Yeni Gorilla Glass Victus ile Dayanıklı Camlar

Geçtiğimiz günlerde Corning şirketi, Gorilla Glass Victus isimli son ürünlerini tanıttı. 

Gorilla Glass Nedir?

Gorilla Glass; ince, hafif ve dışarıdan gelen kuvvetlere karşı oldukça güçlü bir cam tabakadır. İnanılmaz düzeyde sağlam olan Gorilla Glass; çarpma, düşme gibi çeşitli darbelere karşı olağanüstü bir dayanıklılığa sahip ve akıllı telefon, tablet gibi teknolojik ürünlerin ekranlarında kullanılmasıyla tanınıyor. Bir akıllı telefonun her iki yüzü için de kullanıldığında daha iyi çekim gücü ve daha etkili kablosuz şarj özelliği sağlıyor. Şimdiye kadar birçok çeşidi çıkan Gorilla Glass serisinin sonuncusu ise oldukça ilgi çekici.

Gorilla Glass Victus

Kolayca çizilen, kırılan camların tersine darbelere karşı güçlendirilmiş ve dayanıklılığı artırılmış olan Gorilla Glass Victus için şirket, ürünün 1.6 metrelik düşüşlerden korunma vaadinin iyileştirilerek 2 metrelik yüksekliklere kadar çıktığını söylüyor. Şirket aynı zamanda camın, 20 tane bir metrelik düşüşten sonra da sağlam kalacağını iddia ediyor. Şunu söylemeliyiz ki normal bir alüminosilikat camı 0.8m gibi bir yükseklikten düştüğünde paramparça olur. Aynı zamanda bu camlar normal bir alüminosilikat camına göre çiziklere karşı 4 kat daha dayanıklı.

Gorilla Glass Victus
Gorilla Glass Test Edilirken

Mevcut donanımının da iki kat daha güçlü olduğu söylenen Gorilla Glass Victus’un böylece küçük çizikler ve sıyrıklar gibi hassas kusurlarda da daha dayanıklı olacağı öngörülüyor. Victus ile cam konusunda hem düşme hem de çizilmelere karşı önemli bir iyileşme sağlandı.

Victus’un 0.4 mm ile 1.2 mm arasındaki kalınlığı siparişe göre ayarlanıyor. Sadece çok ince olduğu için bile dikkat çeken yeni Gorilla Glass Victus telefon ve bilgisayar üreticilerinin ilgisini çoktan çekmiş durumda. Özellikle Apple’ın Corning ile çalıştığı biliniyor. 2017 yılında Corning şirketine 200 milyon dolar yatırım yapan Apple, geçtiğimiz sene 250 milyon dolar daha ekleyerek bu yatırımını ikiye katladı.

Samsung, Asus gibi markaların giyilebilir teknoloji olarak adlandırdığı saatlerinde de bulunan Gorilla Glass’lar aynı zamanda Sony, LG, htc, Asus, Oppo gibi markaların akıllı telefonlarında; Dell, HP, Lenovo gibi markaların ise bilgisayar ve tablet ekranlarında kullanılmakta.

Giyilebilir Gorilla Glass

Üretici şirket Corning, aynı zamanda mikropla mücadele eden camlar üzerinde de çalışıyor. ATM, bilgisayar ve telefon ekranları gibi yerlerde kullanılabilecek olan antibakteriyel camların belli testlerden geçip koronavirüsüne karşı etkili olduğu öğrenildiği takdirde Victus’da olmasa da yakın zamandaki ürünlerinde kullanılacağı, şirket CEO’su John Bayne’in açıklamaları arasında.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.

“Yeni Gorilla Glass Victus ile Dayanıklı Camlar” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.