Yeni Exynos İşlemci iPhone 12 Pro Max’i Geride Bıraktı!

Samsung geçtiğimiz günlerde yeni Exynos işlemcisini duyurdu. AMD ortaklığıyla geliştirilen bu işlemci, Exynos serisini bir üst seviyeye taşıyacak gibi gözüküyor. Öyle ki ortaya çıkan ilk sonuçlar yeni Exynos GPU’sunun iPhone 12 Pro Max’i geride bıraktığını gösteriyor!

Samsung, yeni işlemcisini duyurduğu günden beri hakkında oldukça fazla sayıda dedikodu ortaya çıktı. AMD ile güçlerini birleştiren şirketin yüksek güçlü bir işlemciyle kullanıcıların karşısına çıkacağı tahmin ediliyor.

Öyle ki, bu iddialar Apple’ın A14 Bionic çipini bile geride bırakacağını ima ediyor. Bu nedenle, teknolojiseverler bu yeni işlemci konusunda bir hayli heyecanlı.

Üstelik, ilk test sonuçlarına göre bu iddialar bir nevi doğruyu gösteriyor! Sızıntılarıyla ünlü IceUniverse tarafından paylaşılan bir test sonucu, Exynos çipin GPU performansını sergiliyor.

3DMark isimli test platformunda AMD Radeon GPU ve Cortex A-77 CPU’ya sahip yeni Exynos işlemcinin aldığı sonuçlar oldukça şaşırtıcı. Testlerden birinde (Wild Life) yeni Radeon GPU’lu Exynos, 8.134 puana ulaşıyor. Buna ek olarak ortalama saniye başına kare miktarı ise 50 olarak ifade ediliyor.

Exynos işlemciye ait bu puanı iPhone 12 Pro Max ile kıyasladığımızda yaklaşık 700 puanlık bir fark ortaya çıkıyor. Ayrıca, iPhone 12 Pro Max’in ortalama FPS değeri ise 40 olarak ifade ediliyor.

Bunun haricinde, Samsung’un en yeni telefonlarından Galaxy S21 Ultra ile farkı da oldukça fazla. Exiynos 2100 işlemcili Galaxy S21 Ultra, Wild Life testinden 5.130 puan alabiliyor. Saniye başına kare ortalaması ise 30 olarak ifade ediliyor.

Samsung’un bu işlemciyi S22 modelinde kullanacağını düşünürsek, iki neslin GPU’ları arasında devasa bir fark olacağını söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.

Samsung Sektörü Sallayacak mı?

IceUniverse, bu testin sonuçlarını paylaşırken henüz bir kanıya varmak için çok erken olduğunu da ekliyor. Tek test ile kesin bir yargıya varmak doğru değil. Her ne kadar iPhone 12 Pro Max’i geçse de uzun süreli kullanım ve sıcaklık artışı gibi faktörler konusunda henüz bir bilgimiz yok.

Yine de bu işlemcinin Samsung için son derece önemli bir gelişme olduğu şüphesiz. Apple’ın M1 adımının ardından Samsung’un da mobil cihazlar için böyle bir projeyi hayata geçirmesi kıyasıya rekabeti tetikleyecektir.

Günün sonunda daha yüksek performansa sahip teknolojik ürünler kullanıcılara sunulacak. Ancak, bu yüksek performans ücretler konusunda da bir artışa yol açabilir.

Yeni Exynos işlemcinin performansı hakkında önümüzdeki günlerde daha fazla bilgi ortaya çıkacaktır. Biz de konu hakkındaki gelişmelerin takipçisi olacağız.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.