Yapay Zeka ile Covid-19 Mücadelesi

Günümüzde teknolojik gelişmelerin, dönüşümlerin etkisi giderek artıyor ve etki alanını giderek genişletmeye devam ediyor. Bunun en önemli adımlarından bir tanesi de, yapay zekanın kullanım alanının gün geçtikçe artış göstermesidir. Yapay zekayı telefon uygulamaları, bilgisayar programları, GPS sistemleri gibi pek çok alanda kullanır hale geldik. Bu gelişmeler ışığında yapay zeka ile Covid-19 mücadelesi mümkün görünüyor.

Güncel durumu değerlendirdiğimizde ülkelerin içinde bulunduğu pandemi sürecinde yaşanan zorluklar artış gösteriyor. Bu süreçte eğitim, iş yaşamı gibi günlük hayatta yaşanan zorlukları aşmada yapay zeka, insanların yardımına koşmaya devam ediyor. Buna ek olarak tıbbi ve cerrahi alanda da yapa zekadan faydalanılıyor. Örneğin; cerrahi alanında yapay zeka uygulamaları ile tespit edilen tümörlere zarar vermeden operasyon düzenlenebiliyor.

Yapay Zeka Covid-19’a Karşı Güçlü Bir Araç

Yaşadığımız salgında Covid-19 virüsünün kontrol altına alınması ve tespit edilmesi gibi süreçlerde de bilim adamları yapay zekadan yararlanmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bilim adamları yapay zekayı Covid-19 virüsünün yayılmasını kontrol edebilen, riskli hastaları tespit edebilen ve yayılımı gerçek zamanlı kontrol altına alabilen teknolojilerden biri olarak tanımlıyor. Böylelikle yapay zeka ile Covid-19 mücadelesinin kazanılması bekleniyor. Aynı zamanda yapay zeka nüfus taraması, ilk yardım öncelikleri ve enfeksiyon dağılımı gibi konularda da virüs ile savaşmaya yardımcı oluyor. Yapay zekanın Covid-19 semptomlarının tespit edilmesinde, bilim adamlarına hız kazandırarak, hastadan pozitif ya da negatif sonuç alma süresini kısalttığı ve kolaylaştırdığı bilim adamları tarafından söyleniyor. Yapay zeka teknolojileri tüm avantajları ile Covid-19 virüsüne karşı güçlü bir araç olarak kabul ediliyor. Klinisyenler tarafından risk faktörleri tespit etme ve virüs ile bakterilerin biyolojik açından belirlenmesinde kullanılıyor.

Yeni teknolojiler, dünya çapında Covid-19’ a karşı gelişmeye devam ediyor. Pandemi ile başa çıkabilmek için mobil uygulamalar geliştirilmeye devam ediliyor. Yapay zekanın ve beraberinde getirdiği diğer teknolojik olanakların kullanımının giderek artması, pandemi ile başa çıkma ve kontrol altına alma sürecinde oldukça etkili olacak gibi görünüyor. Covid-19 virüsüne karşı gösterilen reaksiyonun hızlı olması, hasta tedavi sürecine etki ediyor. Bu nedenle yapay zekanın düzenli, hatasız şekilde sağladığı tahmin, bilgi ve verilerin doktorlara ulaşması hayati önem taşıyor.

Yapay zeka ile Covid-19 mücadelesi

Yapay Zeka ile Covid-19 Virüsüne Üstünlük Kurma

Temel olarak Yapay zeka teknolojilerinden Covid-19’a karışı beklenen görevler aşağıdaki gibi tanımlanıyor;

Yapay zeka destekli erken uyarı sistemleri ile potansiyel hastaların tespiti, diğer sağlık sistemleri ile çevrim içi veri akışı oluşturması ve buna bağlı olarak birden çok dilde bilgi kanalı oluşturması gibi kolaylıklar sağlaması konusunda çalışmalar sürdürülüyor.

  • Tanı koyma, tedavi belirleme ve izleme;

Hızlı tanı koyarak tedavi süreci belirleme bu süreçte hayati önem taşıyor. Hızlı tanı koyarak virüsün yayılımını önlemek ve sınırlamak için anahtar olarak görülüyor.

  • Enfeksiyon potansiyeli taşıyan bireylerin takibi;

Yapay zekanın bir kolu olan machine learning (makine öğrenmesi) algoritmaları bir sonraki salgının yerinin belirlenmesini, gerçek zamanlı olarak hastalığın izlenmesini mümkün kılıyor.

  • Vakaların ölüm oranları ve tahminlerinin simüle edilmesi;

Ölüm oranlarının ve tahminlerinin yapay zeka yolu ile gerekli merkezlere aktarılması salgının ulaşacağı noktayı önceden bildirerek gerekli tedbirlerin alınmasında yardımcı oluyor.

Yapay zeka algoritmaları ile ortaya çıkan verilerin tespit veya kullanım süreçlerindeki hız ile kolaylık, aşı ve ilaçların geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

  • Veri kontrol panelleri;

Veri kontrol panelleri ile dünya çapında ve farklı dillerde toplanan bilgilerin paylaşımı ile izlenmesini kolaylaştırıyor.

  • Sosyal kontrol;

Pandemi sürecinde toplumun bilgilendirilmesi, sosyal hayat ve günlük rutin içerisinde kontrol edilmesi, gerektiğinde kayıt altına alınması gibi konularda yetkililere avantajlar tanıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!