Ana Sayfa > Nasıl Yapılır? > YouTube Videoları Nasıl İndirilir? Nasıl Kaydedilir?

YouTube Videoları Nasıl İndirilir? Nasıl Kaydedilir?

YouTube, video içeriği yükleyebildiğiniz ve çeşitli videolar izleyebildiğiniz bir platformdur. YouTube’da hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Bir sebepten ötürü, bu içeriğin bir kısmını indirmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda “YouTube videoları nasıl indirilir?” diye düşündüğünüzde başvurabileceğiniz birkaç yol vardır.

Sürekli internete bağlı yaşayan bir toplumda yer alıyoruz, ancak bazen internetin kesildiği zamanlar da olabiliyor. Ve tabii ki, dünyada, internete bağlanmanın zor, hatta imkansız olduğu yerler var. Bu durumlarda, sevdiğiniz bir YouTube videosunu bilgisayarınızda veya telefonunuzda açamazsınız. Bunun için de elbette bir çözüm var: Çevrimdışı görüntüleme için telefonunuza kaydetmek üzere videoları indirmek.

youtube-videoları-nasıl-indirilir

YouTube Videoları Nasıl İndirilir?

YouTube’un hizmet şartlarına göre, kullanıcıların herhangi bir YouTube içeriğine “erişmesine, çoğaltmasına, indirmesine, dağıtmasına, iletmesine, yayınlamasına, görüntülemesine, satmasına, lisanslamasına, değiştirmesine veya başka bir şekilde kullanmasına” izin verilmez. Bu kurala uyulmaması, hesabınızın bloke edilmesine neden olabilir. Ancak, bir istisna var: YouTube Premium hizmeti aracılığıyla YouTube’dan yetki alabilirsiniz.

Ayrıca, yalnızca videolardan müzik kaydetmek veya sesi bir podcast’e dönüştürmek için çıkarmak istiyorsanız, YouTube’dan MP3’e dönüştürücülere ve Windows, macOS ve Linux için en iyi ücretsiz video düzenleme yazılımlarına da göz atabilirsiniz.YouTube Videoları Nasıl İndirilir? youtube-premium-üyelik
Resim: pcmag

İşte, YouTube Premium ile Videolarını İndirmek İçin İzlemeniz Gereken Adımlar:

1.YouTube Premium Üyesi Olmak

Android ve iOS uygulamalarında çevrimdışı oynatmayı etkinleştirmek için YouTube Premium abonesi olmanız gerekir. YouTube Premium aynı zamanda reklamsız bir deneyim sunduğundan ve videoların yanı sıra normal müzikle (ör. Spotify) çalışan bir akış hizmeti olan YouTube Music’in kilidini açtığından, indirmelerden daha fazlasına da bu üyelikle sahip olabilirsiniz.

YouTube Premium’a Nasıl Üye Olunur?
  • YouTube hesabınızda oturum açın. Hesabınız yoksa, ücretsiz bir hesaba kaydolduğunuzdan emin olun.
  • Sağ üst köşeden profil fotoğrafınızı seçin.
  • Açılır menüden “Ücretli üyelikler” seçeneğini seçin.
  • YouTube Teklifleri” sayfasından YouTube Premium’u seçin.
  • Yinelenen ödemeleri ayarlamak için ödeme formunu doldurun.

YouTube Premium’a buradan kaydolabilirsiniz.

2.İndirmek İstediğiniz Videoları Bulmak

YouTube Premium üyeliğiniz olduktan sonra, çevrimdışı kullanım için video indirmek son derece basittir. İndirmek istediğiniz videoyu ziyaret edin ve video oynatıcının altında “İndir” olarak işaretlenmiş bir düğme göreceksiniz.

Bu işlem temelde Android akıllı telefonlarda ve tabletlerde aynıdır ve ayrıca üç noktalı menüye dokunarak arama sonuçlarından video indirebilirsiniz.

Kendi YouTube videonuzun bir kopyasını nasıl indirirsiniz?

