MATIV: Yapay Zekaya Sahip İnteraktif Egzersiz Matı

Hepimiz sağlığımızı korumak için egzersizin kritik olduğunu biliyoruz. Ancak sıkı bir çalışma programı veya genel yoğunluklar, sık sık sporu atlamak için bir bahane oluyor. Covid-19 yüzünden spor salonu üyeliğimizin aylarca kullanılmadan kalması da artık alışıldık bir durum. Fakat bu durum evde etkili spor yapmaya engel değil. Tasarımcı ve mühendisler MATIV’i evdeki egzersizlerinizi sürekli ve düzenli hale getirmek için geliştirdiler. Antrenman arkadaşınız olan MATIV, vücudunuzu formda tutmanızı sağlar. Bunun yanı sıra birden fazla egzersiz türünün keyfini çıkarabilmeniz için aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek sunar. Peki, MATIV tam olarak nedir?

MATIV Nedir?

Akıllı mat
Akıllı Mat MATIV

MATIV, gerçek zamanlı egzersiz verilerinizi analiz etmek için yapay zeka algoritması ve yerleşik sensörler kullanan dünyanın ilk akıllı multi-fitness matıdır. Mobil uygulaması ile birlikte gelen mat; yıllar boyunca birden fazla tasarım denemesi ve prototip yenilemesinden geçti. Ayrıca birçok kez teste de girdi. Bu akıllı matın en önemli özelliği üzerinde yaklaşık 40.000 sensöre sahip olması. Bu sensörler siz egzersizinizi yaparken doğru analiz ve geri bildirim sağlamak için her bir bağımsız hareketinizi izler.

MATIV’in uygulamasındaki eğitmen size evinizde kişisel bir koçla çalışma deneyimi sunar. Çoğu standart egzersiz uygulamasının sunduğu sistematik sesli geri bildirimden ziyade, MATIV’in sesli yanıtı, tıpkı yanınızda kişisel bir antrenör varmış gibi hissettirir. Örneğin, nefes nefese olduğunuzu algıladığında, “Neredeyse bitti, pes etme!” şeklinde yanıt verir.

Yapay zeka ile çalışan bu mat yaklaşık 300 hareket arasından ayrım yapar. Üstelik, egzersiz performansını gerçek zamanlı olarak analiz eder. Ayrıca uygulamadan sürekli olarak kalori yakımı vb. sağlık bilgilerinizi izleyebilirsiniz. MATIV’de, yakılan kalori miktarı bir antrenman sırasında gerçek zamanlı olarak kontrol edilebilir. Ve performansınızın önceki antrenmanlara veya arkadaşlarınızın performansına göre ayrıntılı analizini incelemenize olanak tanır. Kısacası bu mat, nerede olursanız olun sağlıklı egzersiz yapma alışkanlığı edinmenizi sağlar.

Her Seviyeye Uygun

MATIV her seviyede kullanılabilir.
MATIV her seviyede kullanılabilir.

MATIV, fitness yolculuğuna yeni başlayanlardan düzenli olarak antrenman yapan uzmanlara kadar tüm fitness seviyelerine uyarlanabilir. Herkesi tatmin eden kişisel bir deneyim sağlar. Ayrıca uygulaması sayesinde, egzersiz konusundaki yetenek seviyeniz ne olursa olsun, size takip etmesi eğlenceli bir dizi video sunar. Kardiyo ve pilates gibi çeşitli egzersizler kişisel kapasitenize uyacak şekilde seçilebilir ve uyarlanabilir. Her hafta platforma eklenecek olan fitness, dans veya kickboks gibi yeni egzersiz videoları; potansiyelinizi keşfetmeniz için daha fazla seçenek sunacaktır.

Bu akıllı mat, kullanıcılar arasında antrenman sıralamanızı hesaplayarak antrenmanınıza rekabetçi bir unsur ekler. Ekranınızın altındaki sıralama çubuğunda gösterilen gerçek zamanlı sıralamanız, rekabet ruhunuzu teşvik edecektir. Ayrıca, egzersiz sırasında enerji seviyenizi artıracaktır. Aynı zamanda bu çok yönlü matınızı, istediğiniz yere kolayca kurabilir ve minimum alanda depolayabilirsiniz.

MATIV Nasıl Çalışıyor?

MATIV'in Katmanları
MATIV’in Katmanları

Egzersiz yaptığınızda, basınç sensörleri matın üzerinde yapılan hareketleri tanır. Akıllı mat, ayaklarınızın hareketini takip eder. Ayrıca sahip olduğu 40.000 sensörü; vücudunuzun konumunu, boşluğunu ve dengesini doğru bir şekilde algılar.

MATIV’in yapay zeka algoritması, akıllı mattan verileri toplar ve analiz eder. Bu tür analizler sayesinde matınız, 300 farklı egzersiz hareketini gerçek zamanlı olarak gözlemler ve not eder. Bu ürün ile set sayısı ve kalori tüketimi belirlenmesi de mümkün. Bu tür özel veriler, form hassasiyetinizi, gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırmanıza ayrıca hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

MATIV’in etkileşimli video içeriği ve canlı geri bildirim bileşenleri, motivasyonunuzu kaybetmeden düzenli ve etkili bir şekilde spor yapmanızı sağlayacak. Bu akıllı mata sahip olmak istiyorsanız maalesef ki 2021 Eylül ayına kadar beklemeniz gerekiyor. Fakat, erken erişim ile ürünü şu anda Kickstarter sitesinden 300 dolar gibi bir fiyata sipariş edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.