Yeni MacBook Pro Üretimi Sallantıda!

Apple Silicon çipli 16 inçlik yeni MacBook Pro üretimi, 2022 yılının ilk çeyreğinde başlayacak gibi gözüküyor. Diğer taraftan, yeni 14 inçlik MacBook Pro’nun üretimi için ise yılın dördüncü çeyreği işaret ediliyor.

Kağıt üzerinde planlar 2021 yılını gösteriyor. Ancak, geçtiğimiz günlerde DigiTimes isimli yayın, yenilenen MacBook Pro’ların lansmanının gelecek yıla ötelenebileceğini söyleyen bir iddia ortaya attı. Bu iddia şimdi ise biraz daha genişletildi.

12.9 inç ekran büyüklüğüne sahip iPad Pro modelinde mini LED kullanılıyor. Yeni MacBook Pro üretimini engelleyen de tam olarak bu.

Apple’a mini LED tedarik eden üreticiler, iPad Pro modelinin piyasaya sürülmesiyle MacBook Pro için zor duruma düşmüş durumda. Bu tedarikteki kısıtlama da modellerin lansmanının ertelenmesinde etkili olabilir.

Sektöre yakın kaynaklardan alınan bilgiler; Tayvan’daki COVID salgınının daha da geniş alana yayılmasıyla mini LED üretimi açısından gecikme yaşanabileceğini vurguluyor.

Bu da Apple’ın mini LED kullanılan MacBook Pro serisinin üretiminin; 2021 yılının dördüncü çeyreğine ya da 2022 yılının ilk çeyreğine ertelenebileceğine işaret ediyor.

Nisan ayında 12.9 inç iPad Pro modelini satışa çıkaran Apple’ın planlarına bakacak olursak şirket; 2021’in ikinci yarısında biri 14 inç, diğeri 16 inç ekrana sahip iki mini LED’li MacBook Pro modelini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Yeni MacBook Pro üretimi konusunda Apple cephesinden gelecek açıklama merakla bekleniyor.

apple-m1-cipli-mac-macbook-pro

14 inç MacBook Pro Hala 2021’de Gelebilir

Apple’ın planları olduğu gibi kalsa bile tüketiciler satın almak kısmında, ürünlere kolayca ulaşamayabilir. Yani, modeller duyurulduktan birkaç hafta sonrasında bile kolay bulunamayabilir.

Burada hafızamızı tazelememiz gerekirse Apple, yeni iPad Pro ve iMac modellerini 20 Nisan’da düzenlediği bir etkinlikle kullanıcıların karşısına çıkardı.

Ancak, her iki ürün de mayıs ayının ikinci yarısına kadar resmi olarak müşterilere gönderilmedi. Bunun için tahmini tarih 21 Mayıs olarak işaret ediliyor.

Apple, yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerinde de benzer bir yaklaşım benimseyerek, modellerini görücüye çıkarabilir. Ancak, yeterli üretim tamamlanana kadar satışa sunmayabilir.

DigiTimes, bu yılın üçüncü çeyreğinde minimum sayıda 14 inçlik MacBook Pro’nun üretileceğinin de altını çiziyor. Bu da yüksek talebe göre arzın yine kısıtlı kalacağının bir göstergesi.

MacBook Pro ailesinin bu yeni modelleri aslında Apple’ın Pro serisindeki en köklü değişiklikleri beraberinde getirecek. Apple dünyasıyla ilgili yaptığı analizlerle bilinen analist Ming-Chi Kuo’ya göre; Apple, yeni MacBook Pro modellerinde artık Touch Bar’dan vazgeçecek.

Buna ek olarak daha önce vazgeçmiş olduğu MagSafe şarj teknolojisi ise geri gelecek. Ayrıca modellere, HDMI bağlantı noktası gibi bazı bağlantı noktaları da eklenebilir.

Bu yeni MacBook Pro’lar tamamen yeni mini LED ekrana sahip olacak. Ayrıca daha güçlü bir Apple Silicon çipe de ev sahipliği yapacak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.