazı hatalarla karşılaşıyoruz. İşte bu hatalardan biri de 0xc00007b hatası olarak karşımıza çıkıyor. Windows kullanıcılarının karşılaştığı bu hata, zaman zaman sinir bozucu olabiliyor. Bu hatayı çözmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Peki 0xc00007b hatası çözümü nasıl yapılır?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte 0xc00007b hatası çözümü için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden söz edeceğiz. Bunun yanı sıra içeriğimizde 0xc00007b hatasının ne olduğuna ve nedenlerine değineceğiz. İçeriğimizden Windows kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bu hatayı çözmek için kullanabileceğiniz 5 yöntem hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer siz de hazırsanız 0xc00007b hatası nedir sorusu ile içeriğimize başlayalım.

0xc00007b Hatası Nedir?

Windows, günümüzde pek çok bilgisayarda kullanılan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Milyarlarca kullanıcısı olan bu işletim sistemi oldukça pratik ve kullanışlı olması ile ön plana çıkıyor. Ancak her ne kadar iyi özellikleri olsa da bu işletim sistemini kullanırken de sorunlar yaşamak mümkün. Bu sorunlardan bazıları ise çeşitli program ve oyunları çalıştırmak konusunda yaşanıyor.

Eğer bir Windows kullanıcısıysanız bir program ya da oyunu açarken çeşitli hatalar ile karşılaşmanız muhtemel. Bu hatalar çoğunlukla bir numaralandırma sistemi ile isimlendiriliyor. 0xc00007b hatası ise Windows kullanıcılarının oldukça sık yaşadığı hatalar arasında yer alıyor. Bu hatanın oldukça sinir bozucu olduğu bir gerçek. Eğer siz de bir program ya da oyunu çalıştırmaya çalışırken bu hatayı aldıysanız 0xc00007b hatası nedir sorusuna yanıt arıyor olabilirsiniz.

Bu hatayı temel olarak bir uygulama başlatma hatası olarak tanımlamak mümkün. Öyle ki bu hata çoğunlukla “Uygulama düzgün olarak başlatılamadı. Uygulamayı sonlandırmak için Tamam düğmesini tıklatın.” uyarısı ile birlikte karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu hata, açmaya çalıştığınız uygulamanın doğru şekilde başlatılamaması halinde ortaya çıkıyor.

Karşılaşan kişiler için oldukça korkutucu bir durum olsa da eğer 0xc00007b hatası alıyorsanız panik yapmanız gerek yok. Çünkü 0xc00007b hatası çözümü için kullanabileceğiniz pek çok çözüm yöntemi mevcut. Bu yöntemleri kullanarak sorununuzu kısa sürede çözebilirsiniz. Kullanabileceğiniz 5 yöntemden içeriğimizin ilerleyen bölümlerinde söz edeceğiz. Ancak öncelikle bu hatanın nedenlerine birlikte göz atalım.

0xc00007b hatası çözümü

0xc00007b Hatası Neden Olur?

Eğer bir program ya da oyunu açmaya çalışırken siz de bu hatayı alıyorsanız çözmeye çalışmadan önce nedenlerini bilmenizde fayda var. Aslına bakacak olursanız bu hataya neden olan spesifik bir nedenden söz etmek mümkün değil. Ancak eğer bu hatayı çözmek istiyorsanız olası sebepleri bilmenizde fayda var. Bu nedenle içeriğimizin bu kısmında 0xc00007b hatası nedenleri konusuna değineceğiz.

Belirtmiş olduğumuz gibi bu hataya neden olacak kesin bir sebep yok. Çünkü pek çok durum bu hatanın yaşanmasına sebep olabiliyor. Bunun yanı sıra bu hata nedensiz olarak yalnızca anlık bir şekilde de yaşanabiliyor. Ancak hatayı almaya devam ediyorsanız aşağıdaki sebepleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Meydana gelen bu hatanın en yaygın nedeni ekran kartları olarak karşımıza çıkıyor. Ekran kartı sürücüsünde bir problem olması durumunda bu hata oluşabiliyor.
 • Eğer açmaya çalıştığınız program ya da oyunu güvenilir olmayan bir kaynaktan indirdiyseniz bu hatayı almanız muhtemel. Çünkü çoğu zaman bu kaynaklardan indirdiğiniz dosyalarda çeşitli eksiklikler mevcut olabiliyor. Aynı şekilde program ya da oyun dosyalarında meydana gelen bozulmalar bu hatayı almanıza neden olabiliyor. Bu nedenle hatayı ortadan kaldırmak için bu dosyaları düzeltmeniz gerekiyor.
 • Bu hatanın yaşanmasının bir diğer nedeni ise bilgisayarınızdan kaldırmak istediğiniz programları doğru şekilde kaldırmamanız olabiliyor. Özellikle kaldırma işlemi sırasında dosyaları elle silmeye çalışmak 0xc00007b hatasına sebebiyet verebiliyor.
 • Bilgisayarın doğru olmayan bir şekilde kapatılması 0xc00007b hatası almanız ile sonuçlanabiliyor.
 • Bu hata, çeşitli Windows bileşenlerinin yüklenmiş olmaması ya da bu bileşenlerde yaşanmış problemler neticesinde meydana gelebiliyor.
 • 0xc00007b hatası, Windows dosyalarında yaşanan bazı bozukluklardan kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor.

