YouTube Rewind 2020 Videosu İptal Edildi

YouTube tarafından 2010 yılından beri süregelen bir gelenek olan YouTube Rewind, 2020 yılı için iptal edildi. YouTube Rewind, 2020’nin oldukça zor bir sene olması sebebiyle, ilk videonun çıktığı 10 sene öncesinden beri ilk defa üretilmeyecek.

Şirket, kararı Twitter üzerinden bir metin yayınlayarak paylaştı. Yayınlanan metinde 2010 yılından beri, o senenin en etkili içerik üreticilerini, videolarını ve trendlerini kullanarak YouTube tarafından hazırlanan bir Rewind videosuyla yılın bir özetinin çıkarıldığı belirtildi. Şirket, 2018 yılında oldukça fazla eleştiri alan YouTube Rewind 2018 videosuna da ufak bir göndermede bulundu.

Rewind videolarının, seven ya da sevmeyen tüm kullanıcılara hitaben yapıldığı ibaresi de açıklamada yer aldı.

Ancak YouTube, 2020 yılının diğer senelerden biraz farklı olduğunu ifade etti. Şirket, oldukça yoğun ve zorlu bir yılın, Rewind videolarında anlatılmak istenenleri tam anlamıyla ifade edemeyeceğini belirtti. Ayrıca bu yıl sanki diğerlerinden farklı değilmiş gibi davranmanın doğru olmadığını hissettiklerini de ekledi. Bu nedenle 2020 yılında Rewind videolarına bir ara verileceğini açıkladı.

Şirket, açıklamasını bu yıl içerisinde üretim yapmaya devam eden içerik üreticileri ve kullanıcılarına seslenerek sonlandırdı. YouTube, 2020 yılında yaptıkları güzel içerikler sayesinde, zorlu bir senenin başa çıkması daha kolay bir hale gelmesini sağladıkları için kullanıcılarına teşekkür etti. Şirket, bu şartlarda insanları neşelendiren ve güldüren herkese bir farklılık yarattıkları için de minnettar olduklarını dile getirerek açıklamayı noktaladı.

YouTube Rewind 2020 Kararı Nasıl Karşılandı?

YouTube’un bu hamlesini bildiren ve Twitter üzerinden paylaşılan Tweet oldukça beğeni topladı. Bazı kullanıcılar ve içerik üreticiler tarafından oldukça olumsuz karşılandı. Kullanıcılar bu senenin her ne kadar farklı olsa da içerisinde pozitif öğeler de barındırdığını ifade etti. Ayrıca bu videoların kitleleri bir araya getirdiğini ve eğlendirdiğini de ekledi.

Öte yandan bu kararın arkasında duran kullanıcılar da oldu. Bazı YouTube kullanıcıları ise, YouTube’un böyle bir yılda Rewind videosunu nasıl organize edeceğini bilemediği için iptal ettiklerini ve ikinci bir 2018 vakası yaşamak istemediklerini ifade etti. Rewind 2018, 18 milyondan fazla oy ile YouTube’un en beğenilmeyen videosu unvanını koruyor.

Bunların yanı sıra Twitter’da paylaşılan açıklamanın altında oldukça fazla sayıda kullanıcı, bir daha YouTube kullanmayacağını, bundan sonra Hulu servisini kullanacaklarını belirten mesajlar paylaştı. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor ancak dün gerçekleşen YouTube platformunun çökmesi ile ilgili olabileceği düşünülüyor.

YouTube Rewind’ın 2021 yılında tekrar dönüp dönmeyeceği henüz belli değil. Şimdilik bilinen tek şey ise YouTube Rewind 2020 videosunun bu sene hazırlanmayacağı oluyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.