Bir YouTube içerik oluşturucusuysanız çalışmalarınızın kopyalarını elinizin altında bulundurmanız kullanışlı olabilir.

YouTube, yüklediğiniz her videonun (özel olarak ayarlanmış olsa bile) kolayca indirebileceğiniz bir kopyasını saklar.

youtube-studio-üyeliği
Resim: YouTube

Studio.youtube.com adresinden YouTube hesabınıza giriş yapın, indirmek istediğiniz videoyu bulun ve yanındaki üç nokta menü düğmesini tıklayın. Oradan, “İndir” olarak işaretlenmiş bir düğme göreceksiniz. 720p çözünürlükle sınırlı olmasına rağmen, buna basmanız videonuzun MP4 kopyasını indirecektir.

Başka Yollar Kullanarak YouTube Videoları Nasıl İndirilir?

YouTube’un Hizmet Şartları’na aykırıdır. Bununla birlikte, herhangi bir nedenle bir videonun bir kopyasını doğrudan YouTube’dan kendiniz için indirmeniz gerekirse, bunu yapmanın başka yolları da vardır.

U2Convert / VidPaw

Yalnızca bir video elde etmek için bir program indirmek istemiyorsanız, süreci hızlı ve kolay hale getiren web siteleri vardır. VidPaw bir süredir bunun için bilinen bir araçtı, ancak son zamanlarda indirme hizmetlerini “U2Convert” e atmaya başladı. Bundan bağımsız olarak, hizmet, kullanıcıların bir YouTube bağlantısını yapıştırmasına ve MP4, WEBM ve MP3 (ses) formatları için indirme seçenekleri almasına olanak tanır.

youtube-u2convert-video-dönüştürücü
Resim: Twitter

U2Convert’i buradan kullanmaya başlayabilirsiniz.

VLC Media Player

VLC Media Player, herhangi bir cihaz için mevcut olan en esnek medya araçlarından biridir. Ayrıca çevrimiçi kaynaklardan içerik indirmeye yardımcı olma özelliğine sahiptir. Bunu yapmak için Android veya iOS muadillerini değil masaüstü uygulamasını kullanıyor olmanız gerekir. VLC, Windows, macOS ve Linux’ta da indirilebilir.

  • Süreçteki ilk adım, indirmek istediğiniz YouTube videosuna gidip URL’yi panonuza kopyalamaktır.
  • Ardından, VLC‘yi açın ve araç çubuğunda Medya Menüsü‘nü seçin.
  • Bu bölümün altında, Açık Ağ Akışını bulun ve ardından Oynat‘a tıklayın.
  • Ardından, video akışında Araçlar‘ı tıklayın ve Codec Bilgileri‘ni bulun. Bu pencerenin altındaki bir metin alanı, tarayıcınıza yapıştırmanız gereken bir URL içerecektir.
  • Buradan, indirme simgesine basarak videoyu indirmeniz yeterlidir. Yine de, bu yöntemin çözünürlüğü 1080p’de en üst düzeye çıkardığını unutmayın.
vcl-media-player-video-dönüştürücü-video-indirme
Resim: YouTube

YouTube Videolarını İndirmek Yasal mı?

YouTube videolarını indirmek için üçüncü taraf uygulamaların kullanılması, Youtube’un hizmet şartlarına aykırıdır. Bu, videoları yalnızca doğrudan sunucularından izleyebileceğinizi belirtir. YouTube videolarını indirmek, telif hakkı sahibinden izin almadıkça, kamu malı olmadıkça veya videonun sahibi siz olmadıkça sizi olası telif hakkı ihlallerinden de sorumlu tutar.

Eğer videoyu kendiniz için indirmek istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz video ve ses dönüştürücülerini kullanabilirsiniz. En garantili yoldan indirmek istiyorsanız, YouTube Premium’a üye olmayı tercih etmeniz en mantıklısı olacaktır.

YouTube hakkında çeşitli makalelerimize de göz atabilirsiniz:

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...Yorum yapın