0xc00007b Hatası Nasıl Çözülür?

Siz de bir program başlatırken 0xc00007b hatası alıyorsanız endişelenmeyin. Bu sorunu ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem var. Sizin için bazı yöntemleri ve nasıl uygulamanız gerektiğini bu bölümde açıkladık. Böylece sorunu çözmek için adım adım ne yapmanız gerektiğini öğrenerek sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz. Gelin 0xc00007b hatası çözümü için kullanabileceğiniz 5 yönteme birlikte göz atalım.

Yöntem 1: Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Windows hataları söz konusu olduğunda ise en etkili yöntemlerden biri bilgisayarı kapatıp açmak olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla aslında basit gibi görünse de bilgisayarı yeniden başlatmak 0xc00007b hatası çözümü için kullanabileceğiniz pratik yöntemlerden biri. Bilgisayarınızı yeniden başlatabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

 • Bu yöntemi uygulamak için yapmanız gereken ilk şey “Başlangıç” menüsüne gitmek.
 • Ardından “Güç Sembolü” üzerine tıklayın.
 • Son olarak ise “Bilgisayarı Yeniden Başlat” seçeneğini seçin.

Aynı işlemi yapmak için kısayol kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “Fn+Alt+F4” tuşlarına aynı anda basın. Böylece karşınıza bir ekran çıkacaktır.
 • Bu ekran üzerinde “Bilgisayarın Ne Yapmasını İstiyorsunuz?” sorusunu göreceksiniz.
 • Sorunun altında yer alan kısımdan “Yeniden Başlat” seçeneğini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Yöntem 2: Uygulamayı Yönetici Olarak Çalıştırmayı Deneyin

Windows üzerinden bir program ya da oyunu çalıştırmaya çalışırken bu hatayı alıyorsanız sebebi yönetici ayrıcalıklarına izin verilmiyor olması olabiliyor. Bu durum, program ve uygulamaların sınırlı özellikler ile çalıştırılmasına neden oluyor. Dolayısıyla programların sınırlı bir şekilde çalıştırılması yaşadığınız hataya sebebiyet verebiliyor. Bunu düzeltmek için yapmanız gereken şey ise uygulamayı yönetici olarak çalıştırmayı denemek. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak açmaya çalıştığınız program ya da oyunun üzerine gidin.
 • Ardından mouse ile “Sağ Tık” yapın. Böylece karşınıza bazı seçenekler çıktığını göreceksiniz.
 • Ekranda görünen bu seçenekler arasından “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğine tıklayın. Bu yöntem, uygulamanın doğru şekilde çalışmasına yardımcı olabilmektedir.
0xc00007b hatası çözümü windows 10

Yöntem 3: Uygulamayı Kaldırıp Tekrar Yükleyin

0xc00007b hatasını yaşıyor olmanızın bir diğer sebebi program ya da oyun dosyalarının bozulmuş olması olabiliyor. Bu nedenle bozulan dosyalarının tekrar eski haline getirilmesi önem taşıyor. Böylece açmaya çalıştığınız oyun ya da programlar sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Bunu yapmanızın en kolay yolu ise uygulamayı bilgisayarınızdan kaldırıp tekrar kurmak olarak karşımıza çıkıyor. Programları bilgisayarınızdan kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak Windows görev çubuğunun sol alt kısmında bulunan “Mercek” sembolüne tıklayarak arama çubuğunu açın.
 • Ardından karşınıza çıkacak arama çubuğuna “Denetim Masası” yazarak devam edin.
 • Denetim masası açıldıktan sonra “Programlar ve Özellikler” seçeneğine tıklayarak ilgili menüyü açın.
 • Bu aşamada karşınıza bilgisayarınızda yüklü olan tüm program ve oyunların yer aldığı bir liste çıkacaktır. Bu liste üzerinden sorun yaşadığınız program ya da oyunu bulun.
 • İlgili program ya da oyun üzerinde mouse ile “Sağ Tık” yapın. Böylece “Kaldır” seçeneğini göreceksiniz.
 • Bu seçeneğe tıklayarak kaldırma işlemini kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Tüm dosyaların kaldırılmasının ardından açmaya çalıştığınız program ya da oyunu kaynağından tekrar indirmelisiniz. Böylece bozulmuş dosyalar eski halinde tekrar yüklenecek ve program sorunsuz çalışacaktır.

Yöntem 4: .NET Framework Özelliğini Etkinleştirin

Herhangi bir program ya da oyunu çalıştırmaya çalışırken 0xc00007b hatasını alıyorsanız çözmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri ise .NET Framework özelliğini etkinleştirmek. Bu özellik, temel olarak Windows için oluşturulmuş bir yürütme ortamı olarak karşımıza çıkıyor. Temel işlevinin ise bir uygulama geliştirme platformu olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak bu platform aynı zamanda bilgisayarınızda bulunan uygulamaların sorunsuz çalışması için uygun ortamı da oluşturuyor. Dolayısıyla eğer bir uygulamayı başlatırken sorun yaşıyorsanız 0xc00007b hatası çözümü için .NET Framework özelliğini etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak Windows görev çubuğa üzerinde göreceğiniz “Mercek” sembolüne tıklayarak arama menüsünü açın. Karşınıza çıkacak olan arama çubuğuna “Windows Özellikleri” yazarak devam edin.
 • Bu aşamada karşınıza “Windows Özelliklerini Aç veya Kapat” şeklinde bir arama sonucu çıkacaktır. Bu sonuca tıklayın ve ilgili bölüme gidin. Daha sonrasında görüntüleyeceğiniz özellikler arasından “.NET Framework” dosyalarını bulun.
 • İlgili dosyaların sol kısmında bulunan kutucukları doldurun. Ardından “Tamam” butonuna tıklayarak devam edin.
 • Son olarak karşınıza çıkacak ekran üzerinden etkinleştirmek istediğiniz özellikleri Windows Update’in yüklemesi için izin verin. Bu aşama eğer bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Yöntem 5: DirectX İndirmeyi Deneyin

DirectX, açmaya çalıştığınız oyunların minimum donanım desteği ile çalışmasına olanak tanıyan bir Windows bileşeni olarak karşımıza çıkıyor. Böylece oyunların sorunsuz bir şekilde çalışması mümkün hale geliyor. Eğer siz de 0xc00007b hatasını çözmek istiyorsanız DirectX yükleyerek sorununuzu kısa sürede çözmeyi deneyebilirsiniz: Bunun için izlemeniz gereken adımları içeriğimizin devamında bulabilirsiniz:

pubg lite 0xc00007b hatası çözümü
 • İlk olarak internet tarayıcınıza girin. Ardından arama çubuğuna “DirectX Download” yazın.
 • Bu aşamada karşınıza “DirectX End-User Runtime Web Installer” başlıklı bir Windows sayfası çıkacaktır. Bu sayfaya tıklayarak ilgili siteye girin.
 • Ardından dil seçimi işlemi yaparak “Download” butonuna tıklayın. Türkçe henüz desteklenen bir dil olmadığından dolayı İngilizce seçerek devam edebilirsiniz.
 • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra kurulumu başlatmak için DirectX dosyalarını bulun ve tıklayın.
 • Kurulum ekranı üzerinden “I accept the agreement” seçeneğini seçin ve “Next” butonuna tıklayın.
 • Açılan ekran üzerinden tekrar “Next” butonuna tıklayarak devam edin.
 • Son olarak “Finish” butonuna tıklayarak kurulumu tamamlayın. Bu işlem hatanın çözülmesi konusunda yardımcı olacaktır.

0xc00007b Hatasını Önlemek için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Program ve oyunları çalıştırırken yaşanan 0xc00007b hatasını önlemek için bazı noktalara dikkat etmeniz önemli. Böylece bu hatanın kolaylıkla önüne geçebilir ve tüm uygulamaların sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bu noktalar kesinlikle karmaşık değil. Tek yapmanız gereken bazı güncellemelere dikkat etmek. Peki bu hatanın önüne geçmek için neler yapmanız gerekiyor?

Bunun için yapmanız gereken tek şeyin bilgisayarınızı, ekran kartı sürücünüzü, program ve oyunlarınızı, .NET Framework ve DirectX’i her zaman güncel tutmak olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra bilgisayarınızı her zaman doğru şekilde kapatma özen göstermeli, programları uygun şekilde kaldırmalısınız. Böylece yaşanabilecek bu hatayı kolay şekilde önleyebilirsiniz.

0xc00007b Hatası Çözümü: Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte 0xc00007b hatası çözümü için kullanabileceğiniz bazı yöntemleri ele aldık. 0xc00007b hatası nedir sorusunu açıkladığımız içeriğimizde bu hataya neden olan durumlara da yer verdik. Sizler de hazırlamış olduğumuz içeriğimize göz atarak bu hatayı nasıl çözebileceğiniz konusunda bilgi alabilir, 0xc00007b hatasını önlemek için yapabileceklerinizi öğrenebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.